آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
حوادث
۱۱

پنج قاره

اثبات بی گناهی مرد آمریکایی پس از 25 سال حبس

یک مرد آمریکایی بعد از گذراندن 25 سال زندان، با نتایج نهایی آزمایش دی ان ای توانست بی گناهی خود را اثبات کند. «رافائل رویز»، از اهالی نیویورک در سال 1985 به جرم تجاوز جنسی بازداشت شد؛ او بعد از ناتوانی در اثبات بی گناهی خود، توسط دادگاه ایالت نیویورک به 25 سال زندان محکوم شد. وی بعد از سپری کردن حکم 25 سال زندان خود در سال 2009 آزاد شد؛ اما بعد از گذشت 10 سال از آزادی با درخواست مجدد، خواهان رسیدگی به محکومیت خود شد. رویز پس از تحقیقات دفتر دادستانی نیویورک و نتایج جدید آزمایش دی ان ای از مستندات به جامانده، توانست بی گناهی خود را اثبات و محکومیت خود را پاک کند. او بعد از اثبات بی گناهی خود توسط دادگاه عالی گفت: «من می دانستم که بی گناه هستم و 25 سال از از عمر و زندگی خود را از دست دادم».

حمله با چاقو در بلژیک

پلیس بلژیک در شهر خنت به یک زن که با چاقو به دو نفر حمله کرده بود تیراندازی کرد.

مجروحان این حادثه که یکی از آنها از ناحیه شکم زخمی شده است، به بیمارستان منتقل شده اند. بااین حال مقامات بلژیک تاکید کرده اند که وضع جسمی هیچ کدام از مجروحان نگران کننده نیست. سخنگوی دادستانی بلژیک در مورد این حمله گفت: «درحال حاضر هیچ کدام از شواهد دال بر اینکه حادثه خنت جنبه تروریستی داشته است، نیست».

تخریب ده ها خانه در آتش سوزی های جدید استرالیا

مقامات استرالیا در حالی از تخریب شبانه ده ها خانه در آتش سوزی های جنوب شرقی این کشور خبر دادند که خطر این آتش سوزی ها تا روز یکشنبه در سراسر ایالت نیوساوت ولز و کانبرا، پایتخت استرالیا، کاهش یافته بود.

طبق اعلام سرویس آتش نشانی نیوساوت ولز، میزان خسارات آتش سوزی های جدید هنوز به طور دقیق برآورد نشده است، اما احتمالا ده ها خانه دیگر نیز در این آتش سوزی ها تخریب شده اند.

این خسارات که در دره «بومبالانگ»، واقع در 92 کیلومتری جنوب کانبرا وارد شده، شمار خانه های تخریب شده این دره را به بیش از 400 واحد در فصل آتش سوزی فعلی رسانده است.

روز شنبه آتش سوزی خطرناکی جنوب کانبرا و روستاهای مجاور آن را دربر گرفت که تا روز یکشنبه 55 هزار هکتار از زمین های منطقه را سوزانده، جنگل ها و مزارع را به آتش کشیده و همچنین طول آن به 148 کیلومتر رسیده است. این آتش سوزی غیرقابل کنترل تلقی شده و آسمان منطقه را به رنگ سرخ و نارنجی درآورده است. مقامات استرالیا پیش بینی کرده اند این آتش سوزی ها همچنان روزها و احتمالا هفته های متوالی تداوم داشته باشد. فصل ویرانگر و طولانی آتش سوزی های استرالیا از ماه سپتامبر باعث کشته شدن 33 نفر و همچنین ازبین رفتن حدود یک میلیارد حیوان بومی شده است. همچنین در این حوادث بیش از سه هزار خانه ویران شده و بیش از 11.7 میلیون هکتار از زمین های این کشور در آتش سوخته است.