آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۹۷۰۷
ورزشی
۱۱

نگاهی به اولین بازی پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان آسیا

باخت و تساوی، سهم قرمز و آبی از حریفان آسیایی

نفیسه امامی

پرسپولیس، اولین شکست خود را در نخستین بازی از گروه C لیگ قهرمانان آسیا در مقابل الدحیل تجربه کرد. الدحیل که یکی از تیم های قوی در غرب آسیا و دارای بازیکنان مطرحی است، بازی را تهاجمی شروع کرد و  در همان ابتدای بازی توانست گل زودهنگامی را وارد دروازه پرسپولیس کند. نیمه دوم بازی هم پرسپولیس با ترکیب تهاجمی وارد زمین شد، اما نتوانست از دفاع چندلایه الدحیل گذر کند و با خوردن گل دوم، نتیجه دو  بر  صفر را برای خود در اولین بازی گروهی ثبت کرد. 

از سوی دیگر آبی پوشان تهرانی در نخستین دیدار خود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، مقابل الشرطه عراق در اربیل به تساوی رسیدند. استقلال در شبی که می توانست برنده باشد، در زمینی بی کیفیت بازی کرد و به تصاحب یک امتیاز اکتفا نمود درحالی که در نیمه دوم بر بازی مسلط بود.

عباس انصاری فرد مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس درگفت وگو با «رسالت» درباره بازی پرسپولیس مقابل الدحیل گفت: «پرسپولیس در ابتدای بازی نگران نتیجه بود و با ترس بازی کرد و همین مسئله باعث شد تا گل اول بازی را بخورد. بعدازاین گل هم تیم رقیب در لاک دفاعی رفت و اجازه نداد پرسپولیس به گل دست پیدا کند.» 

انصاری فرد ادامه داد: «تیم ما در مقابل دفاع فشرده آن ها، در حمله قوی ظاهر نشد درحالی که می توانست به گل دست پیدا کند، اما موقعیت های آنان به گل ختم نشد. به نظر من چون این  اولین بازی تیم ما بود و تبلیغات زیادی درباره بازیکنان تیم الدحیل صورت گرفته بود، به شکست منجر شد، اما امیدواریم  در بازی برگشت بتواند نتیجه بگیرد و از دور اول بازی ها صعود کند.» 

وی با اشاره به ترکیب یحیی گل محمدی در این بازی بیان کرد: «مربی از شرایط تیم آگاه است و در تمرینات حضور دارد و بهتر از هر شخصی می تواند ترکیب تیم را مشخص کند، چراکه دیگران به طور کامل از شرایط جسمانی و روحی تیم بااطلاع نیستند. تیم پرسپولیس در نیمه دوم روی به بازی هجومی آورد درحالی که از ابتدا باید به این شکل بازی می کرد و اجازه نمی داد الدحیل به طور مداوم حمله کند.»

مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس، ترکیب تیم های گل محمدی را هجومی عنوان کرد و گفت: پرسپولیس از ابتدا با احتیاط بازی کرد که منجر به گل خوردن آن شد. تیم ما تصاحب بیشتری از توپ داشت و حملات بیشتری کرد، اما بازیکنان الدحیل دفاع کاملی از دروازه می کردند و اجازه نمی دادند پرسپولیس به موقعیت گل برسد. این تیم موقعیت چندانی برای گلزنی نداشت و گل اول آن ها هم می توانست خطا باشد و داور آن را قبول نکند. 

وی در پایان با اظهار امیدواری از نتایج بازی های بعدی پرسپولیس تصریح کرد این تیم  به تدریج در بازی های آسیایی بهتر می شود و می تواند نتیجه بگیرد. الدحیل از بهترین تیم های آسیایی در غرب آسیاست و بازیکنان بسیار خوبی دارد. به طورقطع با توجه به هزینه های بالایی که تیم های عربی می کنند، نتیجه گرفتن ما بسیار بااهمیت است، زیرا بودجه ای که آن ها برای یکی از بازیکنان خود صرف می کنند به اندازه همه بودجه یک تیم ماست.» 

بازی استقلال در زمین بی کیفیت اربیل

تیم استقلال هم که مهمان الشرطه عراق بود، در زمین بی کیفیتی بازی را به تساوی کشاند و به نتیجه یک بریک رضایت داد. تیم استقلال در حالی از این بازی خارج شد که با تعداد بالای بازیکنان مصدوم خود روبرو  است، اما باوجود تساوی آبی پوشان امیدواری برای صعود  این تیم به مرحله بعد زیاد است.  

سیروس دین محمدی بازیکن پیشکسوت تیم استقلال در گفت وگو با «رسالت» با اشاره به بازی استقلال و الشرطه در زمین اربیل گفت: «فیفا اربیل را برای انجام این بازی انتخاب کرد و احتمالا شرایط این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای عراق از نظر تماشاگر و کیفیت زمین مناسب تر بود. کیفیت زمین اربیل نامناسب بود، اما بازیکنان ما تجربه بازی در چنین زمین هایی را دارند.» 

دین محمدی درباره موقعیت های میان دو تیم بیان کرد: «موقعیت های بازی در نیمه اول به طور مساوی میان هر دو تیم تقسیم شده بود اما در نیمه دوم استقلال مسلط به زمین بود، زیرا الشرطه از نظر بدنی کم آورد و بازیکنان آن ها در شرایط مناسبی قرار نداشتند. آنان در نیمه اول از جلو پرس انجام دادند ولی نیمه دوم از یک سوم میانی دفاع کردند تا گل نخورند و نتیجه بازی با مساوی به اتمام برسد.» 

بازیکن پیشکسوت تیم استقلال ادامه داد: «تیم ما بازی خوبی ارائه کرد و معتقدم در بازی برگشت، استقلال به راحتی سه گل به الشرطه خواهد  زد. مالکیت توپ استقلالی ها بیشتر از تیم مقابل بود و در موقعیت حمله به دروازه هم خطرناک تر  بودند. وقتی مالکیت توپ بیشتر در اختیار  یک تیم  باشد، به معنی بالا بودن قدرت بدنی بازیکنان آن است.»

وی درباره تعداد بالای مصدومان تیم استقلال گفت: «کادر پزشکی باید با بدنساز هماهنگ باشد در غیر این صوت چنین مشکلاتی برای بازیکنان به وجود می آید. وقتی تیم یک هفته تمرین نمی کند و به یکباره تمرین سختی انجام می دهد، بازیکنان در دو هفته بعد دارای افت بدنی شده  و دچار مصدومیت می شوند. باید بدنسازی خوبی صورت گرفته باشد و بازیکنان استراحت لازم و ریکاوری داشته باشند تا از ایجاد مصدومیت جلوگیری شود.»