آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۹
فرهنگ
۹

موفقیت بی نظیر برای فیلم کره ای، خیلی ها را شوکه کرده است

«انگل» به جان اسکار افتاد!

کیکاووس زیاری

تاریخ مراسم اسکار تاکنون به یاد نداشته است که جایزه اسکار بهترین فیلم سال خود را به فیلمی غیرانگلیسی زبان بدهد. بارها اتفاق افتاد که محصولی از کشورهای انگلستان، کانادا یا استرالیا، موفق به دریافت این جایزه شوند. اما تمام این فیلم ها اگر چه متعلق به مکانی دور از آمریکا بوده اند، اما به زبان انگلیسی ساخته شده بودند. اصلا زمانی که مراسم اسکار اختصاص به تجلیل از هنرمندان صنعت سینمای آمریکا دارد، چگونه است که فیلم ها و هنرمندان غیر بومی مورد تقدیر و ستایش قرار می گیرند؟ به گفته منتقدان، نسیم اصلاحات بدجوری در هالیوود وزیدن گرفته است و هر روز باید شاهد تغییراتی بزرگ در این منطقه بود! اهدای جایزه اسکار بهترین فیلم سال 2019 به «انگل» کره جنوبی، تازه ترین نسیمی است که برای خیلی ها حکم یک توفان و گردباد را داشته است. حتی زمانی که برای اعلام نام بهترین فیلم سال از جین فوندای همیشه معترض و جنجالی خواسته شد روی صحنه بیاید، کمتر کسی تصورش می کرد او نام انگل را از پاکت مهروموم شده بیرون آورد و بخواند. در بهترین شکلش، بسیاری بر این باور بودند که درام جنگی واقع گرای انگلیسی«1917» اسکار بهترین فیلم سال را با خودش به خانه ببرد.

اعضای آکادمی اسکار امسال با انتخاب خود، همگان را متعجب کردند و در گیجی و حیرت فرو بردند.

انتخاب انگل به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان سال، نه تنها دور از انتظار نبود بلکه همه روی موفقیت فیلم در این رشته متفق القول بودند. همان طور که به باور همه، جوایز بهترین بازیگران مرد و زن نقش اصلی و مکمل باید به واکین فونیکس، رنی زلوگر، براد پیت و لورا درن اهدا می شد.

به نوشته نشریه هالیوود ریپورتر، واکنش کره ای به موفقیت بزرگ انگل در مراسم اسکار با تعجب، شگفتی و ناباوری همراه بوده است. مردم و سینما دوستان کره همزمان با برگزاری جشن های مختلف به مناسبت این پیروزی، می گویند بالاخره سینمای این کشور دور قاره آسیا توانست مهر خودش را بر هالیوود بزند.

 البته قبل از این، تعدادی از محصولات موفق و پرسروصدای کره ای صاحب نسخه های دوباره سازی شده انگلیسی زبان شده بودند. اما ربودن دل اعضای سختگیر آکادمی اسکار، چیزی است که به ندرت برای کشوری خارجی اتفاق می افتد.

خوشحالی مربوط به موفقیت به اندازه ای بالا و فراگیر بود که حتی رئیس جمهور کشور هم اول صبح دوشنبه توییتی منتشر کرد. مون جایه این در توییت خود نوشت: «فیلم انگل توانست ذهن تمام دنیا را تکان دهد.» شبکه های اجتماعی از اوایل صبح دوشنبه به شکل وحشتناکی فعال شدند و تمام توییت ها حکایت از خشنودی مردم کره می کرد. رسانه ها از بونگ جون هو، کارگردان فیلم به عنوان یک قهرمان ملی اسم بردند.

او اولین هنرمند کره ای است که موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی می شود. بعد از آنگ لی تایوانی که دوبار توانست اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کند، بونگ جون هو تنها هنرمند قاره آسیاست که می تواند چنین موفقیتی را به نام خودش ثبت کند. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که آنگ لی اسکارهایش را برای فیلم هایی گرفت که در هالیوود ساخته بود و نه سرزمین مادری.

تحت تاثیر موفقیت

با وجود آن که صبح روز دوشنبه اولین روز کاری مردم کره بود، اما کمتر نشانه ای از کار و تحرک مردم عادی در این رابطه می شد پیدا کرد. موفقیت انگل تمام کشور را تحت تاثیر خودش قرار داده بود. رئیس جهمور کره از انگل به عنوان اثری با داستانی کاملا و به شدت کره ای یاد کرد. او هم چنین به لحن دوگانه فیلم که همزمان شاد و تلخ است هم اشاره ای داشت. رسانه ها از اظهارات رئیس جمهور کشور، به عنوان نقدی جذاب و خواندنی بر یک فیلم سینمایی اسم بردند. در کنار رئیس جمهور کشور، احزاب و گروه های سیاسی مختلف کره هم این پیروزی را به هنرمندان، مردم و صنعت سینمای کشور تبریک گفتند. به باور تمامی احزاب سیاسی کشور، موفقیت اسکاری انگل یک رویداد و حادثه تاریخی برای کشور و مردم کره بوده است.

با اعلام نام انگل به عنوان بهترین فیلم سال، اشتیاق مردم آمریکا هم برای دیدن آن افزایش یافت. توزیع کنندگان فیلم خبر دادند که تعداد هزار سالن نمایش به سینماهای نمایش دهنده آن افزوده شده است.

این رقم، دو برابر رقمی است که تا قبل از این انگل را نمایش می دادند.

فیلم ابتدا در ماه اکتبر در تعداد محدود و اندکی سینما به روی پرده رفت و با اعلام نام نامزدهای اسکاری، یک جهش هزارتایی داشت. این درام تلخ و دلهره آور اجتماعی و خانوادگی توانسته نزدیک 36میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش کند و در رده محصولات موفق و پرفروش غیرانگلیسی زبان در جدول گیشه نمایش سینماهای این منطقه قرار گیرد.

اشتیاق تازه

تا به امروز «ببر خیزان، اژدهای غران» با فروشی 128میلیون دلاری، موفق ترین محصول غیرانگلیسی زبان در سینماهای آمریکاست. البته بعید به نظر می رسد انگل بتواند به چنین رقم فروشی در این محل دست پیدا کند.  فیلم های بعدی عبارتند از: «زندگی زیباست» روبرتو بنینی (57 میلیون)، «قهرمان» ژانگ ییمو (54 میلیون)، «قرارداده نشده» (45 میلیون) و «لابیرنت پن» گیرمو دل تورو (38 میلیون). انگل داستان خانواده ای فقیر را تعریف می کند که راهی کار در یک خانه اشرافی شده و تصمیم به فریب اعضای آن خانوده و تصرف املاکشان می گیرند. بونگ جون هو، کارگردان فیلم رمز موفقیت کاری اش را در «یک زندگی بسیار ساده و دیدار نکردن با عموم آدم ها» می داند.

 او می گوید: «برای خودم قهوه درست می کنم و می نویسم و تلاشی ندارم با آدم های دیگر در ارتباط باشم. وقتی جوان بودم و در رشته سینما تحصیل می کردم، اطرافیانم می گفتند همه چیز را از اعماق قلبم می نویسم. فکر کنم این بهترین شیوه کار است و باعث خلاقیت می شود.»