آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
جهان
۷

آغاز رای گیری های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

ترامپ در انتظار رقیب

9 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رای گیری های درون حزبی برای تعیین نامزد نهایی هر حزب از روز گذشته در ایالت آیووا آغاز شد. با اینکه ایالت آیووا واقع در غرب میانه ایالات متحده تعداد نمایندگان زیادی در کنوانسیون احزاب دموکرات و جمهوری خواه ندارد؛ اما طبق سنت، رای گیری های درون حزبی از این ایالت آغاز می شود و محک خوبی برای ادامه مسیر رقابت نامزدها محسوب می شود و می تواند انگیزه زیادی در ابتدای راه به نامزدها بدهد؛ همان گونه که برای باراک اوباما در سال 2008 این گونه بود.

در آستانه اولین رای گیری درون حزبی دموکرات ها نظرسنجی ها حاکی از رقابت نزدیک جو بایدن و برنی سندرز به عنوان محبوب ترین نامزد بود. بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده و برنی سندرز، سناتور چپ گرا و مستقلی که مانند سال 2016، از حزب دموکرات نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده، هر کدام حدود 22 درصد از آرا را در اختیار دارند. «پت بوتجج» شهردار سابق «ساوت بند» هم نظر مثبت 18 درصد سوال شوندگان دموکرات در ایالت آیووا را جلب کرده است. الیزابت وارن سناتور ایالت ماساچوست هم حدود 15 درصد رای دارد. امی کلابوچر سناتور مینه سوتا هم پس از وارن قرار دارد. پس از این پنج نامزد اصلی که در صدر قرار دارند، دیگر نامزدهای متعددی هستند که به احتمال زیاد تا پایان رقابت درون حزبی دموکرات ها در میدان باقی نمی مانند.

سندرز در مرکز توجه

در این میان نامزدی که بیش از همه مورد توجه رسانه ها قرار دارد، برنی سندرز است. این سناتور 78ساله ایالت ورمونت در رقابت درون حزبی دموکرات ها در سال 2016 توانسته بود با استفاده از محبوبیت بالای خود نزد جوانان این ایالت، هیلاری کلینتون را شکست دهد.

محبوبیت سندرز در هفته های اخیر میان نسل جوان و نیز طبقه کارگر این ایالت افزایش یافته است؛ آن هم در حالی که سندرز یکی از چهار سناتور نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود که به دلیل برگزاری دادگاه استیضاح ترامپ در دو هفته اخیر مجبور بود به جای حضور در کمپین های انتخاباتی، در جلسات سنا حضور داشته باشد. در غیاب سندرز، الکساندرا اوساکیو کورتس نماینده دموکرات و چپ گرای مجلس نمایندگان در حمایت از او در کمپین هایش حضور می یافت.

اهمیت آیووا

ایالت آیووا در کنوانسیون حزب دموکرات 41 نماینده دارد و هر نامزدی که در این ایالت پیروز شود، نمایندگان آن در کنوانسیون حزبی به سود آن فرد رای می دهند و نامزدی که به حد نصاب هزارو 900 رای در کنوانسیون حزبی برسد، وارد رقابت نهایی با نامزد حزب جمهوری خواه خواهد شد.

با وجود تعداد کم نمایندگان در کنوانسیون حزبی، ایالت آیووا تاثیر مثبتی در تعیین کاندیدای نهایی حزب دموکرات داشته است. تاریخ انتخابات در این ایالت نشان می دهد از 9 نامزدی که در رقابت درون حزبی این ایالت پیروز شدند، شش نامزد موفق شدند نامزد نهایی حزب دموکرات شوند. در این میان می توان به جیمی کارتر در جریان انتخابات 1976 اشاره کرد. کارتر که تا قبل از رای گیری در ایالت آیووا حتی از سوی هم حزبی هایش چندان جدی گرفته نمی شد، با پیروزی در این ایالت باعث جلب حمایت دموکرات ها شد و در نهایت در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید.

یکی از تفاوت هایی که رای گیری در ایالت آیووا با بسیاری از ایالت های آمریکا دارد، شیوه برگزاری انتخابات است. در انتخابات درون حزبی آیووا، نه صندوق رای وجود دارد و نه برگه رای و اعضای حزب با شرکت در نشست ها و مجمع ها که در مدارس، کلیساها، کتابخانه ها یا دیگر مکان های عمومی برگزار می شوند، نامزد مدنظرشان را انتخاب خواهند کرد. در این شیوه، اعضا و هواداران حزب در این مکان ها به بحث و تبادل نظر درباره نامزدهای مدنظر خود می پردازند و در نهایت با بالا بردن دست ها یا تجمع نمایندگان حامی هر نامزد در یک گوشه از سالن، رای خود را اعلام می کنند. 

هر زمان هر کدام از نامزدها نتواند 15 درصد از آرا را در این تجمع ها و گردهمایی ها کسب کند، رای او اصلا شمارش نمی شود و در این شرایط، نمایندگانی که از آن نامزد حمایت می کنند، در کنار نمایندگان نامزدی دیگر تجمع می کنند که به معنی حمایت از آن نامزد است. با وجوداین در نهایت رای تمام نامزدها شمرده می شود و به کمیته مرکزی حزب اعلام می شود.

یکه تازی ترامپ

هر اندازه رقابت دموکرات ها برای تعیین نامزد نهایی حزب فشرده است، در آن سو تکلیف جمهوری خواهان روشن است. هم زمان با انتخابات درون حزبی دموکرات ها، جمهوری خواهان نیز برای رقابت درون حزبی در آیووا شرکت می کنند؛ اما نامزد نهایی این حزب از هم اکنون مشخص است: دونالد ترامپ. با این تعداد نامزد دیگر هم برای انتخابات ریاست جمهوری در حزب جمهوری خواه ثبت نام کرده اند؛ اما هیچ کدام نمی توانند دردسری برای ترامپ ایجاد کنند و از هم اکنون می توان رئیس جمهور فعلی ایالت متحده را که به تازگی استیضاح شده؛ اما تبرئه می شود، شانس اصلی جمهوری خواهان برای پیروزی در انتخابات محسوب کرد.