آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۵۶۲۵
رسانه: رادیو و تلویزیون
۸

شیوع کرونا و خانه نشینی اجباری، وظیفه رسانه ملی را در عید امسال سنگین تر کرده

نوروز پای تلویزیون

فاطمه عودباشی فاطمه شهدوست زینب علیپور

به آخرین روزهای سال رسیده ایم، اما امسال با سال های دیگر تفاوت عمده ای دارد. برخلاف این که هر سال کلی برنامه ریزی سفر با اعضای خانواده برای ایام نوروز داشتیم، امسال روی چنین برنامه ریزی هایی ضربدر قرمز رنگی کشیده ایم، چون میزبان یک مهمان ناخوانده به نام کرونا هستیم؛ مهمانی که همه مردم دنیا را قرنطینه و خانه نشین کرده است. بنابراین رسانه ملی هم امسال وظیفه سنگین تری بر دوش دارد، چون باید تک تک لحظات مردم را در ایام نوروز 99 به بهترین شکل پر کند تا مردم هم از تماشای سریال ها لذت ببرند و سرگرم شوند و هم این که به داشته هایشان اضافه شود. گرچه این مسوولیت را در سال های گذشته داشته، اما امسال برنامه سازان سختکوش تر از سال های قبل باید عمل کنند، چون دیگر مردم برنامه سفر ندارند و باید در قرنطینه خانگی به سر برند. به همین دلیل برنامه ها باید منطبق بر سلایق و علایق میلیون ها نفر باشد و بتواند نظر آنها را جلب کند. در همین راستا، هر یک از شبکه های تلویزیون بنا به ماموریتی که به عهده دارند، برنامه هایی در ساختارهای مختلف از جمله سریال، گفت و گو، مستند، جنگ و... آماده کرده اند؛ برنامه هایی که هر کدام رنگ و لعاب نوورزی دارند. البته شبکه های سیما در ساعات متفاوت تلویزیونی بسته های سلامت و مربوط به ویروس کرونا هم روانه آنتن می کنند تا در کنار سرگرم کردن مردم، اطلاع رسانی هم داشته باشند. به همین دلیل جعبه جادو برای نوروز امسال یک بسته محتوایی متفاوت فراهم کرده تا مخاطبان را با تماشای این آثار غافلگیر کند. به همین خاطر ما به جزئیات این برنامه ها پرداخته ایم.

آشنایی با ایران

مسابقه بزرگ ایران در ایام نوروز از شبکه یک روانه آنتن خواهد شد.

ساعت پخش: 19 و 45 دقیقه

تهیه کننده: هاشم رضایت

مجری: سام درخشانی

توضیحات: این مسابقه کاری از گروه اجتماعی شبکه یک است و تهیه کننده در قالب این مسابقه تلاش دارد تا کشور عزیزمان ایران را بیشتر بشناسیم و به مردم معرفی کنیم. به همین دلیل مجری مسابقه از شرکت کنندگان فقط سوال درباره ایران می پرسد تا مردم بیشتر با جغرافیا، تاریخ، هنر و... این سرزمین آشنا شوند. نکته قابل تامل این است که سام درخشانی قبل از این مسابقه پیشنهاد اجرا داشت، اما از آنجا که علاقه ای به این حوزه نداشت، نپذیرفت، اما ساختار و سوالات این مسابقه او را برای اجرا ترغیب کرد.

 سرگرمی برای مخاطبان

مسابقه «بر خط شو شهربازی» در نوروز 99 هر روز مهمان خانه مخاطبان شبکه پنج می شود.

ساعت پخش: 18 و 30 دقیقه

مجری: وحید رونقی، امیر کاظمی، المیرا سماواتی و شکوفه عزیزی

توضیحات: این برنامه با رویکرد سرگرمی و تفریحی تهیه شده و دارای بخش هایی همچون اسم فامیل عمومی، اسم مشاهده فیلم، اسم کتابخوانی است که در هر برنامه مخاطبان به صورت بر خط در مسابقه شرکت می کنند و در هر برنامه جایزه 20 میلیون تومانی بین برندگان در مرحله نهایی تقسیم می شود.

