آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۹۷۳۲
سیاسی
۲

روحانی در جلسه با فعالان اقتصادی: چیزی به نام قرنطینه نداریم

رئیس جمهور گفت: اینکه شایع شده در تهران یا برخی از شهرها، بعضی از فرشگاه ها و مشاغل در قرنطینه قرار می گیرند اصلا وجود ندارد .

به گزارش مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوردیروز در جلسه ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی، گفت: ما باید پروتکل هایی را در موضوع کرونا از نظر بهداشتی مورد توجه داشته باشیم اما فعالیت های اقتصادی باید عادی باشد و نگذاریم در این زمینه مشکلی ایجاد شود. البته در برخی کسب و کارها به طور طبیعی این شرایط، مشکلاتی را برای آنها ایجاد کرده و ما در این جلسه به دنبال این بودیم که بتوانیم به آنهایی که دچار مشکل شدند کمک کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما اصلا چیزی به نام قرنطینه نداریم، تصریح کرد: اینکه شایع شده در تهران یا برخی از شهرها، بعضی فرشگاه ها و مشاغل در قرنطینه قرار می گیرند اصلا وجود ندارد و نه امروز قرنطینه است نه در ایام عید نوروز و نه قبل و بعد از آن. همه در کسب و کار و فعالیت خود آزاد هستند و خدمات دولت هم به طور معمول به مردم خواهد رسید.

ستاد ملی مقابله با کرونا درباره هرگونه محدودیت تصمیم گیری می کند

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که فعالیت های اقتصادی و خدمات دولت حتی الامکان به گونه ای باشد که مردم بیشتر در خانه بمانند و در جایی اجتماع نکنند یا اگر اقدامی انجام می گیرد در چارچوب یک پروتکل بهداشتی باشد، اظهار داشت: نسبت به اینکه کاری، روزی تعطیل شود و کسب خاصی مورد محدودیت قرار گیرد مرجع آن فقط ستاد ملی مبارزه با کرونا است و استان ها و استانداران به هیچ عنوان در این زمینه حق تصمیم گیری ندارند؛  هر گونه محدودیتی بخواهد ایجاد شود صرفا در تهران و در ستاد ملی تصمیم گیری می شود.روحانی با اشاره به اینکه نکته مهم دیگر جلسه این بود که مردم مطمئن باشند کالای مورد نیاز آنها حتما تامین خواهد شد، افزود: در مورد کالاهای مربوط به مسائل بهداشتی و درمانی و کالاهای مصرفی، ذخایر ما به اندازه کافی وجود دارد و هم خریدهای لازم انجام گرفته و هم بنادر ما پر از کالا است.

وی گفت: هر موردی هم که نیاز به ثبت سفارش و خرید باشد، بانک مرکزی ارز مورد نیاز آن را تامین خواهد کرد.رئیس جمهور افزود: با کشورهای همسایه برای رفت و آمد افراد و مخصوصا نقل و انتقال کالاها در مرزها که در چارچوب پروتکل های سازمان بهداشت جهانی است اقداماتی انجام شده و وزارت خارجه ما هم در این زمینه فعال است.روحانی تصریح کرد: در جلسه امروز تصمیمی در خصوص کسب و کارهایی که در این ایام بیشتر تحت فشار قرار گرفتند و یا تعطیل شدند و یا فعالیت آنها عملا خیلی زیاد نیست و دچار مشکل هستند تصمیم گرفته شد از این رو حمایت از آنها ضروری بود.وی افزود: در بخش مالیات و پرداخت مالیات تصمیم گیری شد که مهلت 3 ماهه به افراد داده شود و این مقررات مالیات را شاید فردا اعلام کنیم زیرا برخی موارد را فردا باید در ستادملی بررسی کنیم. امهال سه ماه و اقدام در این زمینه حتما انجام خواهد شد.رئیس جمهور تاکید کرد: در خصوص موارد بهداشتی و درمانی هر کمکی بخش خصوصی بتواند انجام دهد و لوازم مورد نیاز را تامین کند همه جزء هزینه هایی خواهد بود که از نظر مالیات قابل قبول خواهد بود و در واقع مشمول مالیات نمی شود و در پرداخت هایی قرار می گیرد که جزء مالیات محسوب می شود و مورد تاکید است که این نکات مفصل برای مردم توضیح داده شود.

روحانی خاطرنشان کرد: اقساطی که مردم باید به بانک ها پرداخت کنند نیز برای 3 ماه امهال می شود و ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت را می توانند به تاخیر بیندازند.