آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۹
زندگی: سلامت
۱۴
کلینیک چاقی

زندگی بدون طحال

شهاب شهابی

 اسپلنکتومی در اصطلاح یک عمل جراحی است که برای برداشتن طحال استفاده می شود. امروزه دو روش مختلف برای این جراحی مورد استفاده قرار می گیرد:

1. جراحی باز سنتی: این عمل با ایجاد یک شکاف کامل روی شکم به طول 15 سانتی متر انجام می شود. این روش به طور خاص زمانی به کار گرفته می شود که طحال فرد بسیار بزرگ شده باشد یا فرد دچار پارگی طحال و خونریزی باشد. به این ترتیب جراح می تواند با دیدی بهتر و سریع تر از روش لاپاراسکوپی، طحال را خارج کند.

2.جراحی لاپاراسکوپی: در این شیوه برای برداشتن طحال چند شکاف کوچک دو تا یک سانتی متری در ناحیه سمت چپ زیر دنده ها ایجاد می شود. جراح در ادامه می تواند از طریق این شکاف ها یک لاپاراسکوپ را به بدن بیمار وارد کند. از سایر شکاف های ایجاد شده به این منظور برای وارد کردن ابزارهای جراحی و خارج کردن طحال استفاده می شود. در طول عمل جراحی، جراح فضای داخل بدن بیمار را با دوربین مشاهده می کند. پس از بستن عروق طحال و جدا کردن آن، طحال از طریق کیسه استریل مخصوص و خرد کردن آن خارج می شود.

 مراقبت های بعد از عمل جراحی طحال

بیماری های مختلفی وجود دارد که در آن مجبور می شویم طحال بیمار را برداریم؛ برای مثال در برخی بیماری های خونی مادرزادی مانند اسفروسیتوز. همچنین به دنبال تصادفات و خونریزی طحال مجبور به برداشتن آن می شویم. بدن بیمار در مقابل برخی باکتری ها مقاومت کامل خود را از دست می دهد و در تمام طول عمر فرد مستعد ابتلا به عفونت های خطرناک است.

 به این صورت که یک عفونت معمولی می تواند به سرعت به عفونت خون و مرگ منتهی شود؛ بنابراین آموزش صحیح و دقیق بیمار و خانواده بیمار راجع به مساله عفونت و رسیدگی به آن بسیار مهم بوده و باید پس از جراحی به آن توجه کرد.

تمام بیماران باید در روزهای پس از عمل واکسن پنوموکوک و واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا را دریافت کنند سپس هرسال واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا و هر پنج سال واکسن پنوموکوک را تمدید کنند. توصیه می شود بیمارانی که طحال آنها برداشته شده است تا پنج سالگی یا حداقل تا پنج سال پس از برداشت طحال روزانه آنتی بیوتیک خوراکی مصرف کرده یا ماهانه آنتی بیوتیک تزریقی مصرف کنند.

عده ای دیگر معتقدند تا سن بلوغ بیمار باید روزانه آنتی بیوتیک مصرف کند. در بزرگسالان برخی پزشکان نظر به مصرف روزانه آنتی بیوتیک دارند اما برخی دیگر معتقدند فقط بیمارانی که در بررسی های پس از تزریق واکسن ها، سطح خونی مناسبی از آنتی بادی ها ندارند، باید آنتی بیوتیک روزانه استفاده کنند. بیماران هنگام مسافرت رفتن حتما آنتی بیوتیک خوراکی (پنی سیلین وی خوراکی) برای پنج روز همراه داشته باشند و به محض مشاهده علائم عفونت شروع به مصرف آنتی بیوتیک ها کنند. در نهایت با تمام این راهکارها احتمال عفونت های خطرناک همچنان وجود دارد که آگاهی و دقت بیماران و خانواده آنها در مراجعه زودهنگام بسیار مهم است. بهتر است برای بیمارانی که طحالشان برداشته شده است در دفترچه بیمه یا در کیف پول بیمار ذکر شود که بیمار طحال ندارد تا در صورتی که بیمار بیهوش بود یا قادر به حرف زدن به هر علتی نبود، کادر درمانی از شرایط مطلع شوند.