آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
صنعت، معدن و بازرگانی
۳
گزارش

وعده پوشالی ترامپ به جانسون

دنیای اقتصاد : به رغم قول آمریکا درخصوص اینکه انگلیس گزینه بعدی مذاکرات تجاری خواهد بود، مقامات دولت ترامپ می گویند از سرگیری گفت وگوهای تجاری با اتحادیه اروپا در اولویت قرار دارد. کری کودلو مشاور اقتصادی کاخ سفید مدعی شده است به خاطر وجود برخی ساختارها، گفت وگو با اتحادیه اروپا ساده تر از سرگیری کامل مذاکرات تجاری با انگلیس خواهد بود.

در این رابطه، با توجه به اینکه تیم تجاری جدید در کمیسیون اروپا سرکار آمده اند، مقامات توافق کرده اند روابط تجاری میان آمریکا و این اتحادیه از سر گرفته شود، چراکه دو طرف دو سوی اقیانوس اطلس تمایلی برای تشدید تنش های تعرفه ای ندارند. کودلو در مصاحبه ای که با بلومبرگ داشت، گفت: «هیچ یک از مقامات دو طرف تمایلی برای بالا گرفتن جنگ تجاری ندارند. به من اعتماد کنید، هیچ کس.» بر این اساس، گزارش هایی که به تازگی منتشر شده اند حکایت از آن دارند که تصمیم بوریس جانسون درخصوص فعالیت شرکت هوآوی و مشارکت این شرکت در ایجاد زیرساخت های اینترنت نسل پنجم در انگلیس احتمالا مذاکرات پس از برگزیت را به چالش خواهد کشید. گزارشی که روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» در این خصوص منتشر کرده فاش می کند در مکالمه تلفنی شدیداللحنی که دونالد ترامپ با بوریس جانسون داشت او را به شدت به خاطر این تصمیم سرزنش کرده است. مشکلات عدیده انگلیس پس از خروج اتحادیه اروپا در حالی است که تازه ترین خبرها حکایت از آن دارد اقتصاد این کشور فصل آخر سال گذشته با نرخ رشد صفر درصدی به پایان رساند.

به گفته کودلو، هر دو طرف آمریکا و انگلیس در مراحل اولیه مذاکرات خود برای توافق تجاری قرار دارند. او در ادامه صحبت های خود افزود: «ما همگی تمایل داریم برای روابط آمریکا و انگلیس کاری انجام دهیم. اما متاسفانه ساختاری برای گفت وگوی میان دو طرف وجود ندارد.» به گفته مشاور اقتصادی کاخ سفید، برگزاری جلسه میان رئیس اتحادیه اروپا و رئیس جمهور دونالد ترامپ به زمان زیادی نیاز دارد و این جلسه زمانی برگزار خواهد شد که گوشتی برای استخوان ها باقی مانده باشد. با این حال، هر دو طرف تلاش می کنند به منظور خودداری از اعمال تعرفه بر واردات محصولات دو سویه اقیانوس اطلس، به توافق تجاری سازنده دست یابند. او در این رابطه گفت: «در حال حاضر ما ثبات ویژه ای در تاریخ تعرفه ها و تجارت داریم. این وضعیت بسیار سازنده است و ما می خواهیم ادامه یابد. بنابراین ما در این خصوص تمام تلاش خود را خواهیم کرد.»

البته در اظهارنظری متفاوت از گفته های مشاور اقتصادی خود، دونالد ترامپ می گوید مصمم است کسری تجاری بیش از یک هزار میلیارد کشورش با اتحادیه اروپا را مرتفع سازد، صحبت هایی که گمانه زنی ها پیرامون جنگ تجاری ویران گر دیگر را تشدید کرده است. او که از زمان روی کار آمدن کسری تجاری آمریکا با شرکای تجاری این کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داده، در این زمینه اتحادیه اروپا را بدتر از چین خوانده است. در این رابطه، روز دوشنبه در جمع فرمانداران آمریکایی، رئیس جمهور آمریکا مدعی شد پس از اینکه به دنبال فاز اول توافق تجاری تنش های تجاری با چین تسکین یافت، او تمرکز خود را معطوف به روابط تجاری با اتحادیه اروپا ساخته است. ترامپ گفت: «اروپا رفتار بسیار بدی با ما داشته است. در طول 10 تا 12 سال گذشته، کشور ما کسری تجاری عظیمی با اتحادیه اروپا داشته است. آنها مرزهای تجاری بالایی دارند. بنابراین ما اقدامات خود علیه این اتحادیه را آغاز خواهیم کرد و آنها این را می دانند.»

به گزارش «رویترز»، با این حال مقامات اروپایی می گویند مشتاق هستند به منظور رفع برخی تنش ها در رابطه با آمریکا با دولت ترامپ همکاری کنند. به رغم این اظهارنظر مثبت، اما اروپایی ها هشدار داده اند هر نوع اقدام دولت ترامپ در اعمال تعرفه بر واردات محصولات خودرویی از اروپا را تلافی خواهند کرد. نوربرت روتگن، قانون گذار محافظه کار آلمانی پس از نشستی که روز جمعه با مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا داشت در این رابطه اظهار کرد: «در حوزه اقتصادی، ما همواره با هم ارتباط داریم و در این رابطه از خود دفاع خواهیم کرد. ما تعرفه های آمریکا را پاسخ خواهیم داد و ما می دانیم که ساختار این پاسخ چگونه باشد که کارآیی داشته باشد.»

به گزارش «رویترز»، دو روز پس از اینکه دونالد ترامپ از طرح استیضاح تبرئه شد، گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا گفت که به خاطر برخی اظهارنظرها از سمت خود فراخوانده شده است، اتفاقی که مسیر مذاکرات تجاری دو کشور را پیچیده تر خواهد کرد.

اختلافات و کسری ها

آمریکا به عنوان بزرگ ترین واردکننده جهانی، با 27 عضو اتحادیه اروپا درگیری طولانی درخصوص یارانه هایی که دو طرف به غول های هواپیماسازی خود می پردازند، موانع تجاری محصولات کشاورزی و طرح های اتحادیه اروپا برای اعمال مالیات بر شرکت های دیجیتالی این کشور دارد. بر اساس آمارهای 2018 و پیش از اینکه انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود، این اتحادیه بزرگ ترین بازار صادراتی برای آمریکایی ها بوده است، بازاری که محصولات هوایی و رایانه ای بزرگ ترین بخش آن را تشکیل می دهند. در این رابطه پس از به چالش خوردن مذاکرات برای توافق تجاری میان دو طرف، دولت ترامپ تمرکز خود را برای رفع کسری بودجه گسترده کشورش با اتحادیه اروپا که در سال 2019 رکورد 178 میلیارد دلاری را به ثبت رساند، معطوف ساخته است.