آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
سیاست
۲

واکنش قالیباف به حمایتش از برجام: مذاکرات برجام از زمان احمدی نژاد شروع شد: حضور اصولگرایان در انتخابات حداقل با 2 فهرست

به نظر می رسد هرچه اصولگرایان تهران به روزهای پایان هفته، یعنی موعد اعلام فهرست نهایی نزدیک می شوند، دعوای بینشان برای اینکه چه کسانی حذف شوند و چه کسانی در فهرست بمانند، بالاتر می گیرد. دو سوم از 90 نفر گزینه پیشنهادی باید حذف شوند تا فهرست تهران به 30 نفر برسد. این در حالی است که سخنگوی جبهه پایداری اعلام کرده است ما فهرست جدا خواهیم داد و تا اینجای کار، اصولگرایان تهران و قم حداقل با دو فهرست خواهند آمد. در قم تا این لحظه دو گروه اصولگرای «ائتلاف بزرگ نیروهای انقلاب اسلامی قم (ابناء قم)» و «جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم» به موازات یکدیگر تشکیل شده اند. درحالی که حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف، گفته بود جبهه پایداری با فهرست جداگانه خواهد آمد و دبیرکل این جبهه نیز به طور تلویحی آن را تایید کرده بود، مجید متقی فر، سخنگوی جبهه پایداری، گفته است: «از ابتدا هم درباره ورود به این فهرست صحبتی نشده بود، البته ما هنوز ترجیحمان ارائه فهرست واحد است و اگر هم نشد، بهتر است اشتراکات فهرست هایمان بسیار زیاد باشد».

قرار بود برای حل اختلاف و جلوگیری از تشتت، جامعه روحانیت مبارز نقش داور را در ائتلاف اصولگرایان بازی کند و اگر به اختلاف رسیدند، سخن این نهاد روحانی حکم باشد؛ اما نه تنها روسای جامعه روحانیت پیش از این از نامشخص بودن نقش داوری این نهاد گلایه کرده بودند، بلکه جمعه گذشته نیز موحدی کرمانی، رئیس جامعه روحانیت مبارز کشور و امام جمعه موقت تهران، در بخشی از خطبه های نماز جمعه گفت: «درخصوص انتخابات باید دقت و باید سوابق نامزدها را بررسی کرد. برخی شعار می دهند؛ آن هم شعارهای دروغین. خواهش من این است که به تمام افرادی که رای می دهید، بشناسید و لیستی رای ندهید». این یعنی جامعه روحانیت با روندی که منتهی به بسته شدن فهرست شده است، موافق نیست. آنها چهار سال پیش نیز با فهرستی که اصولگرایان تهران منتشر کردند، موافق نبودند. مصباحی مقدم، عضو و سخنگوی جامعه روحانیت که امسال هم جزء نامزدهای پیشنهادی مجلس قرار گرفته است، سال 94 گفته بود ما می دانستیم فهرست نهایی شده ائتلاف رای نمی آورد؛ اما چاره ای جز تمکین از نظر جمع نداشتیم. الیاس نادران هم به تازگی در توییتی از اختلافات اصولگرایان در شب عملیات گلایه کرده و گفته بود رقیب هیچ وقت این گونه عمل نمی کند. 

اعلام برائت قالیباف از برجام

یکی از انتقادهای جبهه پایداری به فهرست چهار سال پیش اصولگرایان تهران، این بود که چرا موافق و مخالف برجام باهم در فهرست هستند. به نظر می رسد این ایده طرفداران زیادی دارد؛ چرا که حالا هم «یاسر جبرائیلی»، از فعالان مجازی اصولگرا و از اعضای کمیته داوران انتخاب نامزدهای نهایی، در توییتی که ساعاتی بعد حذف شد، از حضور حامیان برجام در فهرست انتخاباتی انتقاد کرده است. به نظر می رسد برخی دیگر از اصولگرایان نیز مشابه و همسو با جبهه پایداری قصد دارند فهرستی کاملا یکدست از تندترین مخالفان دولت را به مجلس بیاورند؛ افرادی با شدیدترین زاویه نسبت به برجام. تا جایی که دیروز باقر قالیباف که بعد از برجام به دولت تبریک گفته و ابراز حمایت کرده بود، مجبور شد از گذشته خود اعلام برائت بجوید. قالیباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با برجام بود که سپاه مقدس در تنگنا قرار گرفت پس چرا شما در سال 96 گفتید از آن پاسداری می کنید، گفت: بزرگ ترین دروغ، راست ناقص است. از من پرسیدند اگر شما به دولت بروید آیا برجام را پیگیری می کنید یا نه؟ من گفتم برجام را دنبال می کنم. چرا گفتم برجام را دنبال می کنم، چون برجام در دولت دهم در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده و به تایید رهبر انقلاب رسیده بود و شده بود قانون و دولت بعد باید آن را اجرا کند. این توضیح را هم باید بدهم که مذاکرات هسته ای با تایید رهبر انقلاب در دولت قبل و در دوران آقای صالحی آغاز شد؛ اما دولت قبل مانع شد، دلیلش هم این بود که می گفت اولا اجازه دهید مذاکرات در سطح وزرای خارجه نباشد و در سطح روسای جمهور باشد و ثانیا فقط درباره هسته ای نباشد و درباره مسائل منطقه و همه موضوعات دیگر هم با آمریکا مذاکره کنیم که حضرت آقا مخالف بودند و فرمودند این موضوع باید در دبیرخانه شورای امنیت ملی دنبال شود، دوم اینکه سطحش فقط وزرای خارجه باشد و فقط موضوع هسته ای. بنابراین آغاز مذاکرات هسته ای به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و رای آوردن آقای روحانی نبود؛ اما نقد ما به دولت یازدهم، روش مذاکره اش بود. 

 هزینه مشکوک از جیب ملت برای ورود به مجلس

بیش از چهار هزار اصولگرای تاییدصلاحیت شده در سراسر کشور در حالی برای ورود به مجلس 300نفره در حال رقابت با یکدیگر هستند که صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: رفتار افرادی که برای رسیدن به کرسی مجلس حاضرند چندین میلیارد تومان هزینه کنند، حتما مشکوک است و می خواهند جیب ملت را که همان خزانه ملی است، بزنند. او گفته مردم دنبال جریان سیاسی چه کسی اصلاح طلب و چه کسی اصولگراست، نیستند؛ دنبال این هستند چه کسی عرضه دارد مشکلات را حل کند، حالا با هر گرایش سیاسی. دعوا بر سر با عرضه و بی عرضه بودن است؛ سر اینکه چه کسی باورهای انقلاب را باور دارد که بتواند مشکلات را حل کند.

خروج مصلحی از هیئت داوری

روز گذشته همچنین مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف اصولگرایان، در پاسخ به این پرسش که گفته می شود حجت الاسلام مصلحی از حضور در هیئت داوری شورای ائتلاف انصراف داده است، گفت: ایشان آماده همکاری بودند؛ اما گفتند چون از سرلشکر باقری حکم دارند، نمی توانند به لحاظ قانونی در جلسات شرکت کنند. محسن پیرهادی، سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، اعلام کرد فهرست انتخاباتی این ائتلاف با نام «ایران سربلند» در انتخابات مجلس پیش رو حضور خواهد یافت.