آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
خبر
۸

خبر

روحانی: دولت در ایام عید تعطیل نیست

دنیای اقتصاد : رئیس جمهوری روز گذشته در تماس تلفنی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه همه باید در پویش «در خانه می مانیم» شرکت فعال داشته باشند، گفت: دولت در تعطیلات عید تعطیل نیست و همه مسوولان به خدمت رسانی مشغول خواهند بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی در این تماس تلفنی ضمن دریافت آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا و همچنین روند درمان بیماران مبتلا به کرونا در استان گیلان، ابراز امیدواری کرد که ملت فهیم ایران برای تامین سلامت خود و سایر شهروندان از سفرهای نوروزی اجتناب کنند و صرفا اگر ناگزیر به سفر یا جابه جایی بودند با حفظ اصول بهداشتی نسبت به این کار اقدام کنند.رئیس جمهوری همچنین در تماس تلفنی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در جریان آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا و همچنین روند درمان بیماران مبتلا به کرونا در این استان قرار گرفت و تاکید کرد: دولت با همه توان و امکانات در موضوع مقابله با کرونا وارد شده و برای رساندن تجهیزات و امکانات لازم بیمارستان ها و حفاظت از جان کادر درمانی در مقابله با ویروس کرونا همه تلاش خود را انجام خواهد داد.

پیام تسلیت رئیس جمهوری در پی درگذشت آیت الله بطحایی

همچنین رئیس جمهوری در پیامی با تسلیت درگذشت عالم پارسا حضرت آیت الله سیدهاشم بطحایی گلپایگانی عضو مجلس خبرگان رهبری، از درگاه خداوند بزرگ برای آن مرحوم، علو درجات و همجواری با جد بزرگوارشان و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسالت کرد.

با دستور جهانگیری صورت گرفت: تعیین معین استان ها برای مقابله با کرونا

ایسنا : معاون اول رئیس جمهور به منظور افزایش توان استان ها در مقابله با کرونا طی احکام جداگانه ای اعضای دولت را به عنوان معین در استان های اعلام شده به آنها، تعیین کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، اسحاق جهانگیری در این احکام، تصریح کرده است: با همکاری تمامی دستگاه های ملی و استانی تا زمان مهار این اپیدمی و اعلام وضعیت عادی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا با استاندار و سایر مدیران ارشد استان به طور موثر و منظم در ارتباط بوده و مشکلات اساسی هر استان را به ستاد ملی یاد شده منعکس و در جهت رفع آنها به طور جدی پیگیری و اقدام کنید.

هفت دستور وزیر بهداشت برای مهار کرونا

درخبری دیگر وزیر بهداشت در نامه ای به معاونان وزارت بهداشت و روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برای شناسایی سریع موارد ابتلا به ویروس کرونا دستور داد. به گزارش «ایسنا» بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، سعید نمکی در این نامه بر ضرورت سازماندهی هر چه بیشتر و همکاری هماهنگ و بی وقفه در اسرع وقت و تشدید مراقبت ها و جدیت در انجام امور مربوط به شناسایی و پیگیری مبتلایان به بیماری کرونا تاکید کرد. وزیر بهداشت در این نامه به روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور تاکید کرد: موارد مبتلا را سریعا شناسایی و از گردونه آلودگی خارج و تحت نظر قرار دهیم. با استفاده از ظرفیت خارج بیمارستانی، قرنطینه خانگی و فضاهای بینابینی که فراهم کرده ایم، بار سنگین بیمارستان ها و پرسنل درمانی را کاهش دهیم. افراد در معرض خطر را که به دلیل تماس با افراد مبتلا امکان بروز علائم بیماری را در روزهای آتی دارند، سریعا شناسایی، تحت مراقبت و پیگیری و ایزولاسیون قرار دهیم.در ادامه این نامه تاکید شده است: از اختلاط و امتزاج جمعیتی با شناسایی فضاهای احتمالی در استان ها به شدت جلوگیری و مراقبت کنیم تا بار جدیدی بر نظام ارائه خدمات به دلیل توسعه اپیدمی تحمیل نشود. جهت انتقال آموزش ها به گروه های هدف از کلیه امکانات و شیوه ها به خصوص بهره گیری از ظرفیت صدا و سیمای استانی دریغ نورزیم. در ایجاد اکیپ های غربالگری از خروجی شهرهایی که اعلام شده با همکاری دستگاه های ذی ربط و نصب تابلوهای هشدار در مسیر عبور و مرور مسافران احتمالی و توزیع مطالب آموزشی به نحو موثر عمل کنیم. وزیر بهداشت همچنین در آخرین بند از این نامه ابراز امیدواری کرد که مردم شریف کشورمان به هشدارهای ماندن در خانه و پرهیز از سفر توجه فرمایند.

درخواست نمکی از فرمانده کل سپاه

از سوی دیگر و بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، وزیر بهداشت در نامه ای دیگر از سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه درخواست کرد سردار احمد اخوان مهدوی را با توجه به تجارب ارزنده ایشان، دو ماه به وزارت بهداشت مامور کند. درهمین حال سردار علی اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه از موافقت سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه با درخواست وزیر بهداشت خبر داد.

اجرای غربالگری کرونا در خروجی 13 استان

خبر دیگر آنکه جمعیت هلال احمر در اطلاعیه ای اعلام کرد که از روز گذشته تمام مبادی خروجی 13 استان شامل استان های تهران، قزوین، خراسان رضوی، گیلان، گلستان، مازندران، قم، مرکزی، اصفهان، سمنان، همدان، البرز و لرستان مورد کنترل و پایش بیماری کرونا قرار می گیرند و از خروج شهروندانی که دارای علائم مشکوک باشند، جلوگیری می شود و این افراد به مدت 14 روز به قرنطینه منتقل می شوند.

احتمال فعالیت مدارس در روزهای پنج شنبه و جمعه

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد، به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی 99- 98 متغیر باشد و بتوانیم متناسب با سناریو های مختلف زمان تحصیل را امتداد بدهیم گفت: هر زمانی مدارس دایر شوند تا شش هفته به دوره آموزشی اضافه خواهد شد. محسن حاجی میرزایی با حضور در گفت‎وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در پاسخ به اینکه اگر کرونا تا آخر اردیبهشت ادامه یابد چه سناریو هایی دارید، گفت: چند سناریو پیش بینی شده است. اگر مدارس از 16 فروردین دایر باشند ما یک ماه اسفند را از دست داده ایم، بنابراین تا یک ماه به دوره آموزشی اضافه می شود تا کسری آموزش جبران شود. حاجی میرزایی افزود: اکنون با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی 99- 98 متغیر باشد و بتوانیم متناسب با سناریو های مختلف زمان تحصیل را امتداد بدهیم، اما محدودیت هایی برای کنکور و امتحانات و دایر شدن مدارس در مهر 99 داریم و حتی ممکن است پنج شنبه و جمعه را به روز های آموزش اضافه کنیم.

زمان برگزاری کنکور سراسری

وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: هر زمانی که امتحانات نهایی برگزار شد پیشنهاد برگزاری کنکور سراسری را داشتیم که در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا تصویب شد؛ بنابراین هرزمان امتحانات نهایی برگزار شد سه هفته بعدش نیز کنکور برگزار خواهد شد.