آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

جشنواره رادی در آخرین روز بهمن، اکران «شنای پروانه» در نوروز

فیلمساز کره ای رکورد والت دیزنی را شکست

آغاز جشنواره تئاتر رادی در آخرین روز بهمن

تاریخ جدید برگزاری دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی مشخص شد. به گزارش ایسنا، این جشنواره از روز 30 بهمن تا 3 اسفند به مدت 4 روز جاری برگزار می شود. دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی که امسال قرار بود در اولین ماه زمستان برگزار شود، به دلیل حوادث ناگوار دی ماه به تعویق افتاد. در میان کسانی که به عنوان داور این جشنواره را همراهی خواهند کرد، نام های آشنایی دیده می شود. در بخش رادیو رادی، داوران عبارتند از: بهزاد فراهانی، بهروز محمودی بختیاری و رویا فلاحی. بخش نمایشنامه نویسی را محمد چرم شیر، علی عابدی و مهدی کوشکی داوری خواهند کرد. در بخش مقالات رادی شناسی، شهرام زرگر، دکتر بهرام جلالی پور و آرش رادی به عنوان داور حضور خواهند داشت. دبیر بخش رادیو رادی، ایوب آقاخانی و دبیر مقالات رادی شناسی و صحنه ای (مونولوگ)، دکتر روح الله جعفری. جدای از اینها، دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی یک بخش غیررقابتی صحنه ای هم خواهد داشت. این جشنواره با دبیری بهزاد صدیقی و همکاری نهادهای مختلف برگزار می شود.

پیش بینی اکران «شنای پروانه» و «خروج» در عید

یک تهیه کننده و پخش کننده سینما به ایسنا گفته است: «دو فیلم «شنای پروانه» و «خروج» برای ما در اولویت اکران نوروزی هستند اما تعیین این اکران بیشتر دراختیار خود سازمان سینمایی است.»

علی سرتیپی همچنین تاکید کرد که باتوجه به فیلم های خوش ساخت جشنواره فجر، برای سال آینده اکران خوبی پیش بینی می شود. او در این باره توضیح داد: «فیلم های جشنواره امسال حتی آنهایی که تلخ بودند، خیلی خوش ساخت هستند و ارتباط خوبی با مخاطب می توانند برقرار کنند. تهیه کننده و پخش کننده سینما همچنین گفت: «اگرچه جامعه درگیر فضایی تلخ و عصبی است ولی معتقدم در این فضا چیزی که مردم را برای تفریح و لذت با هزینه کمتر کنار هم جمع کند، سینماست.» او از قطعی شدن آیین نامه جدید اکران سینما در روزهای آینده خبر داد و یادآور شد که امسال صنوف مختلف در تدوین آیین نامه دخیل بودند. سرتیپی پیش بینی کرد که «شنای پروانه» به عنوان فیلم منتخب تماشاگران طبق عرف امسال در نوبت اکران عید قرار بگیرد.

فیلمساز کره ای رکورد والت دیزنی را شکست

بونگ جون هو، کارگردان کره ای فیلم «انگل» رکورد «والت دیزنی» را در کسب همزمان چهار جایزه اسکار شکست. «انگل» اولین فیلم سینمایی غیرانگلیسی زبان است که برنده اسکار بهترین فیلم در تاریخ این جایزه شده است و چون تهیه کنندگی فیلم هم برعهده بونگ جون هو بود، تعداد جوایز او در این دوره به چهار اسکار رسید تا از این جهت با والت دیزنی در کسب همزمان بیشترین اسکار برابری کند. دیزنی در سال 1954 چهار اسکار بهترین مستند، بهترین مستند کوتاه، بهترین انیمیشن کوتاه و بهترین فیلم کوتاه را در بیست و ششمین دوره اسکار از آن خود کرده بود.