آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
دیپلماسی
۱۵

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به «شرق»: پیام سردار سلیمانی به عربستان از سوی نظام بود

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیامی که سپهبد سلیمانی برای مقامات عراقی داشت، گفت: سردار سلیمانی شخصیت چندوجهی و فرمانده مقتدر نظامی و فرد آگاه به مسائل منطقه بود. مشورت هایی که ظریف و سردار سلیمانی داشتند، همواره بر این نقطه تاکید می کند. ایشان مسائل منطقه و بازیگران را خوب می شناختند، ولی از محتوای پیامی که سردار در ماموریتش داشت، اطلاعی ندارم، ولی ایشان حامل پیام بودند. سیدعباس موسوی در پاسخ به سوال خبرنگار «شرق» که این پیام از سوی چه نهادی داده شده بود، گفت: یک ماموریت دیپلماتیک با همراهی بخش های نظامی و سیاسی صورت می گیرد و هر پیامی بود، از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.سخنگوی وزارت خارجه اعطای مجوزهای قطره چکانی مشروط را باعث مبراکردن آمریکا از تعهداتش و جنایاتی که صورت داده است، ندانست و گفت: داروهایی که از طریق کانال سوئیس وارد شد، با پول ملت وارد شده است. چیزی به عنوان کانال بشردوستانه یا مشابه آن را به رسمیت نمی شناسیم... هم آمریکایی ها می دانند تعهداتی دارند، هم رای دیوان بین المللی دادگستری داریم که دارو و غذا جزء اقلام تحریمی نیست و موظف اند تسهیلات لازم را برای این نوع کالاها فراهم کنند. وی گفت: این داروها با پول این ملت وارد شده است و چیز جدیدی نیست و از یک سال و نیم پیش باید این کار صورت می گرفت و با کارشکنی آمریکا الان صورت گرفته و شرکت سوئیسی هم پولش را می گیرد.

حضور ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین گفت: محمدجواد ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت و سخنرانی می کند، البته اگر باز کارشکنی نکنند.

سفرهای متعدد بن علوی به تهران

موسوی سفرهای متعدد یوسف بن علوی به تهران را عادی و معمولی خواند و افزود: اگر قرار بوده اتفاقی در پس پرده بیفتد، قطعا از راه های دیگری صورت می گرفت، با چند کشور توافق کردیم هر گاه احساس کردیم نیازمند رایزنی هستیم، در فرصت بسیار کم و اعلام قبلی به کشورهای همدیگر سفر کنیم و سفر بن علوی در همین چارچوب است و این دفعه بیشتر درباره مکانیسم دوجانبه ای که امنیت تنگه هرمز را تامین می کند و دو کشور در راستای تامین این آبراه مهم بین المللی همکاری کنند، توافق کردند و صحبت هایی نیز در این زمینه صورت گرفت.وی افزود: دوستان ما در منطقه در پی اتفاقاتی که افتاده است، نگران افزایش تنش ها و از کنترل خارج شدن آن هستند که درباره این مسائل تبادل نظر شد.این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره واکنش ها به اظهارات اخیر ظریف و اینکه آیا شاهد اختلاف بین وزارت خارجه و ساختارهای دیگر هستیم و می توانیم پیش بینی کنیم که این فشارهای اخیر به ظریف به تغییر سیاست ما در قبال آمریکا منجر شود؟ گفت: نگرانی ما نیز همین است. نگرانی داریم که این اتفاقات و هجمه های عجیب و غریبی که صورت می گیرد که احساس می کنیم بخشی از آن از روی کم اطلاعی است، این احساس را دامن بزند که در ایران دوگانه ای وجود دارد که چنین نیست. جمهوری اسلامی ایران یک کل واحد است و در آن دیدگاه هایی متنوع وجود دارد که می تواند در سیاست خارجی خود را نشان دهد. وزارت خارجه به عنوان دستگاه مجری سیاست خارجی، مجری تصمیماتی است که در سلسله مراتب تصمیم گیری و تصمیم سازی سیاست خارجی ایران گرفته می شود و وزیر خارجه به عنوان نماد سیاست خارجی، حرفی که می زند حرف نظام و جمهوری اسلامی است.موسوی افزود: ضمن اینکه اختلاف سلیقه و دیدگاه را در مسائل مختلف کشور رد نمی کنم، این دوگانگی را که برخی درصدد القای آن هستند، قبول ندارم. شاید این حس در خیلی از شاهدان و تحلیلگران به وجود آمده و این را به حال سیاست خارجی و امنیت ملی کشور مضر می دانیم.موسوی افزود: خواهش می کنم برخی دوستان رسانه ای و جوانان عزیز و انقلابی قدری دقیق تر و با اطلاعات بیشتر موضع گیری کنند و بدانند آنچه وزیر خارجه ایران می گوید، در هر سطحی داخل و خارج و در گفت وگو با رسانه های داخلی و خارجی و در دیدار با مقامات خارجی و سخنرانی ها، حرف ایشان، حرف نظام جمهوری اسلامی ایران است و چیزی خارج از این نیست.وی درباره بحث مذاکره با آمریکا هم گفت: موضعی است که همه مقامات جمهوری اسلامی ایران از بالاترین تا کوچک ترین این را عرض کرده ایم، همیشه حرفمان با آنهایی هم که پیغام و پسغام و میانجیگری مطرح می کنند، این است که ایران هیچ گونه مذاکره دوجانبه ای با آمریکایی ها ندارد و نخواهد داشت و این سیاست ماست و آنچه نظام بر آن تاکید دارد، این است که آمریکایی ها باید به شرایط قبل از 2017 و تحریم های ظالمانه و یک جانبه ای که با خروج غیرقانونی از برجام بر ملت ایران تحمیل کردند، به میز مذاکره ای که در قالب 1+5 بود، بازگردند، خسارات ما را جبران و توبه کنند و برگردند و آنها هم گوشه ای بنشینند و وارد معادله شوند. موسوی درباره ادعاهایی که در مورد اقدامات ایران در نقاط مختلف مطرح می شود، گفت: اقدام ما با اطلاع دولت عراق بوده است. اگر ایران اقدامی انجام دهد، با شجاعت اعلام می کند. اگر قرار باشد اقدامی به عنوان جمهوری اسلامی انجام دهیم، علنی و رسمی خواهد بود و به صراحت مسئولیت آن را می پذیریم. این گمانه زنی ها را که در نقاط مختلف به ایران نسبت می دهند رد می کنم.