آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
شرکت ها
۱۷
صنعت

تولید آلومینیوم فلوراید برای نخستین بار در کشور

طرح تولید آلومینیوم فلوراید برای نخستین بار در کشور به صورت پایلوت در ایرالکو در حال بررسی و اجرا است که در صورت تحقق این امر برای صنعت آلومینیوم ایران دستاورد بزرگی خواهد بود.

آلومینیوم فلوراید یکی از مواد اولیه تولید آلومینیوم است که در صورت تولید، کشور از واردات این کالا بی نیاز خواهد شد. تا پیش از این آلومینیوم فلوراید برای مصارف کارخانه های آلومینیوم کشور از طریق واردات تامین می شد. به گفته علی بهشتی، معاون بازرگانی ایرالکو، میزان مصرف آلومینیوم فلوراید در این شرکت سالانه حدود 7 هزار تن  است که تاکنون از طریق واردات تامین می شد. سایر شرکت های تولیدکننده آلومینیوم از جمله المهدی و سالکو نیز حدود 7 هزار تن آلومینیوم فلوراید مصرف می کنند. ظرفیت  سالانه تولید 20 هزار تن آلومینیوم فلوراید از برنامه های شرکت  ایرالکو است، اما  هم اکنون در سطح آزمایشگاهی این ماده اولیه تولید می شود که در صورت نتیجه نهایی به صورت پایلوت انجام خواهد شد و پس از دو سال به تولید نهایی خواهد رسید.  فلوراید آلومینیوم یک افزودنی مهم برای تولید آلومینیوم توسط الکترولیز است. همراه با کریولیت، نقطه ذوب را به زیر 1000 درجه سانتیگراد کاهش می دهد و هدایت محلول را افزایش می دهد.

شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) همچنین برای سال آینده خط تولید بیلت طول بلند را به صورت 100 در صدی برای عرضه در بازار داخل و صادرات  افزایش خواهد داد. میزان تولید بیلت طول بلند امسال در ایرالکو  حدود یک هزار تن بود و این شرکت برای سال آینده تولید این محصول را به دو هزار تن افزایش خواهد داد. ایرالکو طرح توسعه خط تولید بیلت طول بلند را که در تولید در و پنجره استفاده می شود را طی سال 97 اجرایی و راه اندازی کرد و  امسال به تولید نهایی رساند. به گفته بهشتی، بازار فروش ایرالکو طی سال گذشته به علت کمبود مواد اولیه کم رونق بود، اما پیش بینی می شود با تدابیر اندیشیده شده از سوی این شرکت، بازار فروش داخلی و صادراتی شرکت در سال آینده فعال خواهد شد. همچنین با راه اندازی واحد تحقیقات، ایرالکو هم اکنون فقط به میزان 10 درصد در زمینه قطعات به خارج از کشور وابستگی دارد و 90 درصد از قطعات این شرکت  بومی سازی شده است.