آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۹
جامعه
۱۸
مکث

گیلان و سه گانه حادثه

 آتش سوزی: چند روز اخیر برای گیلانی ها خالی از خطر نبوده است؛ آتش سوزی  جنگل، بارش برف سنگین و زلزله. اواسط بهمن ماه بود که کارشناسان هواشناسی نسبت به وزش باد گرم و آتش سوزی جنگل در گیلان هشدار دادند خیلی زمان نبرد که غول آتش در جنگل های گیلان تنوره کشید. آن طور که مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان خسارت آتش سوزی های اخیر را برآورد کرده باید گفت 41 هکتار جنگل درتالش، سیاهکل، رضوانشهر، ماسال، آستارا، رودبار، فومن و رشت طعمه حریق شد.

 برف و بهمن: حرف و حدیث ها درباره آتش سوزی های جنگل ادامه داشت که بارش سنگین برف این بار خبر ساز شد. بارش برف و یخبندان، سبب قطع ارتباطی بسیاری از شهر و روستاهای گیلان شد، اما پیامدهای برف سنگین هنوز ادامه دارد و خیلی از ساکنان استان گیلان را برای تامین مایحتاج اولیه خود با مشکل رو به رو کرده است. ریزش بهمن پس از بارش های اخیر نیز صدمات جبران ناپذیری به جای  گذاشته است؛ برای نمونه سخنگوی سازمان اورژانس کشور از مرگ هفت نفر و مصدومیت 78 نفر دیگر در پی ریزش بهمن و حوادث ناشی از بارش برف در استان گیلان خبر داده است.

 زلزله: دیروز  گیلانی ها هنوز در شوک برف بودند که ساعت 14 و 23 دقیقه زلزله ای به بزرگی 5/4 احمدسرگوراب شفت را لرزاند. این زلزله که  در عمق 18کیلومتری زمین ثبت شده در رشت، رودبار، لاهیجان و لنگرود نیز احساس شد. تا لحظه تنظیم این گزارش، به گفته مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان خسارتی ناشی از وقوع این زمین لرزه گزارش نشده است.