آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۴
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

تکرار دوگانه سازی دروغین دیپلماسی- مقاومت

سرویس سیاسی: روزنامه آرمان در مطلبی نوشت: «از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، دوگانه «مقاومت - دیپلماسی» بسیار پررنگ تر از گذشته در فضای سیاسی ایران نمود یافت و مشکلاتی را پدید آورد...یک دیدگاه معتقد است باید به جامعه جهانی و نظم جاری در آن نگاهی تجدیدنظرطلبانه داشت. این نگاه بیشتر بر «تقابل» با نظم موجود معطوف است و خواستار مقابله با این وضعیت است. نگاه دیگری وجود دارد که معتقد است ضمن حفظ منافع ملی به هر وسیله ممکن، باید روابطی مناسب با جامعه جهانی ایجاد شده و کشور به وسیله یک دیپلماسی فعال در راستای برقراری روابط با دیگر کشورهای جهان برآید».

مدعیان اصلاحات بارها دوگانه دروغین «دیپلماسی- مقاومت» را مطرح کرده اند. این در حالی است که منتقدان سیاست خارجی دولت هیچگاه مخالف دیپلماسی نیستند. بلکه حرف اصلی منتقدان این است که سه اصل «عزت،حکمت و مصلحت» باید در سیاست خارجی لحاظ شود.

دولتمردان، برجام را شاهکار و فتح الفتوح نامیدند، اما این توافق به هیچ عنوان نماد عزت،حکمت و مصلحت نیست. دوگانه حقیقی، «دیپلماسی مقتدرانه- دیپلماسی منفعلانه» است. رویکرد مقاومت از دیپلماسی مقتدرانه می گوید و رویکردی که مذاکره با آمریکا را پایان بخش مشکلات جا می زند، از دیپلماسی منفعلانه و به عبارتی دیپلماسی التماسی می گوید.

تحلیل وقیحانه نماینده رد صلاحیت شده از راهپیمایی با شکوه 22 بمهن

روزنامه اعتماد روز گذشته گفت وگویی با غلامرضا حیدری، نماینده دوره های دوم، سوم و عضو فراکسیون امید مجلس دهم که برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم رد صلاحیت شد، منتشر کرده که وی اظهارات عجیبی را به زبان آورده است.

 این نماینده اصلاح طلب یک روز بعد از حضور چند ده میلیونی ملت ایران در راهپیمایی روز 22 بهمن مدعی شده است: «ملت ایران بقای نظام جمهوری اسلامی را می خواهند، چون می دانند با وجود انتقاداتی که دارند معلوم نیست اتفاق بهتری رخ دهد»(!) گمان اینکه این اظهارات، کاملا مغرضانه به زبان آورده شده بعید نیست اما اگر بخواهیم با حسن ظن تمام به اظهارات امثال حیدری بنگریم، سطحی نگری و فهم اشتباه این افراد در درک پدیده ای به نام انقلاب اسلامی و دستاورد بزرگ آن یعنی استقرار نظام جمهوری اسلامی را متوجه خواهیم شد.

 پیش تر احمد خرم، وزیر راه دولت اصلاحات هم نظام جمهوری اسلامی را به انقراض تهدید کرده بود! متاسفانه رئیس جمهور در اظهاراتی عجیب مدعی شد که اگر رژیم طاغوت و فسادآلود پهلوی انتخابات آزاد و سالمی برگزار می کرد، اصلا انقلاب نمی شد! واضح است که مدعیان اصلاحات و اعتدال چون به روزهای ترک کرسی قدرت نزدیک می شوند در حال قربانی نمودن هر امر مقدس و غیرمقدسی هستند؛ چرا که اساسا وقتی نفعی به آنها نرسد همه چیز بی ارزش خواهد شد.

