آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
صنعت، معدن و بازرگانی
۳

خبر

مصرف انرژی تجدیدپذیر در اروپا

دنیای اقتصاد : میزان مصرف انرژی گرمایشی و سرمایشی اروپا از محل انرژی های تجدیدپذیر در قاره اروپا مشخص شد. بر اساس داده هایی که از سوی معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام شده است به طور متوسط 21 درصد از کل مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش در اروپا در سال 2018 از محل انرژی های تجدیدپذیر، تامین شده است. چهار کشور سوئد با سهم 65 درصد، لتونی با سهم 56 درصد، فنلاند با سهم 55 درصد و استونی با سهم 54 درصد به ترتیب بیشترین بهره برداری از انرژی تجدیدپذیر را در این سال داشته اند و در مقابل دو کشور هلند و ایرلند هریک با سهم 6 درصد کمترین مصرف از انرژی تجدیدپذیر را داشته اند. همچنین در کشور نروژ با وجود در اختیار داشتن منابع نفتی، 34 درصد از کل مصرف انرژی متعلق به انرژی تجدیدپذیر بوده است.

فروش ماهانه بوئینگ صفر شد

دنیای اقتصاد : شرکت بوئینگ در تحولی بی سابقه از سال 1962، هیچ سفارش جدیدی برای هواپیما در ماه گذشته میلادی دریافت نکرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این اولین باری است که این هواپیما سازی از 1962 تا حالا هیچ ثبت سفارشی نداشته است. بوئینگ مکس 737 که زمانی پرفروش ترین هواپیمای آمریکا بود، پس از سقوط مرگبار همچنان زمین گیر است. بوئینگ همچنان با بحرانی دست و پنجه نرم می کند که پس از دومین سقوط هواپیمای مکس در مارس سال گذشته آغاز شد. این هواپیما سازی اعلام کرد ماه گذشته تنها 13 هواپیما به مشتریانش تحویل داده است.

بوئینگ در ژانویه سال گذشته سفارش 45 هواپیما را ثبت کرد و 46 هواپیما تحویل داد. بیشتر مشتریان خطوط هوایی از سفارش جدید مکس 737 اجتناب می کنند تا زمانی که ناظران اجازه پرواز دوباره به این هواپیما را بدهند. زمین گیر شدن این هواپیما ماهانه خسارت های مالی هنگفتی برای بوئینگ دارد. بوئینگ در 2019 بدترین سال خود را از نظر ثبت سفارش طی دهه ها تجربه کرد. این هواپیماسازی در کل سال 2019 درگیر بحران مکس 737 بود که باعث متوقف شدن تولید این هواپیما برای اولین بار پس از بیست سال شد. دنیس مولنبرگ، مدیر اجرایی این شرکت هم در ماه دسامبر از سمت خود استعفا داد. به تعویق افتادن بازگشت مکس به آسمان به معنای عدم تحویل هواپیما به مشتریان و عدم دریافت پول از آنها بود. این اتفاق میلیاردها دلار خسارت برای این شرکت و عرضه کنندگان آن به دنبال داشت که مجبور بودند در بحبوحه بی ثباتی بر سر بازگشت جت های مکس 737، کارگران خود را اخراج کنند. از طرف دیگر، خطوط هوایی هم مجبور شدند مکس 737 را از برنامه پرواز خود تا اواسط 2020 خارج کنند که باعث لغو هزاران پرواز شد. بدهی بوئینگ در 2019 به 3/ 27 میلیارد دلار رسید و همچنان رو به افزایش است؛ چون این هواپیما سازی خسارت وارده به مشتریان و عرضه کنندگان خطوط هوایی را جبران می کند و همزمان با شکایت ها دادخواهی ها می جنگد و حقوق کارمندانش را می پردازد.

ایران جزو 7 کشور برتر تولیدکننده طلا و جواهر

دنیای اقتصاد : ایران جزو هفت کشور برتر طلا و جواهرسازی در جهان است. این را مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران می گوید. بهمن حسین زاده همزمان با افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهر، ساعت و صنایع وابسته در تهران گفت: ایران در المپیاد جهانی ساخت طلا و جواهر کشور انگلستان سال 2011 رتبه پنجم، در المپیاد جهانی کانادا سال 2009 دیپلم افتخار و رتبه هفتم، در سال 2013 در آلمان رتبه دوم و مدال نقره، در سال 2015در برزیل دیپلم افتخار و رتبه پنجم را کسب کرده است. مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران با بیان این مطلب که ما در زمینه ساخت طلا و جواهر سازی در وضعیت مطلوبی در جهان قرار داریم اما در زمینه صادرات صنعت جواهر و تولید انبوه، دچار ضعف جدی هستیم، اظهار کرد: برپایی این نمایشگاه می تواند تاثیر بسزایی در رشد صادرات در این زمینه داشته باشد. بر اساس این گزارش، در دنیا 7 کشور ایتالیا، ترکیه، هند، کره جنوبی، هنگ کنگ، تایلند و ایران جزو تولیدکنندگان برتر طلا و جواهر هستند.

پاکستان و افغانستان بازار هدف تولیدات صادرات محور منطقه آزاد چابهار

دنیای اقتصاد : مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه یکی از اهداف ما رسیدن به بازارهای هدف منطقه ای در حوزه تولیدات صادرات محور است، گفت: مدت زیادی از تمرکز بر تولید برای تامین نیاز داخلی و صادرات محور در منطقه آزاد چابهار نمی گذرد؛ با این وجود شاهد استقبال خوبی از سوی سرمایه گذاران داخلی هستیم. عبدالرحیم کردی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم به دو برنامه مهم در دست اجرا اشاره کرد و گفت: دو برنامه ما ورود مواد اولیه برای تامین نیاز داخل و استفاده از مواد اولیه داخلی برای تولیدات صادرات محور است. همچنین برنامه های صادراتی ما با تمرکز بر بازارهای هدف کشورهای همسایه پاکستان و افغانستان است؛ در این زمینه با توجه به خلا و نیاز مبرم بازارهای افغانستان و پاکستان به تولید محصولات پایین دستی پتروشیمی، واحدهای پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار مستقر شده و تمام محصولات تولیدی به این دو کشور صادر می شود.