آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
روزنامه فردا
۱۶
قصه های شهر

حال خوب سیری چند؟

گیتی صفرزاده

یکی از دوستان چندروز پیش تا مرا دید، فوری پرسید: چه کار کنیم که حالمان خوب شود؟ جدا از اینکه این روزها با وجود صدها شبکه مجازی و برنامه صوتی و تصویری و کتاب انگیزشی و مشاور روان درمانی (تولید مشاور تنها بخشی از شیوه شورایی است که در این سال ها به آن عمل کرده و به تولید انبوه رسیده ایم!) اصلا نمی دانم چرا کسی باید چنین سوالی را از من بپرسد که اساسا فکر می کنم راه هرکس مثل اثر انگشتش منحصربه فرد است. تازه با شنیدن این پرسش دچار این درگیری ذهنی می شوم که اصلا حال خوب یعنی چه و حال خوب من با حال خوب شما یکی هست یا نه و خداوکیلی داشتن حال خوب منگ بهتر است یا حال بد پرشور یا داشتن حال خوب هدف است یا وسیله؟ اما خوشبختانه خودم را از فروافتادن در داخل گرداب این افکار فیلسوفانه نجات دادم و به حکم ادب و رفاقت تلاش کردم پاسخی به دوستم بدهم. شوربختانه پیش از اینکه بتوانم جواب بدهم عطسه ام گرفت، آن هم به چه غرایی!

فکر نکنید آدم بی ادبی هستم که این را می گویم، اما با عرض معذرت هروقت عطسه می کنم و به همین سبب آب بینی ام روان می شود، تا چند لحظه مثل آدم های سرگشته دور خودم می چرخم و با خودم فکر می کنم آب بینی مبارک را با دستمال پاک کنم یا با آب روان. اول می روم سمت دستمال و ناگهان چهره غمگین و دل شکسته فعالان محیط زیستی جلوی چشمم می آید که می گویند آیا می دانید برگشت دستمال کاغذی به طبیعت چقدر طول می کشد؟ از آن بدتر می دانید برای تهیه همین دستمال کاغذی چند درخت تناور قطع شده اند؟ آن وقت شما یک فین داخلش می کنی و فرت پرتش می کنی داخل سطل زباله و حتی به مسئله تفکیک زباله هم توجه نمی کنی. گرچه همین تفکیک زباله را هم اگر بخواهم درست انجام بدهم باید فکر کنم که این جزء پسماندهای خشک به حساب می آید یا تر و همین موضوع نیم ساعتی ذهنم را گرفتار می کند و لاجرم می روم سراغ همان آب روان.

تا به آب روان فکر می کنم، کلی پیام های هشداردهنده درباره قحطی آب و خشک سالی و کمبود منابع آب زیرزمینی و آمار هدردهی آب توسط ایرانیان جلوی چشمم می آید، بعد خودم را با چهره ای سرشار از ندامت جلوی شیر آب تصور می کنم که آیا درست است این آب نوشیدنی را صرف شست وشوی دماغ مبارک کنم؟ حالا اینکه میزان نیترات داخل آب چقدر است و اینکه آیا نیترات به بینی آسیب می زند یا نه و در درازمدت خودش عامل بروز سرطان می شود یا خیر، خودش بخش دیگری از سلول های مغزم را مشغول می کند. در همان لحظه البته بخش دیگری از سلول های مغزم دارند به این فکر می کنند که وقتی آن آب روان آلوده شده توسط من به فاضلاب های زیرزمینی می رود، دوباره در چرخه استفاده قرار می گیرد؟ و در استفاده مجدد آیا مواد لازم برای میکروب کشی آن مواد وجود دارد یا پس فردا یکی از کارشناسان تلویزیونی درباره افزایش بیشتر از حد مجاز آب بینی در لوله های آب به شهروندان هشدار می دهد؟ تا من این فکرها را بکنم، آب بینی صبوری اش را از دست داده و چند میلی متری جاری شده. من به روش سنتی با سرآستین از خجالتش درمی آیم. آن وقت متوجه می شوم که گاهی اوقات زندگی را زیادی پیچیده می کنم، آن هم وقتی که با یک سرآستین می شود مسئله را حل کرد یا به عبارت ساده تر، فقط کافی است کاری انجام دهم؛ یک کار. متاسفانه در این فاصله دوستم هم مثل آب بینی جاری شده و رفته بود. حیف شد که حوصله اش نکشید بماند وگرنه می خواستم بگویم مادربزرگم که ماجرای جنگ جهانی دوم را دیده بود و از قحطی بعد از آن جان به در برده بود و از زلزله ویرانگر سال 41 و کودتای 28 مرداد کلی خاطره داشت و وقوع انقلاب و جنگ را هم به کارنامه زندگی اش اضافه کرده و مرگ چند عزیز جوان را هم لمس کرده بود، دم مرگ همان لبخند شیرین تمام عمرش را بر لب داشت که می گفت کاش می شد یک بار دیگر طعم زندگی را بچشم؛ به همین شلوغی، به همین پرتاب وتبی.