آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۷۳۰۶
اقتصادی
۶
توسعه

آزادراه همت - کرج با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد

عبور از روزهای سخت

رئیس جمهوری در مراسم بهره برداری از آزادراه همت -کرج با بیان اینکه روزهای سخت خواهد گذشت، گفت: با کمک مردم و همت پزشکان از این روزهای سخت عبور می کنیم.حسن روحانی روز گذشته، در مراسم بهره برداری از قطعات 2 و 3 آزادراه همت -کرج با قدردانی از کسانی که در اجرای این پروژه فعالیت داشتند، گفت: در آغاز این دولت قطعه اول را افتتاح کردیم، قطعه 2 و 3 که الان افتتاح شد در آغاز دولت 3 درصد اجرایی و عملیاتی بود و 97 درصد در این 6 سال اعتبار تامین و اجرا شده است و امروز به صددرصد رسیدیم.
تردد از روز پنجشنبه

رئیس جمهوری گفت: این اتوبان اهمیت ویژه دارد. سال ها بود که مردم از آزادراه اتوبان همت عبور می کردند و یکمرتبه با تابلویی به نام پایان اتوبان مواجه می شدند و ناچار بودند به سمت چپ گردش کنند. از روز پنجشنبه این مسیر به روی مردم باز می شود و آن تابلو قرمز پایان اتوبان برداشته و موجب خوشحالی مردم تهران و کرج می شود.به گزارش ایرنا، روحانی ضمن تبریک به مردم استان البرز گفت: در ماه های اخیر سه پروژه مهم را افتتاح کردیم که بسیار اهمیت داشت. یکی مترو هشتگرد برای استان تهران و البرز افتتاح شد. دومین پروژه آزاده راه شمال بود که افتتاح شد و بسیار اهمیت داشت.  روحانی اضافه کرد: آزاد راه تهران- شمال صنعت جاده سازی و قدرت ایران را در ایجاد تونل و پل به نمایش می گذارد. 32 کیلومتری که جای آن 90 کیلومتر را گرفته است سراسر پل یا تونل است و این قدرت مهندسین ایران را نشان می دهد.وی گفت: سومین پروژه هم در آستانه سال جدید افتتاح شد قطعه 2 و 3 آزادراه شهید همت - کرج بود که به بهره برداری رسید. تقریبا سه سال است که ما هرسال به آقای دکتر نوبخت می گوییم آیا این اتوبان افتتاح می شود و او هم همیشه به ما قول می دهد که تلاش می کنیم تا عید افتتاح شود. خدا را شکر با کمی تاخیر به افتتاح رسیدیم. رئیس جمهوری گفت: سال 99 مردم از این جاده استفاده می کنند. این کار انجام خواهد گرفت. بقیه طرح ها و پروژه های دیگر هم در سال 99 افتتاح خواهد شد. روحانی یادآور شد: 10 هزار میلیاردتومان برای این آزادراه ها اعتبار هزینه شده است که ارزش فعلی این آزاد راه ها 25 هزار میلیارد تومان است. بنابراین سرمایه خوبی برای مردم است.

تعظیم در برابر پزشکان، پرستاران و کادر درمانی

روحانی در ادامه گفت: به پزشکان، پرستاران و کادر درمانی و بهداشتی که شبانه روز مشغول هستند و تلاش می کنند و جان بسیاری از مردم را نجات دادند و الان هم در حال درمان بیماران بستری در بیمارستان ها هستند، خداقوت می گوییم و در برابر آنها تعظیم می کنیم و برای همه مریض ها آرزوی سلامتی و شفا می کنیم. رئیس جمهوری با بیان اینکه این روزهای سخت خواهد گذشت و این غم به پایان خواهد رسید، گفت: با کمک مردم و همت پزشکان از این روزهای سخت عبور می کنیم. شفا دست خدا است، آینده و عظمت کشور دست خدا است و توجه ما باید کاملا به خداوند باشد. روحانی افزود: امسال جسم ما از اماکن متبرکه به دلایل بهداشتی فاصله دارد. اما روح ما از هرسال به آنها نزدیکتر است. بخصوص امسال و روز اول فروردین به نام مولای ما حضرت موسی بن جعفر(ع) است و فرزندان عزیز و بزرگوارش از امام هشتم(ع) تا حضرت معصومه (س) و شاه چراغ از او هستند. وی با بیان اینکه خیر و برکت برای مردم ما خواهد بود، گفت: دل های ما متوجه حق خواهد بود و خداوند ما را یاری خواهد کرد و ملت ما همیشه روزهای سخت را گذرانده و ان شاء الله از روزهای سخت عبور خواهد کرد. ملت ما در سال 99 خساراتی را که برخی مردم در سال 98 و بخصوص در روزهای پایانی به خاطر بیماری کرونا در کسب و کارشان به وجود آمد جبران خواهد کرد. مردم همیشه یار یکدیگر بودند و این روزها باید بیش از گذشته همدیگر را یاری کنند. رئیس جمهوری ضمن قدردانی از دستگاه هایی که در اجرای این پروژه حضور داشتند، ابراز امیدواری کرد، 17 کیلومتر باقی مانده این آزاد راه در سال 99 تکمیل شود.