دعوت از چهره ها

برنامه ترکیبی «دورهمی» ایام نوروز هر شب از شبکه نسیم پخش می شود.

ساعت پخش: 23

اجرا و کارگردانی: مهران مدیری

توضیحات: اجرای تاک شوهای تلویزیونی، هنر محسوب می شود، زیرا مجری باید سعی کند به بهترین شکل گپ و گفت صمیمانه را شکل بدهد که بتواند مخاطبان را به بهترین شکل سرگرم کند. دورهمی یکی از برنامه های شاخص تلویزیون هست که طبق نظرسنجی صدا و سیما توانسته نظر اکثریت مردم را جلب کند. حال این برنامه در ایام نوروز هم با دعوت از میهمانان و چهره های مختلف تلاش دارند به بهترین شکل مردم را سرگرم کنند.

مقابله با کرونا

برنامه دکتر سلام ایام نوروز هر زو از شبکه آموزش پخش می شود.

ساعت پخش: 13 و 30 دقیقه

توضیحات: این برنامه از گروه آموزش های عمومی به تهیه کنندگی مهران دشت بزرگی، گفت وگو با متخصصان رشته های پزشکی در خصوص مسمومیت های غذایی در نوروز، رعایت نکات ایمنی در تعطیلات نوروزی و مراقبت های لازم در مقابله با بیماری کرونا روی آنتن می رود.

ادعیه و زیارات مختلف

برنامه سحرگاهی تسبیح هر روز از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود.

ساعت پخش:4 بامداد

توضیحات: این برنامه شامل پخش ادعیه و زیارات مختلف است است. پخش مستقیم هیات ها بدون حضور مستمعین در مناسب ها و جشن ماه شعبان با همکاری هیات رزمندگان اسلام از دیگر بخش های این برنامه هست. مستند «عبای خاکی»، «حاضر غائب از نظر»، پخش «مناجات شعبانیه» و «تلاوت های ناب مجلسی» از دیگر برنامه های این شبکه است که در ایام فروردین پخش خواهد شد. دیگر برنامه های نوروز 99 این شبکه، مستند «کاروان قرآنی انقلاب» است که در ایام دهه فجر در مناطق جنوبی کشور به اجرای محافل قرآنی پرداختند، این کاروان برنامه خود را از حرم مطهر امام خمینی (ره) آغاز و با حضور بر سر مزار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به تلاوت قرآن پرداختند .

گردهمایی هنرمندان

مستند 14 قسمتی دست ها و نشانه ها ایام نوروز هر روز از شبکه چهار مهمان خانه هاست.

ساعت پخش: 16 و 30 دقیقه

کارگردان: سعید شاه حسینی

تهیه کننده: علی صیدی

توضیحات: در هر قسمت یک هنرمند که در نقطه ای از ایران زمین مشغول به هنرمندی در یکی از هنرهای دستی است، معرفی می شود. عناوین برخی قسمت ها عبارت است از: سفالگری، مینای شیشه، سوزن دوزی، گوهر، سراجی و...

خانواده های سنتی

برنامه کی میاد ستاره چینی، ایام نوروز از شبکه آموزش پخش می شود

ساعت پخش: 22

تهیه کننده: آزاده رجبی

توضیحات: این برنامه با حضور در خانواده های ایرانی که پرجمعیت بوده و به شکل سنتی زندگی می کنند و گفت وگو با این خانواده لحظاتی شاد و مفرح برای مخاطبان فراهم می کند. همچنین برنامه «هفت رنگ» ویژه نوروز به تهیه کنندگی فکور یکتا برنامه ای صبحگاهی همه روزه از ساعت 7 صبح، برنامه ترکیبی شاد و مفرح با آیتم های ویژه همچون نمایش دوربین مخفی کار گاه های آموزشی و آشپزی و برنامه زنگ هفت هر روز ساعت 21 برنامه تامینی «دستی بر آتش» مسابقه آهنگری و مهارتی هر روز ساعت 20 «مهارت نجاری با استیو»، آموزش نجاری هر روز ساعت 21 و 30 دقیقه و برنامه های مستند حیات وحش و «راز مکونگ» و «کوچ نشینان سر انگتی» و برنامه های «رخ تو رخ» که در هر قسمت از یکی از هنرمندان دعوت می شود و «مجید دلبندم» از برنامه های تدارک دیده شده برای ایام نوروز مخاطبان شبکه آموزش سیما است.

