آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۹
رسانه: دور دنیا
۸

رمزگشایی از کودتای امنیتی قرن توسط آلمان و آمریکا

زیر پوست برلین چه می گذرد؟!

زهرا ساختمانیان

افشای ابعاد گسترده جاسوسی مشترک سازمان سیا و دستگاه امنیتی آلمان از 120 کشور دنیا، با سکوت آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا همراه شده است. اصل ماجرا از آنجا آغاز شد که برخی رسانه های آمریکایی، آلمانی و سوئیسی از این پروژه جاسوسی مشترک پرده برداشتند. بر این اساس، واشنگتن و برلین از طریق یک شرکت فعال در زمینه رمزگذاری مکالمات، به مدت چند دهه از بیش از یکصد کشور جهان جاسوسی کرده اند.

پرده برداری از جاسوسی مشترک ژرمن ها و سازمان سیا

روزنامه واشنگتن پست و شبکه زد دی اف آلمان افشاگری اخیر را بر اساس گزارشی محرمانه از سازمان جاسوسی سیا صورت داده اند. بر این اساس،  سازمان سیا و سرویس های جاسوسی آلمان  از سال 1970 تقریبا تمام عملیات و کنش های یک شرکت سوئیسی فعال در زمینه رمزگذاری  مکالمات را در اختیار و تحت نظر داشته اند. واشنگتن پست در این خصوص می نویسد:

«بیش از نیم قرن دولت های مختلف در سراسر جهان برای مخفی کردن و محرمانه نگه داشتن ارتباطات میان نظامیان، جاسوس ها و دیپلمات های خود صرفا به یک شرکت اعتماد کرده اند. این شرکت سوئیسی با فروش تجهیزات خود به دست کم 120 کشور جهان میلیون ها دلار درآمد کسب کرده است. اما هیچ کدام از مشتری ها نمی دانستند مالک اصلی این شرکت، سرویس های امنیتی آمریکا و دستگاه اطلاعاتی آلمان غربی هستند. نهادهای جاسوسی آمریکا و آلمان تجهیزات این شرکت رمزنگاری را به گونه ای دستکاری می کردند که بتوانند پیام های رمزی کشور ها را به آسانی رمزشکنی کنند.»

شرکت «کریپتو آگ» را بیشتر بشناسیم

کریپتو آگ، یک شرکت سوئیسی ظاهرا خصوصی محسوب می شود که متعاقب پایان جنگ جهانی دوم (1945) ، بازار تجهیزات رمزنگاری مکالمات در جهان را در دست گرفت. فعالیت این شرکت تا سال 1970 به صورت طبیعی ادامه داشت، تا آن که سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در آن سال و در چارچوب نوعی «مشارکت فوق محرمانه» با دستگاه های جاسوسی آلمان، این شرکت را خریداری کرد. اگرچه دستگاه اطلاعاتی آلمان در سال 1990 این مشارکت را ملغی کرد اما در طول سال های 1970 تا 1990، برلین و واشنگتن از طریق رمزگشایی مکالماتی که توسط سخت افزارها و نرم افزارهای این شرکت صورت می گرفت، رمزهای به کار رفته در مکالمات رمزگذاری شده کشورها را بازگشایی کرده و از آنها به منظور تحقق اهداف سیاسی و امنیتی خود استفاده می کردند.فراتر از آن، سازمان سیا تا سال 2018 میلادی مالکیت پنهان خود را بر شرکت کریپتو آگ حفظ کرده و سپس آن را به شرکتی دیگر واگذار کرده است.