قیمت زمین ها چند برابر شد

روحانی با بیان اینکه اجرای این طرح ها باعث چند برابر شدن قیمت زمین های اطراف آن می شود، گفت: پول این اتوبان را این زمین ها می تواند تامین کند. این زمین یا برای دولت است یا برای یک نهاد عمومی است یا برای نیروهای مسلح است یا برای بخش خصوصی است. اگر پادگانی است و اتوبان را از کنار آن رد می کنیم آن نهاد نظامی باید پول آن را بدهد یعنی زمین های آن 10 برابر ارزش پیدا کرده است. اگر اینها پول هایشان را پرداخت کنند پول بسیاری از آزادراه ها از همین راه تامین می شود.

آغاز عملیات غربالگری کرونا در پایانه ها و مبادی خروجی شهرها

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، در حاشیه مراسم افتتاح آزادراه همت-کرج ازآغاز عملیات غربالگری در ترمینال های مسافربری، فرودگاه ها و راه آهن خبر داد و گفت: بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا شهروندان در مدخل شهرها و خروجی 13 استان غربالگری می شوند و اگر نشانه ای از بیماری داشته باشند به مراکز درمانی معرفی می شوند. او اظهار داشت: در ستاد ملی مقابله با کرونا بحث مهمی که برای تردد جاده ای در نظر گرفته شده، این است که از ترددهای غیرضروری خودداری شود، هیچ راهی بسته نیست و هیچ منع آمد و شدی در ستاد ملی کرونا دیده نشده است. مهم این است که مردم همکاری کنند و از سفرهای غیرضرور اجتناب کنند. وی اضافه کرد: نکته دوم این است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عملیات غربالگری را به صورت الکترونیکی و از راه دور انجام می دهد. همچنین اعلام شده که در مدخل شهرها و در خروجی 13 استان عملیات غربالگری با محوریت استانداران و با حضور هلال احمر، اورژانس و بسیج مستضعفین در مدخل خروجی شهرها انجام شود تا اگر کسی تب یا نشانه ای از بیماری کرونا دارد، از خروجش جلوگیری کنند و به اولین مرکز درمانی معرفی شود. اسلامی همچنین درخصوص بهره برداری از قطعات 2 و 3 آزاد راه همت- کرج گفت: تفکر اصلی این طرح این بوده است که از بار ترافیکی اتوبان تهران و کرج که نه تنها استان البرز بلکه تعداد زیادی از استان های غرب و شمال کشور را در درون خود دارد، بکاهد.وی افزود: اتوبان کرج چندین بار تعریض و افزایش ظرفیت داده شده ولی این مساله حل نشده است. بنابراین از اوایل دهه 80 این طرح مطرح بوده است که از امتداد اتوبان همت یک دسترسی به غرب کرج و اتصال به جاده چالوس ایجاد شود که قطعه اول این پروژه به طول 5 کیلومتر در سال 91 افتتاح شده است. قطعات 2و3 هم به طول 6 /9 کیلومتر است که امروز (سه شنبه) به بهره برداری رسید. به گفته وزیر راه و شهرسازی، 30 درصد این پروژه با مشارکت بخش خصوصی و 70 درصد آن از سوی دولت انجام شده است.اسلامی تصریح کرد: موضوع حائزاهمیت در این پروژه این است که بتوانیم به عنوان دولت به اجرای 17/5 کیلومتر کنارگذر شمالی کرج که توسط شهرداری در دست اجراست کمک کنیم تا این اتوبان به منطقه ترافیکی حصارک در منتهی الیه کرج متصل شود و خودبه خود بتواند بار سنگینی که برای دسترسی به کرج و استان البرز وجود دارد، رفع کند. وی در خصوص هزینه کرد این پروژه هم گفت: برای این طرح حدود 650 میلیارد تومان هزینه شده ولی ارزش این پروژه، امروز یک هزار و 500 میلیارد تومان است.

برش

با افتتاح قطعات دوم و سوم آزادراه همت - کرج توسط رئیس جمهوری، این آزادراه به کرج متصل شد و چهارمین مسیر بین پایتخت و استان البرز به بهره برداری رسید. این مسیر آزادراهی دارای 6 باند رفت و برگشت است، همچنین یک باند اضطرار در دو طرف مسیر (رفت و برگشت) وجود دارد. ارزش روز این آزادراه 14.6 کیلومتری 15 هزار میلیارد ریال برآورد شده است. این مسیر آزادراهی چهارمین مسیر اتصال تهران به استان البرز است. کاهش سالانه 293 میلیارد ریال در استهلاک خودرو، کاهش 117 میلیارد ریالی در تصادفات، کاهش 374 میلیارد ریالی در مصرف سوخت، کاهش 329 میلیارد ریالی در زمان سفر و کاهش 26 میلیارد ریالی در تولید آلاینده های زیست محیطی از مزایای این پروژه عنوان شده است.

رقم عوارضی

طبق گفته امیرمحمود غفاری، معاون برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی، نرخ عوارضی سواری ها برای کل این مسیر آزادراه شامل قطعات 1، 2 و 3 رقم 4هزار تومان و برای اتوبوس 7500 تومان است. به گفته معاون برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی از آن منظر که مشکلاتی در پرداخت عوارض الکترونیک وجود دارد و صعب الوصول است اخذ عوارض در این آزادراه به صورت دستی انجام می شود. وی گفته است که این رقم عوارضی برای کل مسیر شامل قطعات 1، 2 و 3 است.