آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
جهان
۷

خبر

در ادلب سوریه روی داد: رویارویی مرگ بار نیروهای نظامی ترکیه و سوریه

در جریان پیشروی نیروهای ارتش سوریه در منطقه ادلب چهار سرباز ترکیه کشته و 9 نفر دیگر مجروح شده اند. ترکیه نیز در واکنش به این حمله اقدام به بمباران هوایی مواضع ارتش سوریه کرده و خبر از کشته شدن 35 سرباز سوری داده است.به گزارش دویچه وله، سوریه در همراهی با روسیه اقدام به پیشروی در ادلب کرده است. هدف از این عملیات نظامی، سرکوب آخرین گروه های وابسته به شورشیان سوری اعلام شده است. خبرگزاری آناتولی به نقل از وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده است که در جریان حملات هوایی و پرتاب خمپاره ازسوی سربازان ارتش سوریه، چهار سرباز ترکیه کشته شده اند. افزون بر آن، گفته می شود که 9 سرباز دیگر این کشور در جریان این حملات مجروح شده اند. وضعیت جسمانی یکی از مجروحان وخیم گزارش شده است.رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در واکنش به حملات ارتش سوریه به ادلب از حمله هوایی به شماری از مواضع ارتش سوریه در این منطقه خبر داده و آن را «پاسخ محکم» ارتش ترکیه به این حملات اعلام کرده است. وزارت دفاع ترکیه می گوید که در جریان این حملات هوایی، 35 سرباز ارتش سوریه کشته شده اند. خبر کشته شدن این تعداد سرباز ارتش سوریه را رئیس جمهوری ترکیه نیز اعلام کرده است.این در حالی است که دیده بان حقوق بشر سوریه تعداد کشته شدگان ارتش سوریه را کمتر از ادعای اردوغان اعلام کرده است. بر اساس خبری که از سوی این مرکز منتشر شده، در جریان حملات هوایی ترکیه به مواضع ارتش سوریه، شش سرباز سوری کشته و بیش از 20 سرباز دیگر مجروح شده اند.

حضور نظامیان ترکیه در ادلب

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که ارتش سوریه از مواضع و مکان استقرار سربازان ترکیه در منطقه ادلب مطلع بوده و با وجود آن، اقدام به این حملات کرده است. نیروهای نظامی وابسته به دولت سوریه با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه مناطق وسیعی در ادلب را از شورشیان پس گرفته اند. خبرگزاری رویترز روز دوشنبه، سوم فوریه، با انتشار گزارشی از استانبول اعلام کرده که شهر مهم معره نعمان نیز به تصرف ارتش سوریه در آمده است.ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه، حملات هوایی ارتش این کشور به مواضع ارتش سوریه را واکنشی به کشته شدن چهار سرباز ترکیه براثر حملات ارتش سوریه اعلام کرد. وزارت دفاع ترکیه نیز اعلام کرده بود که حضور و استقرار نیروهای نظامی این کشور در ادلب با هدف کاهش تنش و برای جلوگیری از درگیری در این منطقه صورت گرفته است. وزارت دفاع ترکیه همچنین می گوید که مواضع و محل استقرار نیروهای ترکیه در ادلب از پیش با نیروهای نظامی روسیه و از این طریق با ارتش سوریه هماهنگ شده بود.

درخواست نخست وزیر مکلف عراق از تظاهرکنندگان

نخست وزیر مکلف عراق از تظاهرکنندگان کشورش خواست که از درگیری و اختلافات دوری گزیده و به مفسدان فرصت ندهند تا عقربه های ساعت را به عقب برگردانند. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف عراق در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: تظاهرات ملت عراق در مخالفتش با اکثریت طبقه سیاسی که کشور را به این سطح از بدبختی رسانده نتایج چشمگیری به همراه داشته است. مهم ترین این دستاوردها تدوین قانون جدید انتخابات، ماهیت جدید کمیسیون انتخابات و کنار زدن نامزدهای احزاب برای برعهده گرفتن پست نخست وزیری است.او افزود: در پی این مسئله، گروهی از نمایندگان مستقل در پارلمان که تعدادشان حدود 170 نفر می شد به خواسته های تظاهرکنندگان پاسخ دادند و نام پنج نامزد را که اسامی و تصاویرشان در میادین اعتراضات در عراق مطرح شده بود، برگزیدند. این نمایندگان مستقل پس از برخی سوال و جواب ها از میان این پنج تن با اکثریت آرا محمدتوفیق علاوی را برگزیدند و بحق، محمد علاوی نماینده ای از جانب تظاهرکنندگان مسالمت آمیز بود.نخست وزیر مکلف اشاره کرد ترسناک ترین چیزی که فسادان از آن ترس دارند پایان تقسیم بندی و سهمیه بندی سیاسی است و آنها می ترسند دیگر نتوانند دزدی کنند؛ بنابراین به دنبال اشاعه آشوب و تنش و تفرقه میان تظاهرکنندگان هستند، از این منبر از تمام تظاهرکنندگان می خواهم فتیله آشوب و اختلاف را خاموش کنند و به فاسدان اجازه ندهند عقربه های ساعت را به عقب بازگردانند. علاوی همچنین خاطرنشان کرد: ما تنها با روحیه برادری، محبت و همکاری می توانیم کشورمان را نجات دهیم و شکوفایی، رشد و توسعه آن را محقق کنیم و اگر خلاف آن عمل و از آنها چشم پوشی کنیم کشورمان به سمت سراشیبی و سقوط سوق خواهد یافت و روحیه اختلاف، درگیری و تفرقه گسترش پیدا می کند.