آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
هنر
۱۰
نگاه

رمزگشایی از یک حادثه

محمد عطریانفر

«روز صفر» نخستین تجربه کارگردانی سعید ملکان، تجربه جذاب و بی نظیری است. قطعا بسیاری از کسانی که به دیدن فیلم می نشینند، با واقعیتی رو به رو خواهند شد که شاید پیش ازاین فقط داستانی از آن شنیده باشند. «روز صفر» بدون شک نسل جوان را با واقعیت هایی که در این کشور گذشته آشنا می کند.

 سعید ملکان، کارگردان باتجربه این فیلم سینمایی، چهره شاخصی با کارنامه ای پربار و قابل دفاع در سینما است و ابد و یک روز، تنگه ابو قریب، غلامرضا تختی بخشی از فیلم های ماندگار سینمای ایران هستند که به نام او گره خورده اند.

او این بار در مقام کارگردان بسیار موفق ظاهر شده که بدون تردید از نخستین نمایش های «روز صفر» می توان به موفقیت آن چشم امید داشت و بدون شک فیلم لایق تشویق های بسیار و جوایز بسیاری است. «روز صفر» به زعم من یکی از دغدغه های دهه های گذشته تاریخ سیاسی و امنیتی ایران بوده و در این فیلم به همت یک قصه جذاب بخشی از تاریخ معاصر ایران روایت شده است. زمان دستگیری عبدالمالک ریگی جامعه سیاسی ایران و جامعه جهانی واکنش های بسیاری به این واقعه نشان داد و بسیاری از واقعیت هایی که در آن دوران از دستگیری او روایت می شد، هرگز تصویر نشد و «روز صفر» بسیار بدیع از این حادثه رمزگشایی کرد.  همان طور که در روز صفر هم می بینیم، عبدالمالک ریگی شخصیت جوان و باهوشی است که در مقطع زمانی خاصی جنایات هولناکی انجام داد و باز آفرینی شمایل او با تمام جزئیات، کار آسانی نیست اما ساعد سهیلی با گویش و بازی خوبش با هنرمندی نقش عبدالمالک ریگی را ایفا کرد و در سوی دیگر امیر جدیدی به عنوان بازیگری که وظیفه دستگیری ریگی را بر عهده دارد، بسیار باورپذیر نقش آفرینی کرد. روز صفر جدا از بازی های جذاب، کارگردانی دقیق و حساب شده و هنرمندی تمام عواملش، فیلم نامه ای بسیار پرکشش دارد که قطعا با وسواس و دقت نوشته شده است. انتخاب لوکیشن های فیلم روز صفر برای من جذاب و جالب بود؛ لوکیشن هایی که مخاطب را بیشتر با فضا، زمان و مکان حوادث آشنا می کند و این از نقاط قوت فیلم است. روز صفر فیلم تاثیر گذاری است؛ فیلمی در ستایش میهن و ایستادگی و ازخودگذشتگی برای کشور. روز صفر پایان بی نظیری دارد که زبان حال بسیاری است که برای میهن ایستادگی و جان فشانی کردند.  این فیلم قابل احترام ، باشکوه و قابل تامل است. برای این فیلم ارزشمند و عوامل آن آرزوی موفقیت می کنم.