آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۹
سیاست: داخلی/خارجی
۲
تا انتخابات

آغاز رقابت 7 هزار نفری برای ورود به مجلس

فعالیت های تبلیغاتی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از بامداد امروز آغاز شد و بیش از هفت هزار داوطلب که برای حضور در این انتخابات تایید صلاحیت شده اند تا ساعت 8 صبح پنجشنبه آینده فرصت دارند در چارچوب های قانونی تبلیغ کنند.

به گفته جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور در این انتخابات 7148 نفر برای 290 کرسی نمایندگی در مجلس رقابت می کنند.

حسابرسی منابع مالی نامزدها

در این دوره از تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی، قانون شفافیت هزینه های انتخاباتی که چند هفته قبل در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اجرا می شود و بر همین اساس داوطلبان نمایندگی تا دیروز فرصت داشتند شماره حساب و نماینده مالی خود را به ستاد انتخابات معرفی کنند؛ چراکه براساس قانون شفافیت، آنها باید یک شماره حساب را مشخص کنند تا تمام پول ها وارد این حساب شود و یک فرد را هم به عنوان مسوول مالی معرفی کنند که پاسخگوی وزارت کشور و هیات نظارت مرکزی باشد.

البته آن طور که رئیس ستاد انتخابات کشور گفته با توجه به ابلاغ دیرهنگام این قانون، اجرای کامل آن در این دوره ممکن نیست. جمال عرف در این باره گفته است: عملا این قانون 14 دی از سوی رئیس جمهور به وزارت کشور ابلاغ شد ما هم همان وقت این را به فرمانداری ها ابلاغ کردیم؛ بنابراین آنچه این دوره می توانیم به آن عمل کنیم، چند بند از آن قانون است.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: یکی از مواردی که در این قانون به خوبی شفاف سازی شده این است که باید منابع پول را مشخص کنند؛ یا پول باید متعلق به نامزد انتخاباتی باشد؛ یا حزب هزینه ها را بپردازد و یا یک فرد حقیقی این پول را در اختیار نامزد قرار دهد. همچنین استفاده از برخی اماکن عمومی از سوی نامزدها هم قانونی است؛ غیر از این چهار مورد ما نباید هیچ ورود پولی به عرصه انتخابات و تبلیغات نامزدها داشته باشیم. وی عنوان کرد: همچنین سقف هزینه تبلیغات انتخاباتی هم در قانون مشخص شده که آن هم با همکاری شورای نگهبان درحال اجرایی شدن است.

آخرین اخبار از فهرست های انتخاباتی

با آغاز تبلیغات انتخاباتی، نتیجه رایزنی های گروه های سیاسی برای ارائه فهرست های انتخاباتی که در هفته های گذشته در جریان بود مشخص می شود.  در جریان اصلاح طلبان بر خلاف آنچه در هفته های اخیر اعلام شده بود، گمانه زنی ها درباره احتمال ارائه فهرست در تهران افزایش یافته و محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان دیروز در گفت وگو با تسنیم عنوان کرد: ما امیدواریم  با همین چهره های اصلاح طلبی که در تهران تایید صلاحیت شده اند بتوانیم فهرست قابل قبولی را ارائه کنیم. اخباری که دیروز از اردوگاه اصولگرایی بیرون آمد هم نشان از همگرایی بیشتر در این جریان داشت و در شرایطی که در روزهای اخیر گفته می شد احتمالا هر یک از گروه های اصلی در این جریان، فهرستی مستقل خواهد داد دیروز دبیرکل جبهه پایداری با بیان این که این جبهه به دنبال وحدت جریان انقلابی در انتخابات پیش رو است، گفت: اگر این وحدت حاصل شود فهرستی برای انتخابات ارائه نمی کنیم.

محمدباقر قالیباف هم با استقبال از این اظهار نظر آقاتهرانی از آن به عنوان فرصتی خوب برای وحدت نیروهای انقلاب یاد کرد.