برنامه های متنوع با  شبکه جام جم

فرزندان ایران در ایام نوروز، با دو گروه تهیه و تولید می شود، مجریان این برنامه ملیکا زارعی و مریم وطن پور هستند. از دیگر برنامه های این شبکه برنامه «ترنم جام» است که به طور خاص به موسیقی اختصاص دارد. برنامه جمع ایرانی با نگاهی ویژه به آداب و رسوم عید نوروز پخش می شود. این شبکه در ایام نوروز فیلم ها و سریال های متنوع و جذاب هم پخش می کند.

ایده های برتر در تلویزیون

مسابقه جدید تلویزیون برای یافتن ایده های برتر با نام «کارساز» تجربه ای جدید از تیم «خانه ما» است که از شبکه مستند پخش می شود.

ساعت پخش: 21

کارگردان: احسان عمادی و امین کفاش زاده

توضیحات: کارساز، مستند مسابقه ای است که با موضوع کارآفرینی و کسب وکارهای نوآفرین در استودیو نوبین تولید شده است. این مسابقه که شرکت کنندگان آن از بین دانشجویان و کارآفرینان انتخاب شده اند، ساختاری کاملا متفاوت با برنامه های مشابه پیش از خود دارد. فصل هشتم مسابقه «خانه ما» هم در نوروز 99 با محوریت خانواده و با تاکید بر مدیریت اقتصاد خانواده های شرقی تولید و پخش می شود. در فصل هشتم مسابقه خانه ما، شاهد رقابت 3 خانواده دوست داشتنی مشهدی هستیم.

شوخی با کرونا!

برنامه قرنطینه هر شب ایام نوروز از شبکه پنج مهمان خانه هاست.

ساعت پخش:20 و 30 دقیقه

مجری: علی مسعودی

توضیحات: از آنجا که ویروس کرونا این روزها نقل محافل مردم شده است. به همین دلیل شبکه پنج در قالب برنامه قرنطینه به این موضوع به طنز می پردازد. شوخی با خبر، شایعات کرونا و حضور مهمانان مرتبط با موضوع کرونا و... بخش های این برنامه است.

بسته های آموزشی شبکه سلامت

شبکه سلامت؛ همزمان با ایام نوروز و بحران بیماری کرونا برنامه های متنوعی را در جهت همراهی با مخاطبان خود در این دوره تهیه کرده است. این شبکه تهیه بسته های آموزشی شامل فیلم کوتاه و اینفوگرافی در مورد ویروس کووید 19 را در دستور کار قرار داد و تلاش کرد با ارسال این بسته ها به شبکه های سیما، اطلاعات صحیح در اختیار مخاطبان رسانه ملی قرار گیرد.

مثبت سلامت در ایام تعطیلات نوروزی در شش بخش روی آنتن می رود. چگونه ورزش کنیم، عنوان مجموعه ای است که از اول فروردین از این شبکه پخش می شود. همچنین مجموعه دیدنی «سوریخ» نیز همه روزه در این ایام پخش می شود. سریال حادثه هم در ایام نوروز از شبکه سلامت پخش می شود. این مجموعه اتفاقات بخش اورژانس بیمارستان هولبی را به تصویر می کشد.

همچنین مسابقه مافیا هم برای ایام نوروز طراحی شده و در ایام نوروز در یک استودیوی بزرگتر و با دکوری نوروزی روی آنتن  می رود.

