آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۹۷۳۲
صفحه آخر
۱۲

بررسی آسیب های تعطیلی سینما به سالن داران

کات کرونا به سانس های سینما

بیش از سه هفته از خاموش شدن چراغ سالن های سینما می گذرد و خبر بد این که ظاهرا با تداوم شیوع ویروس همه گیر کرونا، گمانه ها بر تعطیلی سینماها به چند ماه افزایش پیداکرده است. بالطبع در این شرایط ضرر و آسیب های مالی که متوجه سالن داران

 سینما شده قابل چشم پوشی نیست، چراکه به یک باره همه سانس ها تعطیل شدند و امیدها برای فروش اکران های نوروزی به یاس تبدیل گردید. 

طبق گفته حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی: سینماهای خصوصی به طور متوسط روزی 600 میلیون تومان فروش داشتند که نزدیک به نصف آن سهم سینما دارها بود که اکنون تعطیل شدند.

با حسابی سرانگشتی درمی یابیم که خسارات هنگفت مالی با در نظر گرفتن دو ماه تعطیلی سینماها در خوش بینانه ترین حالت، خسارات جبران ناپذیری را به سالن داران وارد می کند. تاسف بارتر این که بسیاری از سینما داران مالک نیستند و مجبور به پرداخت اجاره ماهانه هم هستند. 

 انتظاری که از دولت و وزارت ارشاد در ارتباط با این صنف می رود، استفاده از همه ظرفیت های خود برای جبران بخشی از ضررهای مالی و اقتصادی به سینما داران است تا عوامل تولید در این صنف و سالن داران بتوانند به چرخه عادی فعالیت خود بازگردند. 

منصور سهراب پور تهیه کننده سینما در گفت وگو با«رسالت»، با تاکید بر لزوم تعطیلی سینماها و اجتماعات در زمان شیوع کرونا در کشور گفت: اولویت اول کشور درزمانی که سلامت مردم به خطر می افتد، حفظ آن است. با وضعیتی که امروز در کشور به وجود آمده، بسیاری از افراد و صنوف متضرر شدند، اما وقتی تصمیمی برای حفظ جان مردم و سلامتی آن ها گرفته می شود، بدون شک باید به آن احترام گذاشت. 

وی با اشاره به آسیب و ضررهای تعطیلی سینما در هفته های اخیر،  گفت: این تعطیلی باعث ایجاد مشکل به صنف سینما داران و عوامل تولیدشده است که با اتخاذ راهکارهایی از ضرر بیشتر به آن ها می توان جلوگیری کرد، یکی از این راهکارها می تواند برگزاری سانس های فوق العاده سینما در ماه رمضان و ماه های بعدی با اتمام دوره قرنطینه و شیوع این بیماری باشد تا مخاطب را مجددا با سینما پیوند دهد. 

سهراب پور اضافه کرد: به عنوان مثال اگر 500 هزار نفر در یک روز به دیدن فیلم در سینما می رفتند، با برنامه های جانبی به 700 هزار نفر برسند. 

 تهیه کننده فیلم درخونگاه با تاکید بر این که دولت و سازمان سینمایی باید به کمک تهیه کنندگان و سینما داران بروند، گفت: علاوه بر صاحبان سینما، تولیدکنندگان فیلم نیز متضرر شدند، زیرابه یک باره فروش فیلم ها متوقف شد. صنف تهیه کنندگان سینما امتیازات مختلفی که برای دیگر تولیدکنندگان قائل می شود را ندارند و به آن ها کم توجهی می شود. دولت می تواند بخشی از آسیب هایی که به تهیه کنندگان واردشده را جبران کند تا گوشه ای از خسارت های مالی تهیه کنندگان رفع شود. مشکلاتی مانند شیوع بیماری که بدون پیش بینی در کشور وارد می شود را می توان با برنامه ریزی صحیح پشت سر گذاشت.سهراب پور با اظهار امیدواری از استقبال مخاطبان از سینما بعد از پایان شیوع بیماری، گفت: با توجه به عطش مخاطبان سینما که هفته هاست از آن دورمانده اند و انجام برنامه ریزی صحیح، می توان خوش بین به فروش بالا بعد از بازگشایی مجدد سینماها بود.

 احتمال تعطیلی چندماهه سینماها

 محمد نادری مالک تعدادی از پردیس های سینمایی در گفت وگو با«رسالت»، ضررهای مالی زیادی را متوجه سالن داران سینما دانست و گفت: تعطیلی سینماها خسارت های زیادی را به خصوص به سینما دارانی که مالک نیستند و هرماه باید اجاره سالن پرداخت کنند، وارد کرده است. مضاف بر این به علت تقارن این تعطیلی با شب عید، حقوق پرسنل به همراه عیدی باید پرداخت شود که هزینه های بیشتری را برای سالن داران ایجاد کرده است. وی افزود: موسسه سینما شهر که بودجه در اختیار دارد باید به سینما داران خصوصی در قالب پرداخت وام بلاعوض کمک کند در غیر این صورت جبران این ضرر و زیان مالی بسیار سخت خواهد شد. برای جبران  بخشی از زیان های واردشده باید مالیات  سالن داران  حذف یا  بیمه بیکاری به پرسنل سینماها که برای چند ماه تعطیل می شوند، پرداخت گردد. نمودار بیماری نشان می دهد که  تا 20 فروردین در  اوج شیوع این ویروس هستیم، بنابراین انتظار می رود  تعطیلی سینماها به چند ماه برسد. 

 این سینما دار اضافه کرد: هنوز تاریخ مشخصی برای بازگشایی سالن ها اعلام نشده و این تعطیلی تا اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ادامه دارد، علاوه بر این بعد از گذشت این زمان مردم باید مجددابه سینما اعتماد کنند و به سالن ها وارد شوند. با این اوصاف ضررهای مالی متوجه این چند هفته اخیر نمی شود. 

نادری با تاکید براین که بسته های حمایتی باید علاوه بر تهیه کنندگان و فیلم سازان به سالن داران هم اختصاص پیدا کند، افزود: هزینه های سالن داری بسیار زیاد است. به طور میانگین در هر پردیس سینمایی 25 نفر به عنوان کارکنان در حال فعالیت هستند که حقوق این افراد به علاوه هزینه های سالن ها رقم زیادی را در هرماه شامل می شود. باید از طریق انجمن سینما داران طرح های حمایتی برای این صنف در نظر گرفته شود درحالی که متاسفانه تاکنون هیچ حمایتی از آن ها نشده است.