آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۸
سیاسی
۲

امکان تقلب در انتخابات وجود ندارد

دبیر شورای نگهبان: انتخابات آتی کاملا رقابتی است

در کمتر از 10 روز مانده تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میاندوره ای پنجمین خبرگان رهبری، آیت الله جنتی از مسئولان اجرایی و عوامل نظارتی خواست که در طول زمان برگزاری انتخابات از هیچ یک از داوطلبان و جناح های سیاسی جانبداری نکنند.

دبیر شورای نگهبان در جلسه دیروز این شورا، به میزان مشارکت مردمی یعنی مهم ترین موضوعی که در چند وقت اخیر حول محور انتخابات می چرخد، اشاره کرد و گفت: انتخابات دوم اسفند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چراکه دشمنان به دنبال تحریم انتخابات و کاهش مشارکت مردم هستند.

او با بیان اینکه همه مردم و مسئولان باید برای افزایش حضور مردم در انتخابات تلاش و دشمن را ناامید کنند، اضافه کرد: اگر مشارکت مردم در انتخابات بالا باشد و داوطلبان شایسته و کارآمد توسط مردم انتخاب شوند، شاهد تشکیل یک مجلس قوی خواهیم بود و این امر منجر به افزایش همبستگی ملی و رفع مشکلات مردم می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله جنتی با اشاره به اتمام مراحل بررسی صلاحیت داوطلبان گفت: شورای نگهبان تا اعلام نتایج نهایی انتخابات از سلامت انتخابات و آرای مردم صیانت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که کسی در آرای مردم دخالت کند.

او به یکی از انتقاداتی که در چند وقت اخیر درخصوص رقابتی نبودن انتخابات دوم اسفند که در محافل سیاسی مطرح شده نیز اشاره کرد و با رد آن گفت: برخلاف برخی اظهارات نادرست، انتخابات آتی کاملا رقابتی است و نمایندگان همه جناح ها در انتخابات حضور دارند و بنابر گزارش های رسیده رقابت مناسبی میان داوطلبان درحال شکل گیری است که از روز پنجشنبه و همزمان با آغاز زمان قانونی تبلیغات این مساله آشکار خواهد شد.

وی با بیان اینکه گزارش های تخلفات انتخاباتی توسط ناظران شورای نگهبان تنظیم می شود و توسط نهادهای ذی ربط با این تخلفات برخورد می شود، تاکید کرد: مسئولان اجرایی و عوامل نظارتی باید دقت داشته باشند که در طول زمان برگزاری انتخابات از هیچ یک از داوطلبان و جناح های سیاسی جانبداری نکنند و دستگاه های دولتی از بیت المال به نفع آنان سوء استفاده نکنند.

آیت الله جنتی خطاب به داوطلبان افزود: داوطلبان نیز باید توجه داشته باشند که در ایام تبلیغات از دلسرد کردن مردم، سیاه نمایی، تخریب رقبا، تخلف از قوانین تبلیغات و شعار های دروغ و فریبنده خودداری و در چارچوب وظایف قانونی یک نماینده عمل کنند.

دبیر شورای نگهبان گفت: مردم به سلامت انتخابات اعتماد دارند و 40 سال انتخابات سالم در این کشور با همکاری همه دستگاه ها برگزار شده و امکان تقلب در انتخابات وجود ندارد.

با این حال ناظران مردمی شورای نگهبان، عوامل قضایی، انتظامی و امنیتی همه باید هوشیار باشند و در امانتداری از رای مردم جدیت داشته باشند.