آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۷۳۰۶
اقتصادی
۶
نفت

عاقبت نفت 30 دلاری

گروه اقتصادی : قیمت نفت خام در بازارهای جهانی به کمترین رقم 4 سال اخیر خود رسیده و این کالای استراتژیک در محدوده 30 دلار برای هر بشکه معامله می شود. این موضوع باعث شده که بسیاری از مشتریان به دنبال خرید نفت ارزان برای ذخیره سازی باشند. از جمله کشور هند رویترز درباره خریدهای این کشور می نویسد: هند برنامه دارد ذخایر استراتژیک خود را با نفت ارزان عربستان و امارات افزایش دهد. وزارت نفت هند از وزارت دارایی خواسته حدود 48 تا 50 میلیارد روپیه (673.7 میلیون دلار) برای خرید نفت در 8 تا 9 نفتکش بسیار بزرگ در اختیار آن قرار دهد تا ذخایر استراتژیک خود را پر کنند. اگر این فرصت طلبی خریداران اتفاق نبود، نفت خام بازهم تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و افت تقاضا در بازار و همین طور جنگ قیمتی میان صادرکنندگان نفت، روند کاهشی خود را ادامه می داد. قیمت شاخص نفت خام برنت روزگذشته و در زمان تنظیم این گزارش به 30 دلار و 11 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی آی امریکا به 29 دلار و 21 سنت رسید. درحالی که روز دوشنبه قیمت شاخص برنت به کانال 29 دلار وارد شده بود.

رویترز در این خصوص گزارش داد: «قیمت نفت امروز بیش از یک دلار افزایش یافت، زیرا پس از افت شدید اخیر به دلیل گسترش ویروس کرونا و جنگ قیمت میان عربستان و روسیه، خریداران فرصت طلب وارد بازار شدند. با این همه، نگرانی از رکود اقتصادی همچنان بر بازارها تاثیر منفی گذاشت.»

استیون اینس، استراتژیست ارشد بازار در موسسه اکسیکورپ، گفت: «به احتمال زیاد، خریداران فرصت طلب و همچنین تلاش برای سودبری از معاملات استقراضی (مبتنی بر افت قیمت ها)، سبب تقویت بازار شده است.» گفته می شود، هزینه اجاره و نگهداری نفت در مخازن روند سعودی پیدا کرده است. خریداران از فرصت برای احتکار نفت ارزان استفاده می کنند. البته معاملات برای مصرف نیست و فقط نفت خام از مخزنی به مخزن دیگر جا به جا می شود.

ظرفیت تولید نفت عربستان چقدر است؟

تا کنون بالاترین رقم تولیدی که آرامکو (شرکت نفت سعودی) گزارش کرده، 11.09 میلیون بشکه در روز بوده است و حالا رسما اعلام می کند که قصد دارد برای ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت)، 12 میلیون بشکه در روز تولید کند. کارشناسان بر این باورند که در صورت تحقق این هدف، احتمالا آرامکو هم به جمع تولیدکنندگان فاقد ظرفیت مازاد خواهد پیوست. امارات نیز قصد افزایش یک میلیون بشکه ای تولید روزانه خود را دارد. همچنین روسیه نیز از افزایش 300 هزار بشکه ای تولید روزانه صحبت می کند. این کشورها فعلا قصد توافق بر سر کاهش تولید ندارند. اگرچه از سقوط قیمت ها ضرر می کنند و با کسری بودجه مواجه می شوند. در این خصوص رویترز به نقل از آنتون سیلوانوف، وزیر اقتصاد و دارایی روسیه اعلام کرد: اقتصاد این کشور با رکود قیمت جهانی نفت و شیوع ویروس کرونا روبه رو شده که مورد دوم تاثیر بیشتری بر حمل ونقل، گردشگری و تجارت داشته است. روسیه پیش از این انتظار داشت در سال 2020 میلادی مازاد بودجه ای معادل 0.8 درصد تولید ناخالص داخلی داشته باشد، اما درآمد بودجه از نفت و گاز، با قیمت های کنونی در مقایسه با برآوردهای پیشین حدود 2 تریلیون روبل (27.7 میلیارد دلار) کاهش خواهد یافت. روسیه یک صندوق ثروت ملی برای روز مبادا (NWF) دارد که از درآمدهای نفتی انباشته شده در سال های گذشته تشکیل شده است. این بخشی از ذخایر مستقل روسیه است و در یکم مارس 8.2 تریلیون روبل (113.5 میلیارد دلار)، معادل 7.3 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را در اختیار داشته است. این کشور در سال 2020 میلادی 600 میلیارد روبل از این صندوق را هزینه خواهد کرد. در همین حال عربستان نیز با مشکلاتی در تامین بودجه خود بویژه در بخش نظامی مواجه است. به طوری که هزینه تسلیحاتی عربستان بیشتر از روسیه و حالا سومین بودجه نظامی جهان است. 87 در صد درآمد از نفت است و افت قیمت ها احتمالا بر این بخش اثر می گذارد.