آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
مسکن و عمران
۷

خبر

پایش مستمر 120 گود پرخطر در تهران

مدیرکل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی شهرداری تهران از پایش مداوم گودهای پایتخت خبر داد و گفت: 120 گود پرخطر در شهر وجود دارد که به صورت مستمر کنترل خواهد شد.

مهدی صالحی در گفت وگو با «ایسنا» درباره وضعیت گودهای پایتخت با بیان اینکه بررسی های شهرداری تهران نشان داده که 318 گود در تهران وجود دارد که عملیات اجرایی در آن انجام نمی شود، اظهار کرد: از این میان 120 گود با خطر بالا شناسایی شده است که به صورت مداوم این گودها پایش و رصد می شود.

وی با بیان اینکه گودهای تهران تنوعی از مشکلات دارند و نمی توان یک علت خاص را برای رها شدن آنها عنوان کرد، گفت: این گودها برای اجرای پروژه های ساختمانی ایجاد شده اند؛ اما ممکن است در میان راه مالک با مشکلات حقوقی یا بحران های مالی یا مسائل دیگر روبه رو شود به همین دلیل عملیات ساخت وساز در این گودها انجام نمی شود و عمدتا این گودها تنوعی از مشکلات را دارد. وی با بیان اینکه گود رها شده به این معنا که نظارتی بر آن اعمال نشود، در تهران وجود ندارد، ادامه داد: علاوه بر شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی نیز به صورت مداوم وضعیت گودهایی را که عملیات اجرایی در آنها انجام نمی شود پیگیری می کند، اما واقعیت این است که تا زمانی که این گودها به تراز صفر نرسند خیال ما راحت نمی شود و باید آنها را به صورت مداوم پایش کنیم. صالحی در پاسخ به این سوال که چرا برخی از این گودهای پرخطر پر نمی شوند، اظهار کرد: واقعیت این است که پر کردن یک گود راه حل قطعی رفع خطر نیست؛ چرا که شرایط هر گود متفاوت است و باید دستورالعمل های رفع خطر بسته به شرایط هر گود باشد. بنابراین حتی پر کردن گود با خاک اگر بدون رعایت شرایط کلی گود باشد می تواند خطرسازتر شود و البته دقت داشته باشید که رقم های زیادی برای پر کردن گودها باید صرف کرد و شاید پر کردن گودها، از بودجه عمرانی یک سال شهرداری نیز بالاتر برود.

به گفته وی، پایش انجام شده نشان می دهد بیشترین گودها در مناطق یک تا 5، 18 و 22 واقع شده اند.

بدهی شهروندان بابت عوارض نوسازی و پسماند

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران از انتشار انبوه قبوض عوارض پایدار سال 98 خبر داد و گفت: با اینکه حدود50 درصد مردم عوارض خود را پرداخت می کنند اما شهروندان همچنان 2 هزار و 453 میلیارد تومان عوارض معوق در دو حوزه «نوسازی» و «پسماند» دارند.

