آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۹۷۰۷
بین الملل
۹

خبر

ترامپ اخراج کارکنان کاخ سفید را تایید کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به دنبال انتشار خبر شبکه CNN اخراج شماری از کارمندان شورای امنیت ملی کاخ سفید را تایید کرده است.به گزارش ایرنا به نقل از شبکه CNN، رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت: پس از تبرئه شدن وی در دادگاه استیضاح مجلس سنا در نظر دارد که شمار بیشتری از کارمندان کاخ سفید را اخراج کند. ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا تعداد بیشتری از کارمندان کاخ سفید بعد از تبرئه شدن وی اخراج می شوند گفت:کاملا  و همیشه این احتمال وجود دارد. CNN هفته گذشته نوشت: پیش از آن که حکم دادگاه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده صادر شود، انتظار می رفت که رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید حداقل 12 مقام شورای امنیت سازمان ملی آمریکا را اخراج کند. بر اساس این گزارش گفته می شود دلیل اصلی اخراج کارکنان این شورا، کوچک تر کردن شورای امنیت سازمان ملی آمریکا است که در دوره دولت اوباما از 100 به 236 نفر افزایش یافته بود. شبکه خبری CNN گزارش داد: رئیس جمهوری آمریکا «گوردون ساندلند» سفیر این کشور در اتحادیه اروپا را به دلیل شهادت دادن علیه او در جلسات استیضاح اخراج کرد. ترامپ متهم شده بود که ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین را با متوقف کردن کمک نظامی 400 میلیون دلاری به این کشور تحت فشار گذاشته بود که تحقیقاتی را علیه شرکت بوریسما انجام داده و آن را علنی کند. 

آغاز عملیات «ابطال العراق» در مرزهای مشترک عراق با سوریه و اردن

نخستین مرحله از عملیات «ابطال العراق» در استان «الانبار» عراق برای پاکسازی این استان و مناطق اطراف آن در مرزهای مشترک با سوریه و اردن در پنج محور آغاز شد.به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس بیانیه مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق، این عملیات به دستور نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح و با نظارت فرماندهی عملیات مشترک آغازشده است.به نوشته خبرگزاری عراقی «نینا»، پس از تحقق اهداف عملیات «اراده النصر» که طی 8 مرحله در سال2019، صورت گرفت،صبح دیروز، نخستین مرحله از عملیات «ابطال العراق» آغاز شد و فرماندهی نیروی زمینی، فرماندهی عملیات بغداد، فرماندهی گارد مرزی و یگان های مرتبط با آن ها در این عملیات شرکت دارند.

عباس و اولمرت کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند

نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در کنفرانس خبری مشترک با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین حاضر شد و او را «مرد صلح» و تنها شریک در طرف فلسطینی برای تل آویو برشمرد.به گزارش خبرگزاری فارس، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و «ایهود اولمرت» نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی (2009-2006) در کنفرانس خبری مشترک حاضر شدند و علیه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر فعلی این رژیم، موضع گرفتند.اولمرت که در زمان نخست وزیری اش یک جنگ علیه لبنان (2006) و یک جنگ علیه غزه (2008) آغاز کرد، محمود عباس را «تنها شریک صلح» توصیف و تلاش های دولت نتانیاهو برای به حاشیه راندن عباس را رد کرد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، اولمرت در این کنفرانس خبری که در نیویورک برگزار شد، گفت: عباس مرد صلح است و با تروریسم هم مخالف است. لذا او تنها شریکی است که می توانیم با او تعامل کنیم.»اشاره اولمرت به تروریسم، گروه های مقاومت در غزه و کرانه باختری است.