آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۹
زندگی: سلامت
۱۴
دست چین

تفاوت کوکی و کلوچه در چیست؟

 در یکی از فروشگاه های زنجیره ای در قسمت تنقلات شیرین کارخانه ای در حال بررسی چند نمونه بیسکویت و کلوچه بودم که خانم نسبتا جوانی نزدم آمد و سراغ محصولی با نام کوکی را گرفت. به او گفتم از پرسنل فروشگاه نیستم و جای کوکی ها را نمی دانم، اما فرصت مناسبی بود تا در خصوص این محصول از او سوالاتی بپرسم. گفتم کوکی چیست؟ گفت نوعی شیرینی است که اغلب صبح ها به جای نان و پنیر یا به عنوان عصرانه آن را با شیر یا چای می خورم. گفتم کوکی همان کلوچه است؟ گفت به نظر باید متفاوت باشند، اما چون کوکی طعم های مختلفی دارد و خوشمزه تر از کلوچه است به مصرف آن رغبت بیشتری دارم، اما مایل بود بداند این محصول چه ترکیبات و خواص حائز اهمیتی دارد؟

کوکی، این محصول شیرین و نسبتا نوظهور چند سالی است با بیسکویت و کیک و کلوچه در رقابت است. کوکی در زبان های مختلف معانی متفاوتی دارد، اما اغلب به معنای نوعی کیک کوچک تعریف می شود که تقریبا بافتی مشابه بیسکویت دارد، اما شیرین تر بوده و از نظر ضخامت مشابه کلوچه است اما نسبت به آن سایز کوچک تری دارد و از نظر فرمولاسیون مشابه کلوچه و پایه هر دو محصول آرد، شکر، چربی و تخم مرغ است. البته در کوکی ها از مواد طعم دهنده ای همچون تکه های شکلات یا شیرخشک و... هم استفاده می شود و با وجودی که بافت کلوچه مطابق با استاندارد باید نرمی و لطافت متعارفی داشته باشد اما کوکی می تواند تا مرحله خشک و برشته شدن بافت پخته شود.

 کلوچه محلی یا کارخانه ای؟

در کوکی و کلوچه های محلی و خانگی اغلب از مواد ساده تری برای تهیه محصول استفاده می شود، اما در انواع کارخانه ای ترکیبات و شیرین کننده های مورد استفاده تخصصی تر شده و استفاده از برخی افزودنی ها و مواد نگه دارنده برای افزایش کیفیت و ماندگاری محصول بیشتر می شود و اغلب کلوچه هایی که ماندگاری بالاتری دارند حاوی حجم زیادتری از چربی های هیدروژنه و شکر هستند. به همین دلیل مصرف کلوچه و کوکی به خصوص برای اغلب کارمندانی که وقت زیادی برای تهیه صبحانه ندارند یا دیر از خواب بیدار می شوند گزینه مناسبی نبوده و همچنین مصرف این محصولات در زمان گرسنگی جهت تامین قند خون هرگز توصیه نمی شود زیرا میزان شکر بالای این محصولات سبب ترشح بیش از حد انسولین و به دنبال آن افت قند خون و گرسنگی مجدد می شود. در واقع مدت زمان زیادی از گرسنگی و افت قند شما نمی گذرد که مجدد و این بار بیشتر به مصرف این ماده شیرین نیاز پیدا می کنید.

معمولا تا زمانی که شرایط و تجهیزات تولید این قبیل محصولات بهداشتی باشد فساد آنها دیرهنگام و بعید به نظر می رسد، اما تولید غیربهداشتی و شرایط نامساعد نگهداری به خصوص در محیط مرطوب سبب بروز فساد کپکی و در نهایت فساد باکتریایی می شود.