آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
حوادث
۱۱

رخداد

اعتراف متهمان به 80 فقره سرقت

شرق: رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری و شناسایی سارقان هشت دستگاه جوش خبر داد و گفت: متهمان علاوه بر سرقت دستگاه های جوش به 80 فقره سرقت از انباری و پارکینگ ها اعتراف کردند. سرهنگ کارآگاه «خیراله دولتخواه» گفت: شکایتی با موضوع سرقت هشت دستگاه جوش از داخل مغازه ای برای رسیدگی تخصصی به پایگاه پنجم پلیس آگاهی ارجاع شد. وی با بیان اینکه در تحقیقات محلی مشخص شد دو سارق با یک دستگاه خودروی سواری پژو در محل سرقت حاضر و با تخریب قفل مغازه وارد مغازه شده اند، تصریح کرد: با شناسایی پلاک انتظامی خودروی سارقان، مشخص شد خودرو سابقه ثبت سرقت را در کلانتری 118 ستارخان دارد. این مقام انتظامی بیان کرد: در شاخه دیگری از تحقیقات پلیسی، مشخص شد دستگاه های جوش سرقتی در سایت های واسطه خرید و فروش اینترنتی برای فروش آگهی شده است. دولتخواه تصریح کرد: با شناسایی هویت آگهی دهنده وی به پلیس آگاهی دعوت شد و در تحقیقات پلیسی اولیه اظهار کرد دستگاه جوش را از خلازیر خریده ام و آدرسی از فروشنده ندارم و پول آن را کارت به کارت کرده ام.رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی پایتخت گفت: این فرد در ادامه تحقیقات پلیسی، به ناچار لب به اعتراف گشود و اظهار کرد سرقت را با همکاری یکی از دوستانش به نام سعید انجام داده است. وی خاطرنشان کرد: در پایش های اطلاعاتی مشخص شد سعید از سارقان حرفه ای است و پیش تر 11 فقره محکومیت کیفری با همین عنوان مجرمانه دارد و مدتی است در کمپ ترک اعتیاد بستری است. این مقام پلیسی با اشاره به اینکه دومین متهم پرونده نیز با هماهنگی های قضائی دستگیر شد، ادامه داد: متهم علاوه بر سرقت دستگاه های جوش به 80 فقره سرقت از پارکینگ ها و انباری های غرب تهران اعتراف کرد. دولتخواه گفت: در بازرسی از مخفیگاه متهم شش دستگاه جوش سرقتی نیز کشف و با دستور قضائی به مال باخته مسترد شد. رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی پایتخت افزود: متهمان با دستور مقام قضائی برای تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر مال باختگان در اختیار پایگاه پنجم پلیس آگاهی قرار دارند.

هشدار درباره ترفند تکراری کلاهبرداران

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا با بیان اینکه شهروندان باید مراقب ترفندهای کلاهبرداران باشند، گفت: برنده شدن در مسابقات رادیو و تلویزیون یکی از ترفندهای مجرمان سایبری است. سرهنگ علی محمد رجبی اظهار کرد: برنده شدن در مسابقات رادیویی و تلویزیونی یکی از ترفندهای مجرمان سایبری است که کلاهبرداران با استفاده از این روش و با سو استفاده از ضعف های آموزشی، از طریق برقراری تماس تلفنی با مخاطبان طعمه های خود را انتخاب می کنند. او ادامه داد: افراد سودجو با انجام مهندسی خاص و جلب اعتماد برخی افراد خوش باور، با این ترفند قربانیان را به پای دستگاه عابر بانک کشانده و با انجام یک سری عملیات بانکی نسبت به برداشت غیرمجاز از حساب مالی آنان اقدام می کنند و با این شیوه، فرد با دست خود وجوهاتی را به حساب مجرمان واریز می کند. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا گفت: با اقدامات پیشگیرانه و آموزشی پلیس فتا و نیز همکاری مناسب رسانه ملی و خبرگزاری های رسمی کشور، سطح آگاهی و دانش شهروندان افزایش داشته و به استناد پرونده های ارجاعی از سوی مراجع قضائی به این پلیس، سطح وقوع این گونه جرائم کاهش چشمگیری یافته است. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا با اشاره به اینکه اجرای طرح استفاده از رمز یک بار مصرف در تراکنش خریدهای اینترنتی سطح وقوع جرائم برداشت غیر مجاز را کاهش داده است، گفت: هموطنان گرامی می توانند با برقراری تماس با مرکز امداد و فوریت های سایبری از طریق سایت رسمی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش مجرمانه این افراد سودجو و کلاهبردار را اعلام کنند. سرهنگ رجبی با بیان اینکه مراقب ترفندهای کلاهبرداران باشید و به تماس های ناشناس از مراجع غیررسمی پاسخ ندهید، گفت: فراهم شدن امنیت نسبی در فضای مجازی نیازمند مشارکت و هوشیاری فعال هم وطنان است. او به شهروندان توصیه کرد که برای واریز هر گونه وجوه نقدی به حساب های مالی ارسال شماره کارت و شماره حساب کافی است. بنابراین باید از افشای سایر اطلاعات کارت بانکی خود به افراد دیگر خودداری کنند.

دستگیری سارق میلیاردی

فرمانده انتظامی غرب استان تهران از دستگیری سارق پنج میلیاردی با 57 فقره سرقت منزل در شهرستان ملارد خبر داد.سردار محسن خانچرلی گفت: در پی سرقت از منزلی در شهرستان ملارد ماموران پلیس آگاهی با تشکیل تیمی ویژه اقدامات قانونی خود را آغاز کردند. او به تحقیقات میدانی و بهره گیری پلیس از ظرفیت های گوناگون اشاره و بیان کرد: در جمع بندی داده های به دست آمده متهم سابقه دار در موضوع این سرقت شناسایی و دستگیر شد. او در بازجویی های تخصصی به 57 فقره سرقت منزل در شهرستان ملارد اعتراف کرد. این مقام انتظامی از کشف مقدار درخور توجهی طلاجات در مخفیگاه سارق خبر داد و گفت: ارزش اموال مسروقه برابر نظر کارشناسان پنج میلیارد ریال برآورد شده است.