آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
خبر
۸

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: اعلام نرخ دیه در سال آینده

دنیای اقتصاد : سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که نرخ دیه در سال 1399 به 330 میلیون تومان افزایش یافته است. غلامحسین اسماعیلی گفت: «به موجب قانون نرخ دیه باید در پایان هر سال مشخص شود و قوه قضائیه میزان دیه را در جلسه روز دوشنبه مبلغ 330 میلیون تومان در ماه های غیر حرام تعیین کرد.» دیه سال 98 در ماه های غیر حرام 270 میلیون تومان بود. دیه جدید از اول فروروین 99 لازم الاجراست.

سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران در سال 98 تاکید کرد که از محوری ترین برنامه های قوه قضائیه در سالی که گذشت، مبارزه و مقابله با کهنه ویروس منفور و ناامیدکننده فساد در کشور بود. بر اساس آنچه «ایسنا» از این نشست خبری گزارش داده است، غلامحسین اسماعیلی با اشاره به پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان اعلام کرد: آخرین رایی که دادگاه ویژه در تاریخ 25 اسفند 98صادر کرد راجع به بخش دیگری از پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان است که بر اساس آن، محمدرضا جهانبانی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع محاکمه شد. سخنگوی قوه قضائیه افزود: این فرد به تنهایی و در قالب شرکت های متعدد بیش از 100 فقره تسهیلات گرفته و تسهیلات را مسترد نمی کرد که به 20 سال حبس و 74 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی و استرداد 5 هزار و 3میلیارد و 500 هزار ریال در حق بانک سرمایه محکوم شد.

به گفته اسماعیلی، متهم دیگر عمار صالحی فرزند عطاءالله به اتهام معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل 10 سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شد. اسماعیلی ادامه داد: یکی از بدهکاران بانکی بیش از 3 هزار میلیارد تومان از 10 بانک با عناوین مختلف تسهیلات گرفته بود و از تسویه امتناع می کرد و با پیگیری های قضایی بیش از 50 درصد از این بدهی های معوق تا امروز تسویه شده است.

نرخ دیه در سال 1399

او در ادامه در پاسخ به سوالی درباره میزان دیه در سال 1399 نیز گفت این موضوع در جلسه روز دوشنبه شورای عالی قوه قضائیه مطرح شد و نرخ دیه برای سال 99 در ماه های غیرحرام 330 میلیون تومان تعیین شده است که با رشد 20 درصدی نسبت به مبلغ نرخ دیه سال 98 همراه بوده است.  سال 98 در ماه های غیرحرام دیه 270 میلیون تومان بود که در سال 99 به 330 میلیون تومان افزایش یافت و از تاریخ اول فروردین سال 99 لازم الاجراست. نرخ دیه در سال98، 270میلیون تومان است.

مرخصی زندانیان امنیتی

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت مرخصی زندانیان نیز گفت: بخشنامه اعطای مرخصی صادر شد و تا کنون 85 هزار زندانی از این مرخصی بهره مند شدند. این مرخصی در تمامی استان ها اجرا شد.او همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به مرخصی زندانیان برخی شهروندان دغدغه امنیت دارند،گفت: امنیت شهروندان دغدغه ما است و در این زمینه با کسی تعارف نداریم. تمام تلاش ما این است که امنیت شهروندان مان تامین شود و برای اینکه این دغدغه وجود نداشته باشد تدابیر مختلفی اتخاذ کردیم و در خود بخشنامه به عده ای که آزادی آنها برای شهروندان مخاطره آمیز است، مرخصی داده نمی شود. تمام زندانیانی که سابقه سرقت داشتند، با هماهنگی ناجا لیست این افراد و مکان سکونت و تاریخ آغاز و پایان مرخصی آنها داده شده است تا تحت نظارت باشند.به گفته اسماعیلی، تعدادی از این افرادی که در این ایام به مرخصی رفتند به وسیله پابندهای الکترونیکی تحت رصد قرار می گیرند. در زندان ها نیز اقدامات بسیار خوبی در زمینه ضدعفونی و توزیع ماسک و دستکش و معاینات مکرر زندانیان انجام شده و وضعیت سلامت زندانیان به صورت مستمر رصد می شود.

تکذیب دستگیری پرستار قلابی

سخنگوی قوه قضائیه درخصوص برخورد با شایعه سازان در فضای مجازی و فضای حقیقی در رابطه با شیوع ویروس کرونا گفت: قوه قضائیه در رابطه با مقابله با این قبیل افراد خاص، افراد شایعه پرداز شعبه ویژه ای راه اندازی کرده و اطلاعیه ای برای پلیس فتا در این رابطه ارسال شده است.اسماعیلی با بیان اینکه با کسانی که امنیت روانی جامعه را به خطر می اندازند، برخورد می شود گفت: آن کلیپ مدعی پرستاری نیز بررسی شد و این فرد عضو جامعه پرستاری نبود و محتوای مطلب دروغ بود. فرد شناسایی شده و تحت تعقیب است و خبر دستگیری اش صحت ندارد و افراد دیگری در استان های دیگر در این ارتباط دستگیر شدند.

ارسال پرونده ضرب و شتم یک زن به دادگاه

اسماعیلی همچنین درباره ضرب و شتم یک زن در پیاده رویی در تهران که فیلم آن پخش شد گفت: این موضوع مربوط به آبان سال 98 بوده و در تهران اتفاق افتاده بود و فردی که تحت تعقیب قرار گرفته بود مقیم شهر ری بود و بعد از شکایت خانم شناسایی شد و تحت تعقیب قرار گرفت. رسیدگی دادسرایی این پرونده به اتمام رسیده و جهت صدور حکم به دادگاه ارسال شده است.