آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
هنر و ادبیات
۸
آن سوی آب ها

از درگذشت نوه جویس تا تازه ترین فیلم اصغر فرهادی

نامه عاشقانه وس اندرسون به روزنامه نگاری

بهار سرلک
انتشار تریلر تازه ترین فیلم وس اندرسون

کمپانی فاکس تریلر تصاویری را از تازه ترین پروژه وس اندرسون، فیلمساز امریکایی با عنوان «The French Dispatch» منتشر کرده است. داستان فیلم مجموعه ای از ماجراهایی درباره انتشار آخرین شماره مجله امریکایی است که در شهر خیالی فرانسه و قرن بیستم روی می دهد. وس اندرسون این اثر را با الهام از روزنامه نگاران گذشته مجله نیویورکر جلوی دوربین برده است. شخصیت سردبیر مجله «The French Dispatch» را بیل موری ایفا می کند.

اندرسون پیش از این در مصاحبه با نشریه فرانسوی

«Charente Libre» درباره داستان فیلم گفته بود:«شرح داستان فیلم کار آسانی نیست. درباره روزنامه نگاری امریکایی مستقر در فرانسه است که مجله خودش را راه می اندازد. می توان این طور گفت که فیلم چهره ای از این مرد ارایه می کند، از این روزنامه نگاری که برای نوشتن آنچه می خواهد بنویسد، می جنگد. فیلم درباره آزادی رسانه نیست اما وقتی درباره گزارشگرها حرف می زنی از اتفاقاتی که در دنیای واقعی در جریان است هم حرف می زنی.»

کمک های فینچر به برد پیت

برد پیت، بازیگر امریکایی که در طول 3 دهه بازیگری 4 بار نامزد جایزه اسکار شده است بالاخره امسال اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را برای نقش آفرینی در «روزی روزگاری... در هالیوود» به خانه برد. پیت با ایفای نقش در تازه ترین ساخته تارانتینو، ستاره جشنواره های فیلم بود و جایزه بفتا، انجمن بازیگران امریکایی و گلدن گلوب را برای ایفای نقش کلیف بوث به دست آورد. اما سخنرانی های جنجالی و کوتاه او در این مراسم ها توجه رسانه ها را جلب کرده است. هنگامی که پیت برای دریافت جایزه گلدن گلوبش روی صحنه رفت ضمن تشکر از لئوناردو دی کاپریو، همبازی اش در «روزی روزگاری... در هالیوود» به شخصیت او در فیلم «تایتانیک» اشاره کرد و گفت:«اگر من بودم در قایق به تو جا می دادم.» پیت در مراسم اسکار صحبتش را با اشاره به استیضاح دونالد ترامپ و ممانعت از شهادت جان بولتون در رسیدگی به پرونده رییس جمهوری امریکا آغاز کرد. پیت گفت:«به من گفتند 45 ثانیه وقت دارم یعنی 45 ثانیه بیشتر از آن مدتی که مجلس سنا به جان بولتون وقت داد.» حالا او در گفت وگو با نشریه ورایتی گفته است، متن سخنرانی هایش را با کمک دوستان «خیلی خیلی بامزه اش» مثل جیم جفریز، کمدین و باب اوشاک، نویسنده، نوشته است. همچنین این بازیگر 56 ساله از دیوید فینچر، کارگردان برنده اسکار هم کمک می گیرد. او گفته است:«فینچر رفیقم است که هر هفته حرف های طعنه دار و خنده داری را با هم در میان می گذاریم.»

خبرهایی از تازه ترین فیلم کارگردان اسکاری ایران

نشریه سینمایی ددلاین از آغاز ساخت پروژه جدید و فارسی زبان اصغر فرهادی از تابستان سال آینده در ایران خبر داده است. مرحله پیش تولید تازه ترین فیلم فرهادی با عنوان «قهرمان» طی دو ماه آینده شروع می شود و فیلمبرداری آن تابستان سال آینده در شیراز کلید می خورد. کمپانی فرانسوی ممنتو پخش بین المللی ساخته جدید فرهادی را نیز بر عهده خواهد داشت و این پروژه سینمایی جدید را در بازار فیلم اروپا که از هفته آینده در جشنواره برلین برگزار می شود، رونمایی می کند. قرار است نسخه انگلیسی فیلمنامه «قهرمان» این هفته و پیش از رونمایی در بازار فیلم اروپا (EFM) در جشنواره برلین در اختیار خریداران بین المللی قرار بگیرد. هنوز جزییات داستان پروژه جدید فرهادی فاش نشده است. «قهرمان» جدیدترین اثر این کارگردان اسکاری پس از فیلم اسپانیایی زبان «همه می دانند» با بازی خاویر باردم و پنه لوپه کروز است. براساس اعلام ددلاین، فرهادی در این اثر همان فضای تعلیقی را حفظ کرده و بازیگران سرشناس ایرانی که پیش از این با فرهادی همکاری نداشته اند در این فیلم نقش آفرینی خواهند کرد.

وارث آثار جویس درگذشت

استفن جویس، نوه و آخرین بازمانده جیمز جویس و محافظ سرسخت دارایی های ادبی نویسنده مشهور ایرلندی 23 ژانویه در 87 سالگی درگذشت. مایکل دی هیگینز، رییس جمهور ایرلند در بیانیه ای مرگ استفن جویس را تایید کرد و گفت، استفن جویس عمیقا به آنچه وظیفه خود برای دفاع از میراث خانواده جویس به تعبیر ادبی و شخصی می دانست، متعهد بود. کاری که به عقیده هیگینز در شرایط مشابه هر کسی قادر به انجام آن نیست. استفن جویس سفت و سخت از آثار چاپ شده، نسخه های منتشر نشده، نامه ها و دیگر مطالب جویس محافظت می کرد، اگرچه در هفتادمین سالگرد مرگ جیمز جویس، کنترل کمی از دستش خارج شد و اکثر کپی رایت های شاهکارهای او نظیر «اولیس» و «شب زنده داری فینگان ها» منقضی شد. محتمل ترین تاثیر آنی مرگ نوه جویس، آزاد شدن محققان آزرده برای آشکار کردن حقایق بدون ترس از مجازات خواهد بود که آقای جویس دهه ها برای تحقیقات شان مانع ایجاد کرده بود.