آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
ورزش
۱۴

سوال روز؛ چرا آل اشپورت؟

علیرضا جوادی

هفته اول لیگ قهرمانان سال 2020 برگزار شد و تیم های ایرانی موفق شدند تنها 4 امتیاز از 12 امتیاز ممکن را به دست بیاورند. در کنار این مساله یک اتفاق تلخ باعث شد تا برند آل اشپورت به تیتر یک رسانه ها تبدیل شود و دوباره بر سر زبان ها بیفتد. این اولین باری نیست که انگشت اتهام به سمت این برند پرحاشیه گرفته می شود و در ابتدای تابستان امسال بود که شباهت پیراهن تیم های استقلال و پرسپولیس که این برند تولیدکننده آن بود با تیم های اروپایی لو رفت و نماینده برند آل اشپورت در خاورمیانه در مصاحبه خود، این مساله مهم را اینگونه توجیه کرد:«در دنیا ممکن است برندها الگوبرداری کنند اما کپی نمی کنند. البسه فعلی که در اختیار دو باشگاه قرار گرفته در شرایط فورس به دلیل فاصله زمانی تاریخ قرارداد تا شروع لیگ برتر بود که مسوولان استقلال و پرسپولیس از طرح های موجود انتخاب کرده اند و توافق کردیم که با ارایه طرح از طرف باشگاه ها به ما طراحی خاص هر دو باشگاه از نیم فصل دوم در اختیارشان قرار دهیم. قطعا البسه ها برای نیم فصل دوم کپی نخواهد بود و فقط و فقط مختص هر دو باشگاه خواهد بود.»

با شروع نیم فصل دوم انتظار می رفت که شرایط تغییر کند و تیم های طرف قرارداد این مجموعه طراحی خاص این برند را استفاده کنند. اما با رسیدن این زمان باز هم طراحی های آل اشپورت جنجال آفرین و مشخص شد، پیراهنی که این شرکت برای دروازه بان دو تیم سپاهان و شهرخودرو طراحی کرده، کپی از پیراهن فصل گذشته تاتنهام و نقشه لندنی است که روی آن است. اما در اقدامی عجیب نماینده این مجموعه در خاورمیانه این بار گام را نسبت به گذشته فراتر گذاشته و در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده است که «وقتی به چنین موضوعاتی پرداخته می شود، ماجرا بی دلیل ادامه پیدا می کند و به همین دلیل تصمیم گرفتم دیگر نسبت به چنین مسائلی واکنش نشان ندهم زیرا برخی ها فقط دنبال حاشیه سازی هستند.» جدا از مسائلی که در فصل های گذشته توپ های این شرکت به وجود آورده اند، کیفیت پیراهن های این شرکت هم باعث شکل گیری جنجال شده است. اوج این جریانات به سال 2014 و جام جهانی برزیل برمی گردد؛ جایی ‎ که بازیکنان تیم ملی ادعا می کردند، پیراهن تیم ملی پس از شست وشو آب می رود و کوچک تر می شود. درنهایت پس از بازرسی ماموران شرکت اصلی از اردوی تیم ملی در اتریش مشخص شد که این پیراهن ها تقلبی بوده است. در آن زمان ملانی اشتاین هیلبر، مدیر تبلیغات این شرکت آلمانی اعلام کرد لباس هایی که درحال حاضر تیم ملی فوتبال ایران از آن استفاده می کند، نشان آل اشپورت را دارد اما تولید این شرکت نیست!

با توجه به سابقه این برند، آل اشپورت به برندی در فوتبال ایران تبدیل شده که نه طرح های جذاب و نوآورانه ای را به تیم های ایرانی عرضه می کند و نه کیفیت آن - طبق اتفاقی که در سال 2014 افتاد- مناسب است تا تیم ها به استفاده از آن تن بدهند. رخ دادن این موضوعات این پرسش اساسی را مطرح کرد چرا یک برند که در یک کشور تا این حد حاشیه ساز است مورد استقبال اکثر باشگاه های ایرانی قرار می گیرد و حضورش در فوتبال ایران ادامه دار است؟