آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
سیاست
۶

علی ربیعی با اشاره به قطع برخی برنامه های انتقادی: در صدا و سیما توهین می کنند، اما دولت فشاری نیاورد

سخنگوی دولت در نشست خبری این هفته خود درباره انتخابات مجلس یازدهم گفت: «امروز نشان مقاومت در برابر اقدام برای فروپاشی ایران و نیز نشان اینکه صندوق آرا تعیین کننده آینده این کشور است چیزی جز اینکه ما به پای صندوق های رای برویم نیست. ما همه تلاش خود را برای فراهم آوردن چنین بستری فراهم می کنیم؛ بستری که در آن انتخابات با سلامت کامل برگزار شود».

علی ربیعی ادامه داد: «اگرچه برخی دغدغه هایی درباره امکان حضور برخی جریان های سیاسی در این انتخابات را بر زبان آورده اند، ما با احترام به این دغدغه ها و نگرانی ها معتقد هستیم که حضور معنادار در انتخابات برای پاسخ به تهدیدات و حفظ جایگاه صندوق ها الزامی است و همه باید پای صندوق ها حاضر شویم».

او با بیان اینکه دولت به مشارکت مردم و حضور معنادار آنها در انتخابات تاکید دارد، افزود: «ما معتقدیم همه نهادهای ذی ربط باید مساعدت کنند تا همه اقشار مردم تصور کنند که سهمی در انتخابات دارند».

صداوسیما باید صدای مردم باشد

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره شبیه سازی های انجام شده از مقاله او با سخنان مسئولان آمریکایی در بخش خبری 20:30، گفت: «اگر برنامه های نقد صورت می گیرد، همگان باید فرصت داشته باشند که به این نقدها پاسخ بدهند. شنبه شب دیدم که 20:30 بخشی از مقاله من را با سخنان آمریکایی ها مقایسه می کند و می گوید آمریکایی ها شبیه من هستند یا من شبیه آنها هستم. همان طور که تماشا می کردم، گفتم ای کاش خنده های نتانیاهو موقع خروج از برجام را هم پخش می کردند و ای کاش شادمانی هایی را که برای خروج از برجام بود هم پخش می کردند».

ربیعی افزود: «روال درستی نیست شبیه سازی کنیم و بگوییم که حالا این شبیه سازی است. این دست شبیه سازی ها را زیاد می شود صورت داد. اما قطعا ما خودمان را در کنار سازمان صداوسیما می دانیم و آنچه را هم گاهی می گوییم و نقد می کنیم برای این است که معتقدیم صداوسیما باید رسانه ملی باشد، صدای مردم باشد و همگان احساس کنند که می توانند به اعتبار اطلاعاتی آن تکیه کنند. بنابراین اگر هم مطلبی می گوییم از سر دلسوزی است و جز این نیست».

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر برخی ادعاها درباره قطع برنامه های انتقادی صداوسیما و فشار دولت برای انجام این اقدام، عنوان کرد: «من نشنیدم از دولت کسی در این زمینه نامه ای نوشته باشد یا فشاری آورده باشد. قطعا ما در این زمینه دخالتی نداشتیم. ما برای کارکنان صداوسیما احترام قائل هستیم که اطلاع رسانی را در دستور کار خود قرار داده اند. یکی از مسائلی که به آینده ایران مرتبط است، این است که باید به صورت شفاف و صریح و روشن نقدها را داشته باشیم تا گرایش هایی برای شنیدن صداهایی که دلسوزی ای برای ایران ندارند، به وجود نیاید. ما قطعا در این زمینه فشاری نداشتیم، اما گاهی شاهد توهین هایی بودیم که به صورت زنده از آنتن انجام می شد».

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت فشاری برای قطع برنامه های انتقادی صداوسیما نداشته است، گفت: «من از نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر صداوسیما در مورد برخی از این برنامه ها و به ویژه برنامه جهان آرا سوال کردم و گفتند که در مورد این برنامه در شورای نظارت بر صداوسیما اصلا چیزی مطرح نشده است که بخواهد در مورد آن تصمیم گیری شود و هیچ ابلاغیه ای برای صداوسیما از سوی شورای نظارت ارسال نشده است. بنابراین این رویکرد داخلی صداوسیماست و فکر می کنم مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما توضیحاتی را در این زمینه داده اند».

او همچنین درباره ابراز نظر برخی افراد درباره جایگزینی اینترنت با ایران نت نیز گفت: «افراد در بیان دیدگاه های خود آزاد هستند، اما این نظر شخصی بوده است و به معنای موضع دولت و شورای عالی فضای مجازی نیست. برای آنکه آمریکا به سایت های داخلی دست اندازی نکند، از سوی مرکز ملی و شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات تمهیداتی اندیشیده شده است و مرتب به روز می شود و نیاز به تعریف جدیدی ندارد. تمرکز ما هم بر اجرای اقدامات باقی مانده برای شبکه ملی ارتباطات است و این موضوع هم ارتباطی با جایگزینی اینترنت ندارد».

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره بخش نامه رئیس قوه قضائیه مبنی بر امکان فعالیت شاغلان بخش صوت و تصویری با اخذ مجوز صداوسیما و اینکه فعالان بخش خصوصی معتقدند این بخش نامه سازمان رقیب و اصلی را به عنوان ناظر و مجوزدهنده قرار می دهد، گفت: «پاسخ من همان پاسخ رئیس جمهوری است که تعیین مصادیق به شورای عالی فضای مجازی واگذار شده است. 

در این باره با ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی هم صحبت شد که وی هم با کنش بسیار خوب اجتماعی، تمام ذی نفعان را دعوت می کند تا نحوه تعیین مصادیق و اجرا تشریح شود. در مواردی به شکل واضح مسئولیت با سازمان صداوسیماست و مواردی را شورای عالی فضای مجازی تعیین می کند».

او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره معرفی وزیر جهاد کشاورزی، عنوان کرد: «ایشان قبل از پایان مهلت قانونی معرفی خواهد شد. ما زمان قانونی داریم و اگر بتوانیم در این موقع به جمع بندی برسیم - که تاکنون حداقل بحث معرفی شش نفر مطرح است - و بررسی ها انجام شوند، حتما در مهلت قانونی وزیر مشخص و معرفی خواهد شد». ربیعی درباره اینکه آیا با مجلس هم در این زمینه مشورت کرده اید، گفت: «اطلاعی ندارم. اما اگر فرد مذکور نهایی شود، حتما مشورت هم انجام می شود. لازم نیست درباره افرادی که بحث می شوند از حالا مشورت شود. هر فردی مشخص شود، حتما آقای دکتر امیری مسئولیت این امر را برعهده خواهند داشت».