آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
بانک و بیمه
۶

خبر

اوج گیری نقدینگی در 98

دنیای اقتصاد : به روزرسانی آمار نقدینگی، از شتاب گرفتن رشد این شاخص پولی در پایان آذر ماه حکایت دارد. بر اساس اعلام بانک مرکزی، میزان نقدینگی به بیش از 2260 هزار میلیارد تومان صعود کرده است. این عدد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد 2/ 28 درصدی را بازگو می کند، در حالی که میزان رشد نقطه ای نقدینگی در آذر ماه سال گذشته، 1/ 22 درصد بوده است. آخرین بار رشد نقدینگی درآبان ماه 95 در این سطح قرار داشت. اما پس از آن، میزان رشد نقدینگی در یک مسیر نزولی حرکت کرد و تا سطح 20 درصد در تیر ماه سال گذشته رسید. تفاوت رشد جدید نقدینگی با رشدی که در سال 95 داشت، این است که سهم پول در این رشد پررنگ تر است. همچنین در طول 9 ماهه ابتدایی سال، بر حجم نقدینگی به میزان حدودا 380 هزار میلیارد تومان افزوده شده است، یعنی نقدینگی کشور روزی 1376 میلیارد تومان حجیم تر شد. این در حالی است که در 9 ماه ابتدایی سال قبل، هر روز 850 میلیارد تومان به حجم پول افزوده می شد. همچنین بررسی اجزای نقدینگی، یعنی پول و شبه پول هم نشان می دهد که دست بالا در اختیار پول است. شتاب رشد پول در 12 ماهه منتهی به آذر ماه 98 تقریبا 2 برابر شتاب رشد شبه پول بوده است. عاملی که حاکی از پتانسیل تورمی نقدینگی دارد.

آخرین تحولات عملیات بازار باز

پیرو اطلاعیه روز یکشنبه 20 بهمن ماه 1398 درخصوص موضع بانک مرکزی در عملیات بازار باز، یک بانک سفارش های فروش قطعی اوراق بهادار دولتی خود را در روز دو شنبه 21 بهمن و در حجم محدود از طریق سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در پی این امر، معاملات مربوط به حراج در روز چهار شنبه 23 بهمن ماه انجام شد و به تبع آن، تسویه ریالی معاملات نیز قبل از پایان ساعت کار بازار بین بانکی ریالی صورت خواهد گرفت. همچنین، بانک مرکزی در نظر دارد روز چهار شنبه 30 بهمن ماه 1398 در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، مجددا عملیات بازار باز را اجرا کند. موضع بانک مرکزی (خرید یا فروش اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، در روز دو شنبه 28 بهمن ماه 1398 از طریق اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام خواهد شد. در پی اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی نسبت به ارسال سفارش ها تا ساعت 10 صبح روز سه شنبه 29 بهمن ماه 1398 از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

نیمی از توانمان صرف مقابله با رانت خواران می شود

رئیس بانک مرکزی گفت: 50 درصد توان ما صرف خنثی کردن توطئه رانت خواران داخلی می شود.

به گزارش خبرآنلاین، عبدالناصر همتی افزود: متاسفانه در جنگ و فشار اقتصادی و تحریم های همه جانبه دشمنان خارجی ما درگیر عده ای فرصت طلب و رانت خوار هستیم که سعی بر ایجاد التهاب در جو روانی جامعه دارند. وی افزود: پر واضح است سرچشمه این حرکات منفی خارج از ایران است که اجازه نمی دهند تعادل در سیستم اقتصادی ایجاد شود. همتی از تلاش بانک مرکزی در مقابله با پولشویی و اختلاس های داخلی خبر داد و افزود: با اقدامات مناسب و شفاف سازی سعی می شود از رانت و پولشویی و ثروت اندوزی فرصت طلبان جلوگیری به عمل آوریم و آسایش و رفاه را برای مردم فراهم کنیم. وی با اشاره به حضور میلیونی مردم در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن گفت: عشق به سردار شهید سلیمانی شوق حضور مردم را در این روز مضاعف کرده و ثابت کردند که هنوز هم پای انقلاب اسلامی و آرمان های خود ایستاده اند. رئیس بانک مرکزی گفت: ما با آگاهی از فشارهای اقتصادی مردم طی تلاش های شبانه روزی سعی داریم اقتصاد را به سوی بهبود و کاهش وابستگی به نفت پیش ببریم. وی از روند مثبت اقتصاد با استناد بر متغیرها و شاخص های کلان اقتصاد خبر داد و افزود: با تکیه بر اقتصاد داخلی و رهنمودهای مقام معظم رهبری شاهد روند رو به رشد و تسلط بر اقتصاد کشور هستیم.

