آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
صفحه آخر
۱۶
زیر ذره بین

فیک بازی نامزدهای انتخاباتی

حجت الله عباسی

«ممبرفروشی» در فضای مجازی شغلی نان و آبدار شده است. مثل پیتزافروشی و عرضه انواع پیتزا مخصوص، مخلوط، ویژه، معمولی و در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ؛ در تلگرام به هر تعداد انواع ممبر واقعی، ممبر فیک، فیک با ریزش، فیک بدون ریزش، عضو با ماندگاری کم و ماندگاری زیاد، بازدید پست ها و در اینستاگرام افزایش فالوورها و لایک به هر تعداد از جمله کالاهایی هستند که به خلق الله می فروشند. این هم نوعی آدم فروشی مدرن است.

در موسم انتخابات مجلس، دستکاری متقلبانه در بزرگنمایی تعداد اعضای کانال ها و گروه های تلگرامی منتسب به پاره ای از نامزدها رونق گرفته؛ این هم نوع جدیدی از پروپاگاندا و تبلیغات سیاسی برای تحمیل نامزدهای انتخاباتی به مردم شده است.

کاهش اقبال مردم در میدان واقعی به پاره ای از نامزدهای انتخاباتی، خواب از چشم آنان ربوده و فرصت طلبانه درصدد مهندسی اجتماعی و فریب افکار عمومی برآمده اند. آنان با بزرگنمایی تعداد حامیان در فضای مجازی و راه اندازی جنگ روانی در تلاشند خود را اکثریت جلوه داده و فریبکارانه آرای خود را افزایش دهند.

در ایام انتخابات مشاهده می شود، یک شبه تعداد ممبرهای پاره ای از کانال ها و گروه های تلگرامی منتسب به نامزدهای انتخابات، چند برابر شده در عین حالی که مابه ازای آن در صحنه واقعیت، تغییرات اجتماعی در افکار عمومی به چشم نمی خورد؛ رقابت ناسالم انتخاباتی موجب شده ادمین های پاره ای از کانال نامزدهای انتخاباتی مجلس برای خدمت خالصانه به مردم، تعداد طرفداران و حامیان نامزد مورد حمایت را با خرید عضو به صورت تصنعی افزایش دهند و امپراتورسازی دروغین کنند.

هافستد، فرهنگ شناس نامی مطالعاتی درباره تفاوت فرهنگی کشورهای جهان انجام داده است و بر اساس آن ایرانی ها ملتی جمع گرا هستند. یعنی تحت تاثیر رای اکثریت مبادرت به تصمیم گیری می کنند. پاره ای از نامزدها نیز برای جلب افکار عمومی تلاش می کنند خود را در این ماراتن انتخاباتی به صورت تصنعی اکثریت جلوه دهند تا در کورس رقابت از رقبا پیشی گیرند.

در یک سری از کانال های تلگرامی یک شبه چند هزار به تعداد ممبرها افزوده یا تعداد اعضا چند برابر می شود. این در حالی است که کانال یا گروه مربوط روند ثابتی از افزایش عضو را برای ماه ها نشان داده است. این عمل فریبکارانه در تعارض جدی با آموزه های اسلامی، اخلاق اجتماعی و مفاهیمی مانند صداقت و درستی است.

در ایام انتخابات مردم باید هوشیار باشند و گول چنین فریب هایی را نخورند. بین تعداد ممبرها در فضای مجازی و حامیان در فضای واقعی درهم تنیدگی و همبستگی معناداری وجود دارد. هر گونه مغایرت معنادار، ضرورت تفکر انتقادی کاربران را گوشزد می کند. کاربران باید به چنین تبلیغاتی شک کنند و از خود بپرسند چگونه یک کانال یا گروه یک شبه تعداد اعضایش با چند هزار افزایش مثلا 3 یا 4 برابر شده است؟ آنان در چنین دام هایی گرفتار نشوند و با افراد دارای سواد رسانه ای در این باره مشورت کنند تا کلاه گشادی بر سرشان نرود و بعد از تشخیص قطعی به نامزد دروغگو رای ندهند.

معیار «سین» زیر هر پست تلگرامی و به عبارت دیگر تعداد بازدیدهای «پست های اختصاصی» کانال ها و گروه ها معیار خوبی برای تعیین راست آزمایی و اعتبارسنجی تعداد واقعی ممبرهاست. با این حال متاسفانه این شاخص نیز از دستکاری در امان نمانده و امکان افزایش مصنوعی بازدیدهای پست ها با پرداخت پول میسر شده است.

نامزدهای انتخابات که مدعی طرفداری از حقوق ملت هستند نباید اجازه دهند، کانال ها و گروه های طرفدار آنها حقوق اولیه مردم را زیر پا گذارند. وگرنه در صورت پیروزی با آرای برآمده از فریب مردم و تقلب چگونه می خواهند از حقوق ملت دفاع کنند؟!

سوال من از چنین نامزدهایی این است شما که چشمان خود را بر چنین تقلب هایی آشکار در اطراف خودتان می بندید اگر به مجلس راه یابید چگونه می خواهید بر تخلفات نهادها و دستگاه های اجرایی نظارت کنید؟ اگر با مردم صادق هستید نظارت را از خودتان شروع کنید.