کودکان دیروز و امروز

مسابقه محله، نوروز هر روز از شبکه دوی سیما پخش می شود.

ساعت پخش: 14 و 35 دقیقه

تهیه کننده و مجری: مسعود روشن پژوه

توضیحات: مسابقه محله عنوان نام آشنایی برای کودکان دیروز و امروز است که روشن پژوه تلاش کرده تا با یک اجرای شاد و جذاب همیشه کودکان را جذب کند. او در سال های قبل سراغ مدرسه ها می رفت، ولی حالا در ایام نوروز به مناطق مختلف کشور رفته تا بتواند همه را در شادی سهیم کند.

روشن پژوه در همه این سال ها تلاش کرده تا با مسابقات ساده بتواند بچه ها را به بهترین شکل سرگرم کند و اتفاقا هم عملکردش موفق بوده است.

کافه بازی

برنامه کافه بازی هر روز از شبکه دو پخش می شود.

ساعت پخش: 14 و 15 دقیقه

تهیه کننده: ماجد بازرگان

مجری: الهه پرسون

توضیحات: این برنامه با تغییراتی در ایام نوروز تقدیم مخاطبان می شود. در این برنامه چهره های مطرح در حوزه های فرهنگی، هنری، ورزشی و... با حضور در یک مسابقه و در محیط یک بازی ویدئویی با یکدیگر به رقابت می پردازند و ضمن آن جدیدترین بازی های رایانه ای مناسب سن نوجوان معرفی می شوند. این برنامه کاری است از گروه کودک و نوجوان. همچنین ویژه برنامه خردسال که با هدف سرگرم سازی و ایجاد روحیه شادابی و پرامید در کودکان و خانواده ها تولید می شود نیز در ایام نوروز به صورت ویژه ای تقدیم کودکان می شود. این برنامه به تهیه کنندگی سیدمجتبی ظریفیان (عمو مهربان) و کارگردانی آزیتا رضایی (خاله رویا) هر روز ساعت 10 تقدیم مخاطبان خردسال این شبکه می شود.

استعدادهای درخشان

برنامه عصر جدید نوروز از شبکه سه روانه آنتن خواهد شد.

ساعت پخش: هر شب بعد از اخبار شبانگاهی

تهیه کننده و مجری: احسان علیخانی

توضیحات: قبل از آن که فصل اول برنامه عصر جدید روانه آنتن شود، عده ای گارد گرفته بودند که احسان علیخانی که بیشتر در برنامه های ماه رمضان و آوردن سوژه های اشک آور در برنامه ماه عسل شهره است، نتواند در این مسابقه موفق باشد، اما او نشان داد که می توان با یک مسابقه جذاب و فکرشده به موفقیت دست پیدا کرد. به همین دلیل همراه با چهار داور شامل امین حیایی، سید بشیر حسینی، آریا عظیمی نژاد و رویا نونهالی توانست نظر اکثر مخاطبان تلویزیون را جلب کند. حال او و تیم سازنده اش با برطرف کردن کاستی های فصل اول، قدرتمندتر از فصل قبل، سری نوروزی این مسابقه را روانه آنتن می کنند. در این فصل از مسابقه بزرگ استعدادهای جدید به مردم معرفی خواهند شد.

رقابت تحلیل فیلم ها

سری هفتم مسابقه سینمایی «چهار، سه، دو، یک» نوروز 99 هر روز از شبکه چهار سیما پخش می شود.