تقلای ارگان دولت برای تحریف انقلاب

روزنامه دولتی ایران دیروز نوشت: «واقعیت این است که برای وقوع هر انقلابی علل و دلایل گوناگونی برشمرده می شود. توسعه نامتوازن، فساد و دزدی، فقدان آزادی های سیاسی، حکومت فردی شاه و... به احتمال زیاد همه اینها در شکل گیری انقلاب نقش داشته اند. ولی عامل فقدان انتخابات به معنای دقیق از یک حیث مهم ترین علت انقلاب در آن رژیم یا علت فروپاشی در رژیمی چون اتحاد جماهیر شوروی یا درگیری و خشونت در رژیمی چون لیبی بوده است... علت اصلی و مهم وقوع انقلاب فقدان نهاد انتخاباتی قابل قبول در آن رژیم بود.»

برخلاف دروغ پردازی ارگان دولت، اسلام خواهی علت اصلی و ماهوی وقوع انقلاب اسلامی بوده و نشانه های این گزاره را به وضوح در رفتار مردم و نهضت منجر به انقلاب اسلامی می توان دید. انکار علت و انگیزه اصلی انقلاب اسلام خواهی به مثابه انکار بدیهیاتی چون وجود خورشید است. اما جالب است که این آدرس غلط از سوی طیفی داده می شود که شکوه مردسالاری دینی و حضور 85 درصدی مردم در انتخابات سال 88 را لگدمال کردند و صندوق رای را تنها وقتی قبول دارند که کاندیدای متبوع خود از آن بیرون بیاید.

مشغول لیست بستن اند اما می گویند نامزد نداریم

روزنامه دولت همچنین دیروز در گزارشی به سیاق رویکرد ترفند آمیز و فریبکارانه این روزهای مدعیان اصلاحات نسبت به انتخابات، نوشت: «نه لیست نهایی شورای ائتلاف اصولگرایان نشانی از «ائتلاف» دارد و نه تلاش اصلاح طلبان برای رسیدن به لیست 30 نفره رنگی از رمق. در آن طرف میدان مهم ترین چهره اصولگرایان در انتخابات یعنی محمدباقر قالیباف هم از در مخالفت با فهرست شورای ائتلاف وارد شده و در این سوی میدان هم حالا برخی از اصلاح طلبان مانند حزب کارگزاران حرف از لیست ناقص 20 نفره به دلیل نداشتن چهره می زنند. ماجرا فعلا اینگونه است که اصولگرایان به مشکل کثرت چهره های حاضرشان در انتخابات برخورد کرده اند و اصلاح طلبان به کمبود نامزد.»

ارگان دولت همچنین نوشت: «تا اینجای کار هر چقدر تعدد نامزدها برای اصولگرایان تبدیل به مسئله شده، برای اصلاح طلبان مشکل اصلی نداشتن نامزد است. بگذریم از اینکه آنها همین الان هم قید حداقل 170 کرسی مجلس را به شکل قطعی زده اند، اما برای کرسی های باقیمانده هم رمقی جهت رقابت در آنها دیده نمی شود. هنوز لیست تهران بلاتکلیف است هرچند مصطفی کواکبیان گفته که این لیست تا روز 24 بهمن اعلام خواهد شد. اما این تنها نقطه نظر اصلاح طلبان نیست، چرا که حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران به «تسنیم» گفته که «تصمیم حزب کارگزاران برای انتخابات آتی مجلس این است که بدون ائتلاف با هیچ حزب دیگری یک لیست 20نفره در تهران ارائه دهد.» البته کواکبیان در گفت و گویی که با «فارس» داشته گفته که 12 حزب اصلاح طلب در حال ائتلاف برای دادن فهرست انتخاباتی هستند و تلاش دارند در روزهای آتی با مذاکره و گفت و گو حزب کارگزاران را هم وارد این فهرست کنند. البته در این شرایط حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری نیز از تایید صلاحیت بخش دیگری از نامزدهای اصلاح طلب خبر داده است. او روز گذشته به «ایلنا» گفته است: «خبری که دیشب (شامگاه 21 بهمن) شنیدم حاکی از آن است که با توجه به اینکه تعداد دیگری از نامزدهای اصلاح طلبان از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند، اصلاح طلبان درصدد ارائه لیست هستند.»

