آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

متهم شدن یک شهروند ایرانی-کانادایی به نقض تحریم ها

ایسنا : دادستانی نیویورک یک شهروند ایرانی ساکن کانادا را به نقض تحریم ها متهم کرد. به گزارش سی ان بی سی، دادستانی نیویورک به اتهام جرائم بانکی و دروغ گفتن به بازجویان فدرال، علیه بهرام کریمی، شهروند ایرانی-کانادایی 53 ساله اعلام جرم کرده است. طبق ادعای مقامات آمریکایی، وی در انتقال حدود 115 میلیون دلار پول به ایران و ونزوئلا با استفاده از نظام مالی آمریکا متهم است که بخش زیادی از این پول ها صرف هزینه ساخت 7 هزار واحد مسکونی در ونزوئلا شده است.

طبق ادعای دادستانی آمریکا، این فرد متهم به تسهیل پرداخت هزینه ها از ونزوئلا به دو شرکت پیمانکار ایرانی مجری پروژه ها با استفاده از حساب های بانکی در سوئیس و از طریق بازارهای مالی نیویورک بوده است. این مسیر انتقال وجه که آمریکایی ها آن را غیرقانونی دانسته اند، در بازه زمانی آوریل 2011 تا نوامبر 2013 حدود 15 تراکنش داشته که ارزش آن حدود 115 میلیون دلار برآورد شده است. او این ماه توسط ماموران اف بی آی بازجویی و مدعی شده بود که نمی دانسته است تحریم های ایران به این شرکت ها و اشخاص نیز مربوط می شود. جفری برمان، دادستان نیویورک که پیش تر نیز به خاطر مطرح کردن اتهامات جدید به هالک بانک در نقض تحریم های ایران معروف شده بود، گفته است بهرام کریمی آگاهانه و عامدانه به نقض تحریم های ایران کمک کرده است. برمان در پرونده هالک بانک که متهم به نقض تحریم ایران از طریق کمک به فروش نفت این کشور و انتقال طلا و ارز به ایران از طریق ایجاد شبکه ای در ترکیه، امارات و ایران است، مدیران این بانک ترکیه را تهدید کرد که در صورت حضور نیافتن در دادگاه با جریمه های سنگین مواجه خواهند شد. ویلیام سویینی، از مدیران ارشد اف بی آی نیز گفته است که این اقدام نشان می دهد دولت آمریکا در برخورد با کسانی که تلاش کنند با استفاده از نظام بانکی این کشور، تحریم های ایران را نادیده بگیرند کاملا مصمم است؛ چرا که این اتهامات نشان می دهد نظام مالی آمریکا برای تولید دلار و استفاده از آن توسط اشخاص و بنگاه های ایرانی به کار گرفته شده است.

تشکیل ستاد سردار سلیمانی در وزارت خارجه

فارس : سخنگوی وزارت خارجه در تشریح پیگیری های انجام شده در پی ترور سردار شهید سلیمانی، از تشکیل ستاد سردار سلیمانی در وزارت خارجه خبر داد که کمیته حقوقی آن اخیرا تشکیل جلسه داده است. بامداد جمعه 13 دی ماه سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه که حامل پیامی برای مقامات عراقی بود، به همراه همرزمش ابومهدی المهندس معاون الحشدالشعبی عراق و همراهانشان در اقدامی تروریستی از سوی آمریکایی ها و درحمله به خودروهای حامل آنها در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسید. اقدامی که به اعتقاد ناظران و تحلیلگران بین المللی مصداق بارز اقدام تروریستی است و برخی از حقوقدانان این اقدام را نقض فاحش حقوق بین الملل و جنایت جنگی خواندند. محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه صبح همان روز (جمعه) و بعد از این اقدام تروریستی در بیانیه ای تاکید کرد که وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران تمامی ظرفیت های سیاسی، حقوقی و بین المللی خود را برای اجرای تصمیمات شورای عالی امنیت ملی به منظور پاسخگو کردن رژیم جنایتکار و تروریست آمریکا درخصوص این جنایت آشکار به کار خواهد بست.

روسیه: هیچ بحثی درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مطرح نیست

دنیای اقتصاد : مدیر اداره منع گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امورخارجه روسیه گفت که فعلا هیچ مذاکره رسمی برای بازبینی قطعنامه 2231 (قطعنامه برجام) یا تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در کار نیست. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، ولادیمیر یرماکوف، مدیر اداره امور منع گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امورخارجه روسیه در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که درحال حاضر، امکان تمدید معاهده منع تجارت تسلیحاتی اعمال شده بر ایران که طبق برجام در ماه اکتبر مدت آن به پایان خواهد رسید، مورد بحث در شورای امنیت سازمان ملل نیست.

یرماکوف درباره اینکه آیا مذاکره ای بر سر تمدید این معاهده درحال انجام شدن است یا نه، تاکید کرد: «من به شما اطمینان می دهم که هیچ مذاکره ای بر سر بازبینی قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نه در شورای امنیت و نه در هیچ جای دیگری به طور رسمی درحال انجام گرفتن نیست.» او علاوه بر این بیان کرد: «قطعنامه یاد شده که مایلم اشاره کنم یک روند مبتنی بر اختیار قانونی را برای انتقال تسلیحات و تجهیزات نظامی به ایران و از آن در نظر می گیرد، به واقع، یک مکانیزم یا یک گزینه را برای تمدید آن[معاهده تجارت تسلیحاتی] ارائه نمی دهد.» این مقام روس افزود که تمام بندهای این قطعنامه از همان ابتدا بر «محدود کردن حقوق قانونی» ایران معطوف نبوده اند بلکه [این قطعنامه] بر ایجاد شرایط خوب پاسخ به سوال هایی که آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواست با ایران مطرح کند، معطوف بوده است. تمامی این سوال ها به طور کامل مختومه شده و در ماه دسامبر 2015 از دستور کار خارج شدند که در اسناد آژانس بین المللی انرژی اتمی و تصمیم های شورای حکام آژانس نمایان است. یرماکوف همچنین گفت: «روسیه همواره تمامی درخواست های موجود در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را موردتوجه قرار داده است.»

واکنش تهران به بیانیه مداخله جویانه فرانسه درباره برنامه فضایی ایران

فارس : سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ضمن رد بیانیه مداخله جویانه فرانسه، برنامه فضایی ایران را از حقوق ذاتی کشور در توسعه علم و فناوری خواند و برنامه دفاع موشکی را هم مرتبط با قطعنامه 2231 ندانست. موسوی ضمن رد بیانیه مداخله آمیز فرانسه درخصوص برنامه فضایی ایران، آن را جزء حقوق ذاتی ایران در توسعه علم و فناوری خواند. سخنگوی وزارت خارجه ایران مجددا تاکید کرد: «برنامه دفاعی موشکی ایران هم هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد چون موشک های ایرانی اساسا برای حمل سلاح های هسته ای طراحی نشده اند.» به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه با صدور بیانیه ای پرتاب ماهواره توسط ایران را محکوم کرده و مدعی شده است که این اقدام بر خلاف تعهدات بین المللی ایران است. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه با اشاره به پرتاب ماهواره «ظفر» و همچنین رونمایی از موشک بالستیک تازه ایران، آمده است: «ایران، براساس بخشی از تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، نمی تواند فعالیت هایی از جمله شلیک [موشک]، مرتبط با موشک های بالستیک دارای توانایی حمل سلاح اتمی، انجام دهد.»