ساعت پخش: 12ظهر

تهیه کننده: حسین مروی

مجری: جواد مولانیا

توضیحات: در مسابقه «چهار، سه، دو، یک» شرکت کنندگان در سه مرحله مقدماتی نیمه نهایی و فینال با یکدیگر به رقابت می پردازند و یک گروه سه نفره داوری شامل کارگردان، منتقد، بازیگر و استاد دانشگاه رقابت شرکت کنندگان را مورد قضاوت قرار می دهند.  تدوین، خلاقیت داستانی، تحلیل فیلم، بخش آزاد و اجرای یک تست بازیگری، پانتومیم، نمایشنامه خوانی یا مجری گری توسط شرکت کنندگان ازجمله بخش های این مسابقه تلویزیونی است. رای مخاطبان به شرکت کنندگان ازجمله بخش های جدید این مسابقه است و از مرحله نیمه نهایی مخاطبان می توانند با ارسال پیامک به شرکت کنندگان رای دهند. با اتمام پخش تمامی قسمت های سری هفتم، یک قسمت در قالب پشت صحنه مسابقه تولید شده است که مخاطبان با تماشای این بخش با نحوه تولید این مسابقه بیشتر آشنا می شوند.

هوش مردم در نوروز

سری دهم مسابقه «هوش برتر» ایام نوروز هر روز از شبکه نسیم پخش می شود.

ساعت پخش:19

تهیه کننده: پیمان پورمقیمی

مجری: افشین زی نوری

توضیحات: این مسابقه بر پایه بازی های شنیداری، دیداری، هوش و قدرت ذهنی افراد است که به چالش کشیده می شوند. همچنین برنامه ترکیبی «ویتامین خ» به تهیه کنندگی و کارگردانی رامین کرم یزدی، شوخی با مسائل اجتماعی با آیتم های نوروزی جذاب همچون مسابقه خیابانی، ضرب المثل و کلیپ های طنز هر شب ساعت 20 از این شبکه پخش می شود.

نوروز در دیگر کشورها

برنامه گفت وگومحور «ایران» در ایام نوروز 99 هر شب از شبکه دو پخش می شود.

ساعت پخش: 22  

تهیه کننده: مجید احسانی نیک

مجری: اسماعیل آذر

توضیحات: این برنامه به روایت تاریخی از آداب و رسوم مشترک کشورهایی که عید نوروز را جشن می گیرند و برای آن آدابی ویژه دارند، اختصاص دارد. این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی شبکه دو.

آشپزی با حضور خانواده های ایرانی

مسابقه آشپزی دستپخت از اول فروردین ماه هر شب از شبکه یک پخش می شود.

ساعت پخش: 18

تهیه کننده: سیدوحید حسینی

توضیحات: آشپزی یکی از هنرهای مهیج است که همه علاقه مند به تماشای آن هستند. فصل جدید مسابقه دستپخت در 16 قسمت 45 دقیقه با فضایی عیدانه و حال و هوای نوروز پخش شده است. در این مسابقه هر شب یک گروه و یک خانواده با هم رقابت می کنند. همچنین بازیگران و ورزشکاران هم خانوادگی در دستپخت شرکت می کنند.

عموهای فیتیله ای

مجموعه «دوقلوها» ایام نوروز از شبکه دو پخش می شود.

ساعت پخش: 14 و 50 دقیقه

تهیه کننده: مهدی بصیری

کارگردان: جمشید بیات ترک

توضیحات: حال مجموعه دوقلوها با حضور عموهای فیتیله ای یکی دیگر از تدارکات گروه کودک و نوجوان شبکه دو است. همچنین مجموعه ای از پشت صحنه های جذاب و سکانس های برتر این سریال هر روز ساعت 15 و 30 دقیقه روانه آنتن می شود.

همراه با بچه ها

برنامه بچه محل در این ایام هر روز از شبکه دو پخش می شود.

ساعت پخش: 18 و 30 دقیقه

مجری: داریوش فرضیایی

تهیه کننده: مسلم آقاجان زاده

توضیحات: این برنامه جدید به کارگردانی احمد درویش علیپور و نویسندگی محمد درویش علیپور در گروه کودک و نوجوان شبکه دوی سیما تولید می شود و علاوه بر تغییرات محتوایی و فضای برنامه دکوری ویژه طراحی و اجرا شده است. داریوش فرضیایی، نعیمه نظام دوست، نادر سلیمانی، ملیکا شریفی نیا و... ازجمله بازیگران بچه محل هستند و همچنین فروزان بهرام پور، محمد اعلمی و عارفه عباسی و سینا رستگاری عروسک گردان های این مجموعه هستند و شوکت حجت، سامان مظلومی، نازنین حقیری و زینب غروی نیز به ترتیب صداپیشگی عروسک های یاور، داور، باور و امید همه را به عهده دارند.