رشد سرمایه گذاری خارجی تا 50 درصد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه دشمن در این شرایط تمام تلاش خود را معطوف کرده که سرمایه گذاران خارجی سرمایه های خود را وارد ایران نکنند، گفت: ثبت سرمایه گذاری خارجی در کشور به رغم تمامی کارشکنی ها، ایجاد موانع و محدودیت ها از سوی دشمن 50 درصد بیشتر از 10 ماهه سال گذشته بوده است. به گزارش خبرگزاری فارس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت وگو با «رادیو اقتصاد» گفت: کشور در دوسال اخیر شرایط بسیار سخت و دشواری را تجربه کرده است.

وی اظهار کرد: دشمن پس از گذشت 40سال از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران همچنان به خیال خام خود به دنبال این است که نظام را دچار چالش جدی کند اما حضور پررنگ مردم در اقتصاد کشور مانع از این شد که دشمن به اهداف خود برسد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اینکه دشمن صادرات نفت ایران را تحریم می کند و سعی دارد حتی یک بشکه هم نفت صادر نشود و همین طور صادرات غیر نفتی در حوزه پتروشیمی، فولاد و کالاهای دیگر را مورد تحریم قرار می دهد به سبب اینکه کشور نتواند ارز مورد نیاز خود را تامین کند و در عین حال شتاب حرکت تجارت خارجی کند شود و به یک معنا پویایی و نشاط از اقتصاد مملکت رخت بربندد. وی افزود: حجم تجارت خارجی کشور در 10 ماه سال جاری مشابه مدت سال گذشته بوده و این نشان می دهد برنامه های دشمن در این زمینه به شکست انجامیده است.

وی ادامه داد: ثبت سرمایه گذاری خارجی در کشور به رغم تمامی کارشکنی ها، ایجاد موانع و محدودیت ها از سوی دشمن 50 درصد بیشتر از 10 ماهه سال گذشته بوده است. دژپسند گفت: جدا از این بورس ایران در شرایط فعلی تحرک بسیار خوبی داشته به طوری که روزانه 7 تا 10 هزار میلیارد تومان خرید و فروش سهام در این بازار صورت می گیرد. وی افزود: تمامی این دستاوردها نشان می دهد برنامه های دشمن به شکست انجامیده است. دژپسند اظهار کرد: تحریم ها، فشارها و محدودیت ها نه اینکه اثر نداشته بلکه اثر داشته اما همت و مقاومت مردم در کنار مسوولان سبب شده برنامه های دشمن یکی پس از دیگری با ناکامی رو به رو شود.

تخفیف مالیاتی برای اولیای فرد معلول

آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان ابلاغ شد که براساس آن حقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یکی از اولیای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید 50 درصد معاف از مالیات می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، امید علی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی آیین نامه اجرایی تصویب نامه هیات وزیران درخصوص آیین نامه اجرایی ماده 25 قانون حمایت از حقوق معلولان را ابلاغ کرد. براساس ماده دوم این ابلاغیه، 50 درصد حقوق، مزایا و دستمزد مشمول مالیات یکی از اولیای افراد دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید اعم از اینکه در منزل یا مراکز نگهداری یا بیمارستان نگهداری شوند، مطابق این آیین نامه از پرداخت مالیات معاف است. ماده سوم این آیین نامه نیز می گوید: سازمان امور مالیاتی موظف است پس از تعیین نوع و شدت معلولیت افراد دارای معلولیت، به درخواست یکی از اولیا و حسب بررسی های صورت گرفته و تایید مراتب، گواهینامه ای صادر و شدت معلولیت، مشخصات کارفرما و محل اشتغال و مسوولیت پرداخت هزینه های مترتب بر فرد دارای معلولیت توسط یکی از اولیا را تایید کند.

بر این اساس، کارفرما مکلف است پس از صدور گواهینامه موضوع ماده (3) این آیین نامه در زمان پرداخت حقوق، مزایا و دستمزد، با ضمیمه کردن اسناد مربوط به فهرست حقوق پرداختی، معافیت مذکور را بر اساس مقررات، در درآمد مشمول مالیات حقوق مشمولان این آیین نامه، اعمال کند. ماده پنجم این آیین نامه تاکید کرده است: در صورت زوال شرایط معافیت اعم از کاهش یا رفع معلولیت، قطع پرداخت هزینه های مترتب بر معلولیت فرد یا فوت فرد معلول به اظهار اولیا یا اطلاع یافتن سازمان، اولیای مشمول معافیت موضوع این آیین نامه موظفند مراتب را به سازمان و کارفرما اعلام کنند و سازمان نیز مکلف است موضوع را جهت لغو معافیت مذکور به اداره امور مالیاتی ذی ربط اعلام کند. لازم به ذکر است در راستای تبصره ماده 4 این آیین نامه، کارفرمایان اشخاص ذی نفع می توانند، حسب درخواست کارکنان، پس از هماهنگی با اداره امور مالیاتی مربوطه نسبت به جبران اضافه پرداختی مالیات هر سال برای هریک از حقوق بگیران خود بر اساس فهرست مالیات حقوق ماه های بعد تا پایان همان سال اقدام کنند.