آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۷۳۰۶
اجتماعی
۴

اخبار

فرمانده مدیریت کرونا در تهران خبر داد : آمار صعودی مراجعه به بیمارستان های تهران

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اثر نامطلوب داروهای ضد التهابی روی سیستم ایمنی بدن، نسبت به مصرف مسکن هایی مانند بروفن و ژلوفن برای کاهش علائمی همچون سر درد و بدن درد افراد مشکوک به کرونا هشدار داد.  به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی درباره مصرف دارو برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اظهار کرد: افرادی که علائم خفیف کووید 19 را دارند یا دچار بدن درد و سر درد و تب هستند ممکن است از مسکن های معمول مثل بروفن و ژلوفن استفاده کنند، متاسفانه ثابت شده که تمامی داروهای ضدالتهابی اثر نامطلوبی روی وضعیت ایمنی بدن دارند. مطالعات در ایتالیا نشان داده است که افراد مبتلا به کرونایی که بدحال شده اند، افرادی بوده اند که از مسکن ها استفاده کرده بودند، بنابراین داروهای ضد التهابی مانند بروفن برای افرادی که مشکوک به کرونا هستند مجاز نیست و مصرف آنها عوارض بیماری را تشدید می کند.

استامینوفن؛ تنها داروی مجاز برای کاهش تب و درد بیماران مشکوک به کرونا

وی با تاکید بر اینکه تنها داروی مجاز برای افرادی که تب یا درد عضلانی دارند استامینوفن ساده است، گفت: مصرف کورتن می تواند مرگ و میر افراد مبتلا به کووید 19 را بشدت بالا ببرد، بنابراین مصرف هرگونه کورتن و اصطلاحا داروی استروییدی برای این بیماری ممنوع است. البته این مساله یک استثنا دارد؛ برخی افراد مانند بیماران مفصلی و بیماران مبتلا به آسم در طول زندگی خود نیازمند به مصرف کورتن هستند، این افراد نباید بدون مشورت با پزشک داروی خود را قطع کنند.  زالی با بیان اینکه کورتن به صورت ناگهانی سیستم ایمنی بدن را دچار ضعف می کند یادآور شد: مصرف کورتن در موارد غیرضروری و بدون تجویز پزشک می تواند عوارض بیماری کووید 19 را تشدید کند. وی درباره اثر تغییرات فصلی روی ویروس کووید 19 توضیح داد: تغییرات فصلی ممکن است به ضعیف شدن این ویروس کمک کند، گرما می تواند این ویروس را در محیط تا حدی دچار اختلال کند، از طرفی اشعه ماورای بنفش خورشید نیز قابلیت از بین بردن این ویروس را دارد اما هنوز نمی توان این مساله را تایید کرد و قطعی در مورد آن نظر داد. وی با بیان اینکه ویروس هایی مانند آنفلوانزا با پایان فصل زمستان کمرنگ می شوند، افزود: اما مطالعات در مورد کووید 19 هنوز این مساله را تایید نکرده است که آیا واقعا تغییر شرایط اقلیمی به طور قطعی می تواند این ویروس را از بین ببرد یا خیر. وی در عین حال اظهار امیدواری کرد که با تغییرات فصلی و گرم شدن هوا و میزان تابش اشعه خورشید این ویروس در محیط کمتر باقی بماند و یادآور شد: ممکن است یک ویروس ضعیف نیز کماکان امکان سرایت داشته باشد و افرادی را که استعداد بیشتری برای ابتلا دارند، بیمار کند. وی با بیان اینکه انتشار خبرهایی مبنی بر پایان یافتن ویروس با آغاز فصل گرما می تواند آثار خطرناکی بر سلامت جامعه داشته باشد، گفت: این گونه باورها باعث ایجاد احساس امنیت کاذب می شود و با توجه به نوپدید بودن این ویروس هنوز مطالعات کافی روی آن انجام نشده و رفتار ویروس در فصل بهار قابل پیش بینی نیست. وی با اشاره به شیوع این ویروس در استرالیا اظهار کرد: با توجه به اینکه این ویروس در نیم کره جنوبی نیز باعث مرگ تعدادی از افراد شده است و در فروردین ماه اقلیم کشور ما نیز شبیه به اقلیم فعلی نیم کره جنوبی می شود می توان احتمال ادامه چرخه زیستی ویروس در آن زمان را نیز داد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره وضعیت ابتلای افراد جدید به این ویروس در کشور، گفت: بررسی های ما نشان می دهد که در روزهای اخیر هنوز در تهران سیر کاهنده وجود ندارد و میزان مراجعات کماکان تصاعدی است؛ حتی ممکن است موارد جدید ما شامل بیماران بدحال تری بشوند.

درخواست اعتبار 250 میلیون یورویی برای درمان کرونا در کشور از سوی وزیر بهداشت

وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در نامه ای از رئیس جمهور، 250 میلیون یورو ارز برای درمان بیماران کرونایی و تهیه لباس و ماسک و تجهیزات بیمارستانی برای حدود 20 هزار تخت بیمارستانی و پرسنل درخواست کرد.به گزارش ایسنا، در متن نامه دکتر سعید نمکی به رئیس جمهوری آمده است: همانگونه که در هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در محضر حضرتعالی به استحضار رسید، امسال با وجود فشار ناشی از سیلاب های بهار، سه و نیم میلیون نفر زائرین اربعین و آنفلوانزای پاییزه N1H1 با صرفه جویی 600 میلیون یورویی، قسمت عمده داروهای درمان کرونا را نیز به محض خبر یافتن از تاثیر نسبی آن در کشور چین از یک ماه قبل با همان سهمیه ارزی قبلی وارد کشور کردیم و در حال حاضر مصرف می شود، مع الوصف جهت استمرار درمان بیماران جدید از یکسو و تهیه لباس و ماسک و تجهیزات بیمارستانی برای حدود 20 هزار تخت و پرسنلی که آماده کرده ایم نیاز فوری به 250 میلیون یورو ارز داریم. خواهشمند است دستور فرمایید به نحو عاجل مساعدت و اقدام فرمایند.