آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۹
صفحه اول
۱

تلاش دشمن برای جلوگیری از سرمایه گذاری خارجی در ایران

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر این که دشمن در این شرایط تمام تلاش خود را معطوف کرده که سرمایه گذاران خارجی سرمایه های خود را  وارد ایران نکنند، گفت: ثبت سرمایه گذاری خارجی در کشور به رغم تمام کارشکنی ها، ایجاد موانع و محدودیت ها از سوی دشمن 50 درصد بیشتر از ده ماهه سال گذشته بوده است.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت وگو با رادیو اقتصاد گفت: کشور در دوساله اخیر شرایط بسیار سخت و دشواری را تجربه کرده است. دشمن پس از 40 سال از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران همچنان به خیال خام خود به دنبال این که نظام را دچار چالش جدی کند، اما حضور پررنگ مردم در اقتصاد کشور مانع از این شد که دشمن به اهداف خود برسد.

وی افزود: این که دشمن صادرات نفت ایران را تحریم می کند و سعی دارد حتی یک بشکه نفت هم صادر نشود و همین طور صادرات غیرنفتی در حوزه پتروشیمی، فولاد و کالاهای دیگر را مورد تحریم قرار می دهد به سبب این است که کشور نتواند ارز موردنیاز خود را تامین کند و در عین حال شتاب حرکت تجارت خارجی کند و به یک معنا پویایی و نشاط از اقتصاد مملکت رخت بربندد.

وی یادآور شد: حجم تجارت خارجی کشور در ده ماهه سال جاری مشابه ده ماهه در سال گذشته بوده و این نشان می دهد برنامه های دشمن در این زمینه به شکست انجامیده است.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: جدا از این بورس ایران در شرایط فعلی تحرک بسیار خوبی داشته به طوری که روزانه هفت تا ده هزار میلیارد تومان خرید و فروش سهام در این بازار صورت می گیرد. تمامی این دستاوردها نشان می دهد برنامه های دشمن به شکست انجامیده است.

دژپسند بیان کرد: تحریم ها، فشارها و محدودیت ها نه این که اثر نداشته، بلکه اثر داشته، اما همت و مقاومت مردم در کنار مسوولان سبب شده برنامه های دشمن یکی پس از دیگری با ناکامی روبه رو شود. وی ادامه داد: پیش بینی سازمان های جهانی مثل صندوق بین المللی پول و بانک جهانی این که شرایط اقتصادی ایران از نظر رشد اقتصادی و تورم در سال آینده بهتر خواهد بود.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: پایه و اساس انقلاب اسلامی این بوده که امور مردم به خود مردم واگذار شود حال اگر در اقتصاد هم تلاش ها برای مردم بنیان کردن اقتصاد ادامه یابد به طور حتم به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.

وی افزود: اگر دولت سیاستگذار و ناظر باشد و امور به مردم واگذار شود بدون شک اقتصاد مملکت در مسیر رشد و بالندگی قرار خواهد گرفت و تمامی برنامه های دشمن را با شکست مواجه می کند.