آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۸
سیاسی
۳

دیگه چه خبر

5 شهروند امریکایی متهم به نقض تحریم ایران

 خبر اول اینکه، وزارت دادگستری امریکا پنج شهروند امریکایی از ایالت های تگزاس و نیویورک را به نقض تحریم های نفتی ایران متهم کرد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، وزارت دادگستری امریکا روز سه شنبه اعلام کرد که این پنج نفر را به مخفی کاری و نقض یک قانون بین المللی تجارت از طریق ترتیب دادن خرید نفت ایران و فروش آن به پالایشگاهی در چین، متهم کرده است. «دنیل ری لین»، رئیس شرکت خصوصی استک رویالتیز و ال.ال.سی شرکتی در تگزاس که مواد نفتی و معدنی می فروشد، از جمله متهمان هستند. این پنج نفر متهم شده اند که از ژوئیه سال 2019 تا فوریه 2020 به طور مخفیانه هماهنگی هایی را به منظور خرید نفت ایران و ارسال آن به یک پالایشگاه نامعلوم چینی انجام می داده اند. وزارت دادگستری امریکا اعلام کرد که اگر حکم صادر شود، متهمان حداکثر به 25 سال زندان و پرداخت جریمه ای تا 1.25 میلیون دلار محکوم خواهند شد. همزمان دادستانی نیویورک به اتهام جرایم بانکی و دروغ گفتن به بازجویان فدرال، علیه بهرام کریمی، شهروند ایرانی-کانادایی 53 ساله اعلام جرم کرده است. طبق ادعای مقامات امریکایی، وی در انتقال حدود 115 میلیون دلار پول به ایران و ونزوئلا با استفاده از نظام مالی امریکا متهم است که بخش زیادی از این پول ها صرف هزینه ساخت 7 هزار واحد مسکونی در ونزوئلا شده است.

واکنش انجمن صنفی به تفتیش منازل روزنامه نگاران

 خبر دیگر اینکه،همزمان با انتشار اخباری مبنی بر تفتیش منزل چند روزنامه نگار، انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران فراخوانی در این باره منتشر کرد. به گزارش ایرنا، در متن این فراخوان آمده است: با توجه به انتشار اخباری درباره مراجعه ماموران به منزل یا محل کار برخی همکاران روزنامه نگار و بازرسی وسایل و ضبط برخی از آنها از قبیل لپ تاپ و گوشی موبایل آنان، همکارانی که دچار این مشکلات شده اند، می توانند درصورت تمایل جهت پیگیری رسمی و قانونی انجمن از طریق مراجع ذی ربط، گزارش دقیق، با ذکر جزئیات ماجرا را برای انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران ارسال نمایند تا در تعامل با دستگاه های قانونی، اقدامات و پیگیری مناسب جهت حل و فصل موضوع انجام شود. امیدواریم که مسئولین مربوطه با رعایت اصول تعامل، علل و مستندات قانونی را اعلام کرده و نسبت به رفع مشکل همکاران ما اهتمام ورزند.

تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مطرح نیست

 دست آخر اینکه،  مدیر اداره منع گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه گفت که فعلا هیچ مذاکره رسمی برای بازبینی قطعنامه 2231 (قطعنامه برجام) یا تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در کار نیست. به گزارش ایسنا، ولادیمیر یرماکوف در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که در حال حاضر، امکان تمدید معاهده منع تجارت تسلیحاتی اعمال شده بر ایران که طبق برجام در ماه اکتبر مدت آن به پایان خواهد رسید، مورد بحث در شورای امنیت سازمان ملل نیست. یرماکوف درباره اینکه آیا مذاکره ای بر سر تمدید این معاهده در حال انجام شدن است یا نه، اظهار کرد: من به شما اطمینان می دهم که هیچ مذاکره ای بر سر بازبینی قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نه در شورای امنیت و نه در هیچ جای دیگری به طور رسمی در حال انجام گرفتن نیست.