برخلاف مظلوم نمایی ارگان دولت، اصلاح طلبان چند برابر دوره پیش نامزد دارند و با تحرک خاصی سودای بهارستان دارند. اخبار زیادی منتشر شده که حاکی از لیست بستن آنها و معرفی کاندیداها در سراسر کشور است. در این میان، سناریوی «نامزد نداریم» آنها ماهیتی کاملا ترفند گونه دارد و از ادراک پیوند با کارنامه غیر قابل دفاع دولت و سقوط مقبولیت اجتماعی شان ناشی می شود.

نقش زنجیره ای ها در قتل عام «اعتماد عمومی»

روزنامه آفتاب یزد در ستون سرمقاله خود در شماره دیروز به موضوع انتخابات مجلس پرداخت و نوشت: «درصد مشارکت مردم فارغ از تفکرات و سلایق سیاسی، انعکاسی روشن از کنش و واکنش های جاری شده در شاخص های مختلف جامعه دارد و به حتم اعمال شفافیت در این صحنه ملی می تواند در اعتماد بیشتر ملت نقشی موثر ایفا کند.»

این روزنامه در ادامه تصریح کرد : «با این اوصاف مشارکت نسبی مردم در کشورهای مدعی دموکراسی همواره به عنوان مبنایی مدبرانه برای اداره امور جامعه تعریف می شود...امانت داری نمایندگان از آرا موکلین شان و شفافیت و شجاعت لازم پیرامون باید و نبایدها، می تواند عاملی برای دلگرمی و حضور توده باشد. با تمام این تفاسیر چه بر سر اعتماد عمومی آمده؟ کجای مسیر ماقبل را اشتباه رفته ایم که به این نقطه از بی اعتمادی رسیده ایم؟! آیا تعریف ما از نماینده و جایگاهش و توقعات و انتظارت از مجلس تا به امروز اشتباه بوده و یا نمایندگان برای اخذ رای به هر مطالبه بی ربط به حوزه مسئولیت خود لبیک گفته و توقع و توهمی نابه جا ایجاد کرده اند.»

اگرچه در موضوع اعتماد عمومی و افزایش و کاهش آن موارد بسیاری دخیل است اما ذکر سه نکته در ذیل سرمقاله آفتاب یزد خالی از لطف نیست. نخست آنکه روزنامه های طیف موسوم به اصلاح طلب از طرفی تا با یک مورد انتقاد جناح رقیب خود در مورد عملکرد دولت مواجه می شوند فریاد برمی آورند که «دارند نا امیدی را به جامعه تزریق می کنند»! اما از طرفی دیگر همین روزنامه ها در عادتی دیرینه و با نگاهی اغراق آمیز چهره ای در حال موت از اعتماد عمومی نشان می دهند. البته اعتماد عمومی خصوصا از سال 1392 تاکنون دستخوش تغییر و تحولاتی شده اما آنچنان که اینان می گویند نیست یا اینکه به همین حد هست اما جهت این اعتماد را تغییر داده اند.

نکته دوم اینکه در توضیح سطر آخر پاراگراف فوق باید گفت در حقیقت اعتماد عمومی نسبت به طیف موسوم به اصلاح طلب و همقطاران آنها در دولت به شدت کاهش یافته اما این طیف جهت این بی اعتمادی را به کل ساختار تعمیم می دهند تا همه را در این موضوع شریک کنند.

سومین نکته حاوی یک سوال است: نقش طیف موسوم به اصلاح طلب و دولت مورد حمایت آنها (دولت تدبیر و امید) در ضربه زدن به اعتماد عمومی چقدر است؟ برای نمونه باید به تیترهای روزنامه های این طیف در روز اجرای برجام اشاره کرد: صبح بدون تحریم و رفتن همه تحریم ها به تاریخ و... وعده های گشایش های آنچنانی پس از برجام و... آنچه مدیرمسئول روزنامه شرق گفت به نظر برای این مورد کفایت می کند. او در مصاحبه ای گفت ما (روزنامه های طیف موسوم به اصلاح طلب) ناچار بودیم مبالغه آمیز حرف بزنیم و چهره برجام را بزک کنیم!