وحید عرب با اشاره به توزیع قبوض عوارض پایدار سال 1398 شهرداری تهران گفت: به منظور مشارکت حداکثری شهروندان و همچنین ارتقای سطح درآمدهای پایدار شهرداری، قبوض عوارض نوسازی، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند از طریق شرکت پست در همه مناطق تهران توزیع شد. وی افزود: بازه زمانی این قبوض متعلق به سال 98 است که از اول فروردین تا 29 اسفندماه خواهد بود، اما بدهی پیشین املاک بدهکار نیز در قسمت دیگر این قبوض درج شده است. عرب با بیان اینکه شهروندانی که عوارض امسال ملک خود را تا 29 اسفندماه پرداخت کنند، مشمول جوایز خوش حسابی خواهند شد، گفت: میزان بهره مندی شهروندان بابت خوش حسابی در عوارض نوسازی مطابق تبصره یک ماده 10 قانون نوسازی معادل 10 درصد، در عوارض کسب و پیشه 10 درصد و در بهای خدمات مدیریت پسماند به استناد بند یک تبصره 4 به ازای هرماه تعجیل در پرداخت، 5/ 1 درصد است. وی خاطرنشان کرد: درخصوص عوارض شهرسازی نیز در صورتی که شهروندان پرداخت نقدی داشته باشند، مشمول 20 درصد تسهیلات تشویقی می شوند. به گفته عرب، برابر قانون مودیانی که تا پایان هرسال عوارض شهری را نپردازند، از آغاز سال بعد ملزم به پرداخت زیان دیرکرد به نسبت مدت تاخیر خواهند بود. مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند درصد شهروندان عوارض پرداخت می کنند؟ اظهار کرد: با توجه به آمارها حدود 50 درصد مردم مبادرت به پرداخت عوارض پایدار می کنند؛ اما شهرداری تهران از مردم در حوزه عوارض نوسازی و پسماند طلب دارند؛ به گونه ای که در حال حاضر معوقه عوارض نوسازی مبلغ یک هزار و 260 میلیارد تومان، معوقه پسماند مسکونی 411 میلیارد تومان و معوقه پسماند غیرمسکونی 782 میلیارد تومان است.

چهره کیوسک های مطبوعاتی عوض می شود

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل از ساماندهی کیوسک های مطبوعاتی سطح شهر تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا تحصیلی با اشاره به تدوین لایحه ای درخصوص ساماندهی دکه های سطح شهر تهران گفت: لایحه به شورای شهر ارائه شده و قرار است به زودی در صحن شورا بررسی شود. در این لایحه افزایش کرایه ها، اصلاح قراردادها و مواردی از این دست پیش بینی شده است. وی خاطرنشان کرد: همزمان قرار است تفاهم نامه ای با شرکت سرمایه گذاری شهرداری تهران، مرکز مطالعات و برنامه ریزی و نیز سازمان زیباسازی با محوریت شرکت ساماندهی به امضا رسد تا مطالعات لازم درخصوص تغییر پیکره کیوسک های سطح شهر انجام شود. تحصیلی با اشاره به اینکه کیوسک های مطبوعاتی می توانند خدمات متنوعی به شهروندان ارائه کنند، گفت: فروش کارت های اعتباری اتوبوس و مترو، شارژ موتورسیکلت برقی و تابلوهای الکترونیکی از جمله پیش بینی هایی است که برای خدمات کیوسک ها انجام شده و این طرح به صورت پایلوت در منطقه 6 اجرا خواهد شد. پس از امضای تفاهم نامه که طی چند روز اخیر به سرانجام می رسد، روند ساماندهی آغاز خواهد شد. مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل با تاکید بر اینکه این تغییرات با هماهنگی اتحادیه اصناف انجام می گیرد، گفت: برخی از کیوسک داران نگران آن بودند که وقتی ما از بدنه و سقف برای تبلیغات استفاده می کنیم چه چیزی عاید آنها خواهد شد که در این لایحه درصدی نیز از درآمدهای احتمالی به آنها اختصاص یافته است. تحصیلی در واکنش به این موضوع که آیا قرار است پس از سال ها انحصار کیوسک های موجود به لحاظ تعداد شکسته شود، گفت: برنامه ای برای افزایش کیوسک های مطبوعاتی نداریم و ساماندهی آن نیز گام به گام انجام خواهد شد. بسیاری از کیوسک داران چند دهه است که از این محل زندگی می کنند و در مرحله اول به دنبال ساماندهی و پایبندی آنها به یکسری قوانین هستیم؛ اینکه شکل و شمایل کیوسک ها مناسب شود، اجناسی که به فروش می رسد مشخص باشد و نظارتی بر آنها شکل بگیرد و بی پروا هر کاری که می خواهند را نکنند؛ اما اینکه به چه صورت این ساماندهی ادامه پیدا کند باید دید که شورا چه تکلیفی بر عهده ما خواهد گذاشت.