آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۹۷۳۲
ورزشی
۱۱

عدم لغو المپیک توکیو در پی شیوع ویروس کرونا

مشعل المپیک با مهار کرونا در ژاپن روشن می شود

نفیسه امامی

شبح سایه شیوع ویروس کرونا باعث شد کمیته ملی المپیک ژاپن که وظیفه برگزاری این مسابقات را به عهده دارد، آماده اتخاذ هر تصمیمی درباره لغو یا تاخیر در برگزاری آن باشد، تا جایی که یکی از مقامات این کمیته اظهار کرده بود در صورتی که وضعیت بیماری کرونا ادامه پیدا کند، لغو شدن مسابقات المپیک نسبت به تعویق افتادن یا تاخیر در محل برگزاری در اولویت خواهد بود، اما فرماندار شهر توکیو بعد از رایزنی های انجام گرفته با رد احتمال عدم برگزاری المپیک اظهار کرد: این ویروس می تواند در برگزاری المپیک تاثیرگذار باشد اما به طور قطع المپیک توکیو برگزار خواهد شد.

آن چه که در برگزاری مسابقات بزرگی مانند المپیک یا جام جهانی فوتبال در کشور ها نباید از نظر دور بماند، ابعاد غیر ورزشی آن هاست. کشورهای میزبان در برگزاری چنین تورنمنت هایی اقدامات گسترده ساختاری و کلان برای برگزاری مسابقاتی در این سطح از سال ها قبل انجام می دهند و در قبال هزینه های انجام شده، توقع درآمدزایی از برگزاری این مسابقات را دارند.

ژاپن هم به عنوان میزبان المپیک 2020 توکیو با توجه به برنامه ریزی ها و اقدامات گسترده ای که در جهت میزبانی انجام داده است، نمی تواند برگزاری آن را لغو یا به زمان دیگری موکول کند. تاخیر در انجام بازی ها یا لغو آن ها هم در نظم برگزاری المپیک که به صورت دوره ای برگزار می شود تاثیر می گذارد و هم تبعات منفی اقتصادی برای این کشور به همراه می آورد. 

کیومرث هاشمی رئیس سابق کمیته ملی المپیک در گفت وگو با«رسالت» به برگزاری المپیک توکیو اشاره کرد و گفت: المپیک ها در همه دوره های قبلی به غیر از زمان وقوع جنگ جهانی برگزار شدند و هیچ اتفاقی نتوانسته جلوی برگزاری آن را بگیرد. شیوع ویروس کرونا هم در دنیا و ژاپن به احتمال خیلی زیاد نمی تواند جلوی برگزاری المپیک را بگیرد. توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک و مقامات ژاپنی هم به تازگی اعلام کردند المپیک توکیو برگزار خواهد شد.

هاشمی تبعات ورزشی و غیرورزشی برگزار نشدن المپیک را برشمرد و افزود: کشورهای برگزارکننده المپیک برنامه ریزی و سیاست گذاری های زیادی را برای هر چه بهتر برگزار شدن آن انجام می دهند که عدم برگزاری آن نه تنها عواقب ورزشی به دنبال دارد بلکه از لحاظ اقتصادی آسیب های زیادی به اسپانسرها و کشورهای برگزارکننده می زند، زیرا برگزاری المپیک صرفاجنبه ورزشی ندارد بلکه درآمدزایی که کشورها از برگزاری چنین تورنمنت هایی کسب می کنند بسیار بالاست و حتی تاخیر در زمان برگزاری چنین رویدادهایی می تواند کشورها را با مشکل زیادی روبه رو کند. 

هاشمی اضافه کرد: ویروس کرونا ضررهای جدی به بخش درآمد زایی ورزشی وارد کرده است به عنوان مثال شرکت آدیداس در چین 1/1 میلیارد دلار  متضرر شد و این تنها شامل یک شرکت آدیداس می شود، لذا با این اوصاف کشور ژاپن قاطعانه در پی برگزاری المپیک 2020 است مگر این که وضعیت کشور میزبان بحرانی گردد، اما از شواهد و قرائن برمی آید که کنترل خوبی در مهار ویروس کرونا در ژاپن صورت گرفته است.

هاشمی  در ادامه گفت: برگزاری با تاخیر المپیک هم تبعات منفی اقتصادی به همراه دارد، زیرا این مسابقات به صورت دوره ای و منظم برگزار می شوند و تاخیر در زمان تعیین شده می تواند این زنجیره را به هم بزند. المپیک مسابقات تک رشته ای نیست بلکه 28 رشته ورزشی در آن حاضر می شود که بلافاصله بعد از دو هفته از پایان این مسابقات، بازی های پارالمپیک در همان مکان برپا می شوند، بنابراین کشور میزبان و کمیته بین المللی المپیک اصرار بر زمان تعیین شده برای برگزاری بازی ها دارند. 

وی اظهار کرد: ژاپن جزء کشورهایی است که برنامه ریزی دقیقی برای اجرای فعالیت های خود دارد و از معدود کشورها در ارزش گذاری برای ساعت و دقایق خود به حساب می آید. با این اوصاف این کشور با نظم مثال زدنی خود و در نظر گرفتن بحران کرونا ویروس، مسابقات المپیک را برگزار خواهد کرد.

  هاشمی تاثیرگذاری کرونا بر ورزش در دنیا غیرقابل کتمان قلمداد کرد و افزود: آن چه که مسلم است شیوع ویروس کرونا تاثیرات منفی زیادی در ورزش دنیا به جا گذاشته درحالی که در هیچ دوره ای در دنیا ورزش به دلیل شیوع بیماری تا به این اندازه آسیب ندیده بود. 

رئیس سابق کمیته ملی المپیک، شیوع این بیماری را بر کیفیت آماده سازی ورزشکاران تاثیرگذار دانست و گفت: متاسفانه این بحران ورزشکاران را از نظر فنی نیز دچار مشکل می کند، زیرا در فرصت چندماهه به آغاز بازی های المپیک، ورزشکاران باید با تمرینات فشرده مراحل آماده سازی خود را پشت سر بگذارند درحالی که در کشور ما همه اردوها و تمرینات تعطیل شده و ورزشکاران در اختیار کادر فنی نیستند تا مراحل آماده سازی خود را به بهترین شکل پشت سر بگذارند. در نتیجه می توان احتمال داد کیفیت فنی مسابقات این دوره المپیک نیز تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرد. 

رئیس اسبق مرکز توسعه ورزش های همگانی کشور درباره بلاتکلیفی در سهمیه های باقی مانده در سایر رشته های ورزشی المپیکی گفت: تعدادی از سهمیه های المپیک 2020 در بعضی از رشته ها بلاتکلیف باقی مانده است و کمیته بین المللی المپیک باید تدابیر لازم را برای آن ها اتخاذ کند، زیرا کمتر از 5 ماه به آغاز برگزاری این تورنمنت باقی مانده و هنوز وضعیت سهمیه های باقی مانده برای توزیع در کشورها مشخص نشده است.