شکرستانی ها مهمان خانه ها

فصل سوم «شکرستان» ایام نورز هر روز از شبکه نسیم پخش می شود.

ساعت پخش: 20 و 30 دقیقه

تهیه کننده:سیدمسعود صفوی

روایت: شهاب حسینی

 توضیحات: این مجموعه انیمیشن همیشه با اقبال مخاطبان رو به رو بوده و فصل سوم این مجموعه ایام نوروز پخش می شود. در این فصل کاراکترهای اصلی همچون سری پیشین حضور خواهند داشت و چند کاراکتر فرعی در هر قسمت به جمع شکرستانی های اضافه خواهد شد.

بازی های گروهی و خانوادگی

ویژه برنامه زنده «فوق العاده» ایام نوروز از شبکه امید پخش می شود.

ساعت پخش:20

تهیه کننده: هومن ستوده

توضیحات: این برنامه با پخش آیتم های مختلف سرگرم کننده از جمله معرفی بازی های گروهی و خانوادگی، مشاوره تحصیلی و خانوادگی، آثار ارسالی طنز نوجوانان، خبرهای کوتاه مرتبط با نوجوانان، گزارش های ارسالی نوجوانان از فعالیت های این روزهای خود، آموزش مهارت های کوتاه خانوادگی، ورزش هایی که در خانه می توان انجام داد، معرفی کتاب های ویژه و فیلم و مستندهای جذاب و بازی های رایانه ای و موبایلی روی آنتن می رود.

298 انیمیشن صبا

شبکه های مختلف تلویزیون رسانه ملی در تعطیلات نوروزی سال نو میزبان 298 قسمت برنامه جذاب انیمیشنی تولید شده مرکز پویانمایی صبا خواهند بود. پویانمایی های جدید مرکز صبا که اختصاصا برای گروه های خردسال، کودک، نوجوان و بعضا مخاطب عام تولید می شود عبارتند از: «نقاش کوچولو 3»، «همه جوره ماجرا»، «قاصدک»، «مهد کودک حیوانات2»، «مثل نامه»، «مهارت های زندگی3»، «هالاباما2»، «موزه3»، «کلیله و دوستان» و...

ستاره های پاسخگو

مسابقه پنج ستاره هر روز از شبکه پنج پخش می شود.

ساعت پخش: 15

مجری: حمید گودرزی

توضیحات: با توجه به این که اجرای بازیگران برای مسابقات تلویزیونی جواب داده و با اقبال مردمی رو به رو بوده، به همین دلیل شبکه پنج هم مسابقه پنج ستاره را با اجرای حمید گودرزی تولید کرد. فصل جدید این مسابقه ایام نوروز پخش می شود و قرار است حسابی مخاطبان را سرگرم کند. این بازیگر تا امروز در سریال های مختلفی بازی کرده و لباس شخصیت های مختلف را تن کرده است. آخرین سریال او نوروز 97 با نام بر سر دو راهی به کارگردانی بهرنگ توفیقی از شبکه دو پخش شد که نقش حامد را بازی می کرد. همچنین از دیگر سریال های او می توان به دلدادگان، هاتف، خط تماس، گشت ویژه، بچه های نسبتا بد و... اشاره کرد.

هنرنمایی کودکان

فصل چهارم کودک شو ایام نوروز هر روز از شبکه نسیم پخش می شود.

ساعت پخش:21

مجری: پژمان بازغی

توضیحات: این مسابقه که با اقبال مردمی رو به رو شده، خانواده ها همراه فرزندانشان در آن شرکت می کنند و با هم رقابت دارند. فصل چهارم این مسابقه با حال و هوای عیدانه و با آیتم های جدید روانه آنتن می شود.