آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۵۶۲۵
رسانه
۱۱

سفرهای نوروزی در حال بارگذاری...

رویا سادات هاشمی

«گردشگری از اتاق ما شروع می شود، از خانه ما شروع می شود» سال گذشته که کارشناس برنامه تلویزیونی شبکه سه این جمله معروف را گفت و همه در فضای مجازی شروع به خندیدن کردیم وآن را تا مدت ها دستمایه شوخی قرار دادیم؛ هیچ کدام مان تصور نمی کردیم که روزی به خاطرویروس کرونا مجبور به قرنطینه خانگی باشیم و به این حرف برسیم که حتی گردشگری هم می تواند از اتاق و گوشی لپ تاپ ما شروع شود. برای همین به جای غرق شدن در بی حوصلگی و غر زدن برای گردش ها و مسافرت های نرفته نوروزی، این بخش را برایتان کنار گذاشتیم تا با سبک جدیدی از گردشگری و سفر در ایران و جهان آشنا شوید یک صنعت جدید که می تواند شما را با گوشی و لپ تاپ دور دنیا بچرخاند.

دور ایران با یک کلیک   

گردشگری مجازی یعنی حضور مجازی و غیرفیزیکی یک مسافر یا یک بازدیدکننده در مکان های توریستی! اتفاقی که حالا چند سال است به برکت به روز شدن تکنولوژی و دوربین ها با تصاویر پانورامای 360 درجه برای همه مردم فراهم شده، طوری که شما همان جور که با لباس های راحتی تان رو مبل خانه لم داده اید می توانید در تخت جمشید قدم بزنید و با نمای 360 درجه هر بخش را از نزدیک ببینید و حتی با کلیک در هر قسمت اطلاعات مخصوص به آن را هم دریافت کنید. به عنوان مثال از بین موزه های ایرانی شما برای بازدید از موزه عبرت یا موزه ایران باستان می توانید با مراجعه به سایت هایشان بدون صرف هزینه از آنها دیدن کنید، یا سراغ درگاه هایی بروید که مکان های جغرافیایی مختلف کشور را به طور جداگانه و با تصاویر پانوراما برای بازدید شما آماده کرده اند که از معروف ترین آنها می شود به سایت  irantour360.com   اشاره کرد.

به تو از دور سلام

بعد از این که ویروس کرونا در تمام شهرهای ایران همه گیر شد با قرنطینه خانگی همگی مان خانه نشین شدیم. حتی آنهایی که رسم داشتند موقع تحویل سال حتما نوروزشان را با حضور در یک مکان زیارتی شروع کنند حالا می خواست یک امامزاده کوچک در یکی از شهرستان ها باشد یا زیارت کربلا یا نشستن در صحن امام رضا(علیه السلام)! اما هیچ جای نگرانی نیست. شما همچنان می توانید از امکان بازدید مجازی برای زیارت از اماکن متبرکه استفاده کنید و با گشت و گذار در حرم به نگاهتان آرامش بدهید و کمی استخوان سبک کنید. به عنوان مثال یکی از سایت هایی که این شرایط را برای شما فراهم می کند سایت tv.razavi.ir و سایت www.imamali.net/vtour است که با آن می توانید به صورت مجازی یک دل سیر در حرم امیرالمومنین(علیه السلام) راه بروید و زیارت کنید.

  در لوور قدم بزنید  

یکی از ویژگی های مثبت گردشگری مجازی شاید این باشد که این فرصت را به شما می دهد که نه فقط در ایران که از اماکن دیدنی دوردنیا هم بازدید کنید. مناطق و کشورهایی که حتی بدون کرونا و قرنطینه خانگی هم شاید هیچ وقت زمان یا هزینه دیدن از آنها را پیدا نکنید. امکانی که پیش از این در اماکن تاریخی و موزه های بزرگ دنیا فراهم شد. برای همین کافی است با یک جست وجوی اینترنتی ساده در حوزه virtual tourism نگاهی به مکان های معروف جهان بیندازید. به عنوان مثال شما می توانید با مراجعه به سایت www.louvre.fr/en  از موزه لوور فرانسه لذت ببرید.