آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۷۳۰۶
ایران زمین
۱۰
یادداشت

به پایتخت تجارت و اقتصاد ایران سفر نکنید!

فریدون همتی

مردم شریف ایران! من از استانی با شما سخن می گویم که بدرستی پایتخت اقتصادی کشور لقب گرفته است، استانی که همه ساله پذیرای میلیون ها مسافر از جای جای کشور عزیزمان ایران بوده است. اما در شرایط خاصی که شیوع پر شتاب ویروس کرونا به وجود آورده، الزام و ایجاب می نماید که برای حفظ سلامت مسافران و گردشگران، کمبودهایی را که در حوزه خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه کمبودهایی را که در شهرستان ها و جزایر تابعه با آن روبه رو هستیم، به طور جد در نظر بگیریم. تاکید ستاد ملی مبارزه با شیوع کرونا مبنی بر عدم مسافرت به منظور گسستن زنجیره شیوع این ویروس و اهمیت هرمزگان در اقتصاد کشور؛ مسئولان این استان را واداشت تا تصمیم سخت عدم پذیرش میهمان و گردشگر را اتخاذ کنند.

هرمزگان استانی است که 50 درصد صادرات و واردات کشور را مدیریت می نماید؛ منطقه ای که در آن 50 درصد بنزین کشور تولید و تامین می شود.دیاری که صنایع عظیم فولادی، آلومینیومی، معدنی و انرژی بر فلزی را در خود جای داده است. نقطه ای از خاک ایران که قطب تولید صیفی جات زمستانی، خرما، مرکبات و به طور خاص لیمو ترش لقب گرفته و صید و صیادی اش در صدر مناطق ساحلی کشور قرار دارد. هرمزگان یعنی منطقه ای از ایران که ملل جهان به استراتژیک بودن آن آشکارا اعتراف می کنند و تنگه هرمزش در مبادلات تجاری به عنوان تنگه حیاتی اقتصادی مطرح است. استانی با تجارت دریایی، جاده ای و ریلی ، بنادر و سواحل ارزشمند و جزایر مهم که به نگین خلیج فارس مشهورند؛ منطقه مهمی که مناطق ویژه کیش، قشم، جاسک و جزیره گردشگری هرمز در آن قرار گرفته اند.

سفر به هرمزگان در این مقطع خاص نه تنها فایده بخش نیست بلکه بسیار هم زیانبار است؛ شیوع ویروس کووید19 ؛ جان  تجارت، اقتصاد و زندگی مردم را در سراسر کشور تهدید کرده و می کند. و این در حالی است که این قطعه از خاک ایران نیز با وجود میهمان نوازی، کرامت و بخشندگی مردمانش باید تا برون رفت از وضع کنونی تصمیماتی مهم، و گاه سخت بگیرد که صدالبته با در نظر گرفتن شرایط ملی خطیر کنونی است.

حفظ جان همه هموطنان، و به تبع شهروندان هرمزگانی و ساکنان آن و حفظ موقعیت استراتژیک استان در ابعاد اقتصادی، صنعتی، تجاری، گردشگری، نظامی و تولید در اولویت تصمیمات قرار دارد. تردید نداریم که شیوع ویروس کرونا در هرمزگان تبعات سخت و سنگینی را برای کشور خواهد داشت و اقتصاد، تجارت و تامین مایحتاج مردم در سراسر کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. اهمیت هرمزگان اگر بیشتر از پایتخت نباشد کمتر از آن نیست.هرمزگان، نباید کلونی ویروس کرونا شود. مردم عزیز ایران! همه این شرایط گویای این حقیقت است که شما هم در مقابل تصمیم اتخاذ شده مسئولانه برخورد کنید، چون این قطعه زرخیز و فوق العاده مهم ایران متعلق به آحاد مردم کشور است و حفظ شرایط موجود در بهره مندی از فواید هرمزگان عزم و همراهی همه مردم را می خواهد.

لذا اتخاذ راهبرد عدم پذیرش میهمانان عزیز بواسطه شرایطی است که عرض شد و یقین دارم که مردم عزیز کشورمان از این تصمیم سخت اما معقول و منطقی استقبال خواهند کرد. اینجانب به نمایندگی از مردم شریف هرمزگان ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های فداکارانه سربازان خط مقدم جبهه مقابله با کرونا، برای همه هموطنان آرزوی صحت، سلامت و سالی خوش و برای کشور عزیز رفع بلایا و گذر از سختی ها را دارم.