از سکوت آمریکا تا اعتراف ژرمن ها

افشاگری های صورت گرفته در قبال  پرونده «کودتای امنیتی قرن» بازتابی گسترده در رسانه های جهان داشته است. با این حال مقامات سازمان سیا تاکنون حاضر نشده اند در قبال این پرونده جنجالی واکنشی از خود نشان دهند. با این حال برند اشمیت باوئر،  هماهنگ کننده پیشین دستگاه اطلاعاتی آلمان در گفت و گو با شبکه تلویزیونی زد دی اف اعتراف کرده است که چنین عملیات مشترک طولانی مدتی تحت عنوان  روبیکن (Rubicon) ، از سوی سازمان سیا و آژانس اطلاعات فدرال آلمان (BND) طراحی و اجرایی شده است.  سال 2018 میلادی، شرکت کریپتو آگ توسط  شرکت سوئدی کریپتو خریداری شد. این شرکت سوئدی  ضمن رد هرگونه ارتباط با دستگاه های اطلاعاتی آلمان و آمریکا، نتایج تحقیق اخیر را دربردارنده هشداری بزرگ بر شمرده است!با این حال امکان ندارد سازمان سیا، چنین شرکت حساسی را به یک شرکت معمولی و خصوصی (که هیچ ارتباطی با سازمان های امنیتی آمریکا نداشته باشد) واگذار کند. از این رو ادعای مسوولان ارشد شرکت سوئدی کریپتو در خصوص ناآگاهی نسبت به ماهیت شرکت کریپت آگ مخدوش به نظر می رسد.

جاسوسی های مشترک واشنگتن - برلین تمامی ندارد

تاکنون مستندات زیادی در خصوص همکاری مشترک سازمان سیا و آژانس اطلاعات فدرال آلمان در جاسوسی از دیگر کشورها منتشر شده است. یکی از این موارد، مربوط به جاسوسی مشترک برلین و واشنگتن از کشور فرانسه بوده است.در آوریل سال 2015 (اردیبهشت 1394) ، انتشار  و افشای برخی اسناد داخلی آژانس اطلاعات فدرال آلمان نشان داد که سازمان اطلاعات این کشور به مدت چند سال به نیابت از آژانس امنیت ملی آمریکا از سایر کشورهای اروپایی جاسوسی کرده است. فرانسه یکی از مهم ترین کشورهایی بود  که در معرض جاسوسی مستمر ژرمن ها قرار داشت.

بر اساس این گزارش،  کاخ ریاست جمهوری و وزارت خارجه فرانسه و کمیسیون اروپا از اهداف سازمان اطلاعات آلمان بوده اند. اگرچه شهروندان فرانسوی انتظار داشتند پس از افشای این موضوع، فرنسوا اولاند، رئیس جمهور وقت این کشور ، مقامات سیاسی و امنیتی آلمان و آمریکا را مورد بازخواست قرار دهد، اما فرانسوی ها به صورتی کاملا مزموزانه از کنار ماجرا گذشتند. دلیل این ماجرا کاملا مشخص بود. مقامات آمریکایی دولت و دستگاه های امنیتی فرانسه را تهدید کرده بودند در صو رت پیگیری این پرونده (که سرنخ آن به سازمان سیا می رسید)، از پروژه های مشترک جاسوسی واشنگتن - پاریس، از جمله پروژه جاسوسی از مکالمات تلفنی برخی شهروندان فرانسوی و سفارتخانه های خارجی در خاک فرانسه پرده برداری خواهد کرد.

در همان سال 2015 میلادی، ادوارد اسنودن کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی ایالات متحده از رصد مشترک ایمیل ها و مکالمات برخی شهروندان فرانسوی توسط سازمان سیا و سازمان اطلاعات فرانسه خبر داد. پرونده ای که تا کنون، اطلاعات بیشتری از آن منتشر نشده است!

مجرمان اصلی «کودتای امنیتی قرن»  کیستند؟

بدون شک علاوه بر دستگاه های جاسوسی آمریکا و آلمان، که در پروژه کودتای امنیتی قرن دست داشته و آن را طی سالیانی طولانی هدایت و مدیریت کرده اند، سیاستمداران این دو کشور ، با گرایش های مختلف نیز در جریان این ماجرا بوده اند.پیوستگی ساختار امنیتی سیاسی در آمریکا و اروپا اساسا این امکان را نمی دهد که روسای جمهور، وزرای خارجه و وزرای دفاع و سایر نهادهای نظامی و امنیتی در جریان چنین پروژه گسترده ای نبوده و از اطلاعات استخراج شده در قالب آن بهره مند نشده باشند. در این پرونده، از دموکرات ها و جمهوریخواهان آمریکا گرفته تا سوسیال دموکرات ها و دموکرات مسیحی های آلمان که قدرت به صورت سنتی بین آنها دست به دست شده است، مقصر بوده و باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.