آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
خبر
۸

خبر

قدردانی روحانی از حضور مردم در مراسم 22 بهمن

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری : رئیس جمهوری در پیامی از حضور پرشور و آگاهانه مردم در مراسم یوم الله 22 بهمن قدردانی کرد. در متن پیام قدردانی حسن روحانی خطاب به مردم هوشیار و همیشه در صحنه ایران اسلامی آمده است: حضور پرشور و آگاهانه شما ملت غیور و انقلابی ایران در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن، یک بار دیگر با درخششی متفاوت و چشمگیر، ماندگارترین صحنه های وحدت، یکدلی و میثاق ملی را در مقابل دیدگان جهانیان به نمایش گذاشت.

تاکید دوباره ربیعی بر تکذیب شایعه استعفای روحانی

ایرنا : علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره بحران سازی هایی که از سوی مخالفان دولت ایجاد می شود، گفت: دولت تا 12 مرداد 1400 در کنار مردم است و به آینده دهه جدیدی نگاه می کند و در مدت باقیمانده به کار خود ادامه می دهد؛ هر چه شایعه در این باره است پیشاپیش تکذیب می شود. سخنگوی دولت پیش بینی بارش های فروردین ماه را از موضوعات مطرح در نشست دیروز هیات دولت عنوان کرد و افزود: استان هایی که احتمال بارش در آنها وجود دارد اعلام خواهند شد. پیش بینی های سه ماهه معمولا با 70 درصد تقریب درست بوده است.

آیین نامه اجرایی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد

دنیای اقتصاد : اسحاق جهانگیری آیین نامه اجرایی ماده 61 الحاقی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور موضوع تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را ابلاغ کرد. به گزارش دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه 16 بهمن 1398 با هدف کمک به تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام و حل مشکل واحدهای تولیدی کشور آیین نامه اجرایی ماده 61 الحاقی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور موضوع تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را تصویب کرد. ارائه پیشنهاد اصلاح قوانین، مقررات و ضوابط و رویه های مرتبط با تولید و خدمات در زمینه های تسهیل امور سرمایه گذاری، صادرات، واردات، امور گمرکی، بانکی، مالیاتی، بیمه ای، محیط زیستی، منابع طبیعی و سایر امور مرتبط با بخش تولید به مراجع ذی صلاح و همچنین، بررسی و اتخاذ تصمیم درخصوص حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی در راستای استمرار و ارتقای تولید و اشتغال از جمله وظایف و اختیارات این ستاد است.

تایید بیش از 7 هزار نامزد انتخابات

دنیای اقتصاد : رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در تمام کشور 7هزار و 148 نفر از نامزدهای انتخابات تایید و 7هزار و 296 نفر تایید نشدند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جمال عرف با اشاره به شفافیت و تامین مالی نمایندگان، توضیح داد: نمایندگان باید حسابی به نام خود در یکی از بانک های معتبر افتتاح، همچنین شماره حساب و یک فرد را به عنوان مسوول مالی خود به ما معرفی کنند، افزون بر این ورود و خروج پول در حسابشان باید روشن شود.

رئیس ستاد انتخابات بیان کرد: امسال 57 میلیون و 918 هزار و 159 نفر در کشور واجد شرایط رای دهی هستند و از این مقدار حدود 2 میلیون و 931 هزار و 766 نفر رای اولی هستند؛ همچنین 208 حوزه انتخابیه در سراسر کشور وجود دارد که از این مقدار 5 حوزه مربوط به اقلیت ها و 203 حوزه برای سایر هموطنان است البته 174 حوزه هم تک نماینده هستند.او تاکید کرد: در این دوره از انتخابات، احراز هویت به صورت الکترونیکی انجام می شود و 58 هزار دستگاه احراز هویت برای استان ها آماده و ارسال شده است؛ همچنین مرحله شمارش به صورت الکترونیک انجام می شود و فقط در این دوره نتوانستیم با دستگاه ناظر برای الکترونیکی شدن صندوق توافق کنیم.

آیت الله جنتی: امکان تقلب وجود ندارد

خبر دیگر آنکه دبیر شورای نگهبان گفت: مردم به سلامت انتخابات اعتماد دارند و چهل سال انتخابات سالم در این کشور با همکاری همه دستگاه ها برگزار شده و امکان تقلب در انتخابات وجود ندارد با این حال ناظران مردمی شورای نگهبان، عوامل قضایی، انتظامی و امنیتی همه باید هوشیار باشند و در امانتداری از رای مردم جدیت داشته باشند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دیروز در جلسه شورای نگهبان با اشاره به اتمام مراحل بررسی صلاحیت داوطلبان گفت: شورای نگهبان تا اعلام نتایج نهایی انتخابات از سلامت انتخابات و آرای مردم صیانت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که کسی در آرای مردم دخالت کند. آیت الله جنتی یادآوری کرد: برخلاف برخی اظهارات نادرست، انتخابات آتی کاملا رقابتی است و نمایندگان همه جناح ها در انتخابات حضور دارند و بنابر گزارش های رسیده رقابت مناسبی میان داوطلبان درحال شکل گیری است.

زمان شروع و پایان تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس

در خبری دیگر از انتخابات، ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ای زمان شروع و پایان تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است: فعالیت های تبلیغاتی کلیه نامزدهای تایید صلاحیت شده از بامداد روز پنج شنبه 24/ 11/ 98 آغاز و در ساعت 8 صبح روز پنج شنبه 1/ 12/ 98 یعنی 24 ساعت قبل از شروع اخذ رای پایان می یابد.

پیش نویس لایحه همه پرسی تهیه شد

ایرنا : لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری در حاشیه جلسه دیروز دولت گفت: پیش نویس لایحه همه پرسی در معاونت حقوقی تهیه شده و به زودی به هیات وزیران ارسال خواهد شد.

جنیدی افزود: این لایحه چارچوب نظارت استصوابی را مشخص می کند و چون باید در قالب همه پرسی در آید، کوتاه و روشن و به صورت «آری» و «خیر» است بنابراین طولانی نیست. وی درباره رویکرد لایحه همه پرسی گفت: بیشتر رویکرد ما حالت تقنینی دارد و مهم این است که بتوان در مرحله اجرا به خوبی عمل کرد چون وقتی موضوعی مبهم مطرح شود در مرحله اجرا مشخص نیست که به چه ترتیب پیش می رود.

پالرمو طبق قانون اساسی ایرادی ندارد

جنیدی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: لایحه پالرمو طبق قانون اساسی ایرادی ندارد و این تصمیم نهایی است و باید شورای نگهبان و مجلس توافقی روی این موضوع داشته باشند و به عنوان امر مصوب که حقا اینطور بوده، به دولت بفرستند. او همچنین در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت بررسی لوایح و پیوستن به FATF اظهار کرد: در مورد معاهدات هم مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در این خصوص تصمیم بگیرد و دولت هم تلاش می کند تا مجمع بررسی کند، به ویژه در مورد پالرمو که از نظر ما هم مجلس تصویب کرده و هم شورای نگهبان ایرادهایی که گرفته بود، رفع کرده است.