آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
ورزش
۱۴

ثریا آقایی، در گفت و گو با «شرق»: شانس زیادی برای المپیکی شدن دارم

ثریا آقایی، برترین زن بدمینتون ایران، با پیشرفت قابل ملاحظه ای که طی چند ماه اخیر در رنکینگ جهانی داشته، به عنوان یکی از شانس های اصلی کسب سهمیه بازی های المپیک 2020 توکیو به شمار می رود. بدمینتون جزء رشته های طلسم شده ای است که زنان ایرانی هیچ وقت نتوانسته اند در آن سهمیه بازی های المپیک را بگیرند. ثریا اما امید دارد که این طلسم را بشکند. البته او در بازی های المپیک دوره قبل (2016 ریودوژانیرو) نیز این شانس را داشت که المپیکی شود، اما مصدومیتی که ناگهانی گریبانش را گرفت، مانع از رسیدن به هدفش شد. ثریا از اوضاع واحوال این روزهایش برای گرفتن جواز المپیک 2020 به «شرق» می گوید.
 خانم آقایی، زمان زیادی تا المپیک نمانده. چقدر توانسته اید خودتان را به سهمیه این بازی ها نزدیک کنید؟

من برای اینکه بتوانم سهمیه المپیک را بگیرم، باید رنکینگم را به زیر 80 برسانم. رنکینگ المپیکی من الان 86 است و نفر دوم رزرو المپیک هم هستم. خدا را شکر شرایط خوبی دارم و در این مدت خودم را خیلی ارتقا دادم. رنکینگ عادی من در ابتدای سال 160 بود، اما طی این مدت با امتیازاتی که از حضور در رقابت های مختلف به دست آوردم، آن را به 107 رساندم. با این شرایط می توانم بگویم که شانس خیلی زیادی برای گرفتن سهمیه المپیک 2020 دارم، اما هیچ چیز تا لحظه آخر مشخص نیست. رقیبان اصلی من اروپایی هستند که مدام در حال شرکت کردن در مسابقات مختلف اند. این روند تا اردیبهشت ماه ادامه دارد.

 طبیعتا امکاناتی را که بازیکنان اروپایی دارند، شما ندارید.

بله، همین طور است. فدراسیون بدمینتون با وجود بودجه ناچیزی که دارد، به طور کامل از من حمایت کرده تا من در مسابقات بیشتری شرکت کنم. همین یک ماه اخیر در کمپی در هندوستان تمرین کردم که فدراسیون آن را برایم جور کرد. من هرچه در تورنمنت های بین المللی حضور داشته باشم و امتیاز بگیرم به نفعم است. قرار بود چند مسابقه انتخابی هم در چین برگزار شود که متاسفانه به دلیل ویروس کرونا همه آنها لغو شده است. حالا فدراسیون به دنبال این است که مسابقات جایگزین را برایم پیدا کند. با همه این مشکلات و کمبودها نمی گذارم هیچ چیزی مانع از رسیدن به هدفم شود، چون تمام زندگی ام را صرف بدمینتون کرده ام. کاوه محرابی در المپیک 2008 پکن اولین سهمیه را برای مردان ایران گرفت؛ من هم می خواهم اولین زن بدمینتون باز ایران باشم که المپیکی می شوم. سخت است، ولی محال نیست.

 شما در دوره قبل هم خیلی به سهمیه نزدیک بودید، اما یکباره همه چیز برایتان تغییر کرد. نگران این نیستید که خدای نکرده این اتفاق دوباره برایتان تکرار شود؟

هدف هر ورزشکاری این است که روزی بازی های المپیک را ببیند. هدف اصلی من هم درحال حاضر همین است. متاسفانه مدال گرفتن در رشته ای مثل بدمینتون واقعا سخت است. قدرت این رشته دست آسیای شرقی ها، به خصوص اندونزیایی هاست. با توجه به فاصله ای که ما با آنها داریم، تقریبا می توانم بگویم که مدال گرفتنمان در این شرایط ناممکن است. آنها چطور نمی توانند در والیبال و کشتی حریف ما شوند، ما هم در بدمینتون شرایط مشابه را داریم. من برای المپیک 2016 ریو خیلی به کسب سهمیه نزدیک شدم، چون ششمین بازیکن رزرو بودم. رنکینگ جهانی من در چهار سال گذشته 93 بود. هیچ کدام از خانم های ایرانی نتوانستند تا حالا زیر صد نفر بیایند. آن موقع اگر رنکینگم به زیر 80 می رسید سهمیه را می گرفتم، ولی متاسفانه به دلیل مصدومیت کارم نیمه کاره ماند و نتوانستم در مسابقات شرکت کنم و امتیاز بگیرم. من برای اینکه بتوانم سهمیه المپیک را بگیرم باید رنکینگ المپیکی ام را به 70 تا 75 برسانم. امیدوارم که بشود، اما اگر هم نشود، فکر می کنم همین که توانسته ام به این جایگاه برسم جای خوشحالی دارد، چراکه ما در شرایط نابرابر با حریفانمان رقابت می کنیم. آسیایی ها را هم که کنار بگذاریم، در مقایسه با بازیکنان اروپایی هم خیلی عقب تر هستیم. آنها مدام در تورهای اروپا هستند و مدام مسابقه می دهند.  

  مسابقات بدمینتون جام فجر، جزء رویدادهای معتبر بین المللی است که قدمت زیادی دارد و هرساله با حضور نفرات مطرح دنیا برگزار می شود. فکر می کنم امتیاز این رقابت ها هم خیلی می تواند به رنکینگ المپیکی تان کمک کند. این طور نیست؟

نه متاسفانه. تا سال گذشته این مسابقات به گونه ای بود که امتیاز آن در رنکینگ المپیکی محاسبه می شد، اما فدراسیون جهانی بدمینتون، قوانین آن را تغییر داده است و فقط امتیاز آن در رنکینگ عادی ما محاسبه می شود. اگر شرایط مثل قبل بود، خیلی وضعیتم بهتر می شد. به هرحال خودمان میزبان بودیم و شرایط به نفعمان بود.

 شما می توانید این شانس را داشته باشید که از طریق سهمیه وایلد کارت (سهمیه آزاد) در المپیک 2020 شرکت کنید؟

بله، این امکان وجود دارد. درمجموع 38 نفر سهمیه المپیک را می گیرند که 34 نفر از طریق رنکینگ است و چهار نفر دیگر هم از سهمیه وایلد کارت که آن را کمیته بین المللی المپیک با محاسبات خودش به کشورها می دهد. من درحال حاضر نفر دوم رزرو هستم و می توانم این شانس را داشته باشم.