آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
بازار دیجیتال
۱۸

روی خط

1400 گیگابیت به ظرفیت زیرساخت اضافه می شود

ایسنا : وزیر ارتباطات از افزودن 1400 گیگابیت برثانیه به ظرفیت هسته شبکه IP زیرساخت برای تقویت ارتباطات در نوروز خبر داد. به گزارش «ایسنا» از روزی که خبر رسمی ورود ویروس کرونا به کشور منتشر شد، تاکنون شیوع بیماری کووید-19 که میزبان این ویروس است، روند صعودی داشته و درحال گسترش است. به همین دلیل از آنجا که حضور در مکان های عمومی از بیشترین احتمالات ابتلا به این ویروس و ابتلا به آن به آسانی با قرار گرفتن در معرض عطسه ها و سرفه های یک مبتلا و دست دادن با وی است، مسوولان سعی در کاهش حضور افراد در اماکن عمومی دارند.

اما در این روزها که حضور افراد در مراکز آموزشی، اداری و اماکن عمومی کاهش یافته و بسیاری ماندن در خانه را ترجیح داده اند، برخی فعالیت های کاری خود را به صورت دورکاری انجام می دهند و دانش آموزان و دانشجویان هم از ابزارهای فناوری اطلاعات برای آموزش از راه دور استفاده می کنند، استفاده از دیتا افزایش یافته و این موضوع منجربه کاهش کیفیت اینترنت شده است. از طرفی با توجه به اینکه کرونا در کشور مهار نشده و تعداد مبتلایان به این ویروس روزبه روز افزایش می یابد، بسیاری از کاربران خواستار امکاناتی از جمله اینترنت رایگان برای گذراندن این اوقات در منازل بودند؛ موضوعی که وزیر ارتباطات با آن موافقت کرد و از ارائه 100 گیگ اینترنت رایگان ثابت خبر داد. این اینترنت رایگان البته در مواردی منجر به افت کیفیت و نارضایتی کاربران شده بود که مسوولان خبر از افزایش ظرفیت ارتباطات دادند. دراین راستا محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر نوشت: 20 درصد رشد پهنای باند ارتباطات بین الملل، 60 درصد رشد پهنای باند ارتباطات داخلی، 100 درصد رشد مصرف حجمی کاربران شبکه ثابت خانگی و 40 درصد رشد مصرف حجمی کاربران شبکه موبایل، در دو هفته اخیر اتفاق افتاده است. امشب 1400 گیگابیت برثانیه دیگر به ظرفیت هسته شبکه IP زیرساخت افزوده می شود تا آماده نوروز باشیم. او همچنین در توییت دیگری نوشت: برخی از کسب و کارهای اینترنتی با شیوع کرونا دچار رکود شده و تعدیل نیرو را پیش گرفته اند. از پول وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و صندوق نوآوری به این شرکت ها وام کم بهره تامین نقدینگی پرداخت می کنیم تا تعدیل نیرو متوقف شود. بیمه و مالیات هم تسهیلاتی برای این شرکت ها لحاظ کردند.

کرونا معادلات بازار موبایل را به هم ریخت

ایسنا : اگر چه بازار موبایل در ماه های اخیر هم رونق چندانی نداشت و چشم امید فروشندگان به روزهای پایانی سال بود، با ورود کرونا به کشور تمام معادلات به هم ریخت و اکنون تقاضا برای این کالا که به نظر می رسد در اولویت خرید مردم نیست، شدیدا کاهش یافته است.

به گزارش «ایسنا» شیوع کرونا در جهان تبعات زیادی داشته و تاثیرات آن بر دنیای فناوری هم چشمگیر بوده است. تولیدکنندگان گوشی در بسیاری از کشورها با سلسله تعطیلی مواجه شدند و این موضوع ساخت گوشی و قطعات را با مشکل مواجه کرد. همچنین در گزارش ها برآورد شده است که فروش جهانی گوشی های هوشمند در سال جاری میلادی به علت ادامه شیوع ویروس کرونا کاهش کم سابقه ای را تجربه خواهد کرد. از طرفی درحالی که طبق تجربه سال های گذشته معمولا در ماه پایانی و روزهای آخر سال با رشد فروش گوشی مواجه بودیم، امسال رویه تغییر کرده و بازار رونق خود را از دست داده است، این موضوع از یک طرف ناشی از تعطیلی بسیاری از فروشگاه هاست که این روزها به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا تصمیم به این کار گرفته اند و از طرف دیگر بازار هم با کاهش شدید تقاضا مواجه است و به نظر می رسد گوشی که در اولویت خرید مردم در شرایط بحرانی نیست، فعلا از سبد خرید خارج شده است.

در این راستا افشار فروتن، رئیس انجمن فروشندگان تلفن همراه، سیم کارت و لوازم جانبی در گفت وگو با «ایسنا» اظهار کرد: در طول چند ماه اخیر روند خوبی را در بازار موبایل شاهد نبودیم. فعالان صنفی تماما در انتظار یکی دو ماه پایان سال بودند و امید این بود که طبق تجربه ای که حاکم بوده در پایان سال مانند سال های گذشته، بازار از رونق بهتر و بیشتری برخوردار باشد و ضربات و ضررهایی که فعالان صنفی داشتند جبران شود اما روزهای آخر سال متاثر از شرایط حاکم بر جامعه از نظر ویروس کرونا، وضعیت خوبی نداشت. وی خاطرنشان کرد: بنابراین نه تنها در چهار، پنج ماه گذشته کسب و کارها رونقی نداشت و مباحثی مانند افزایش نرخ بنزین و ارز که سلسله وار اتفاق افتاد، به صورت مستقیم بر بازار تاثیرگذار بود، بلکه متاسفانه در روزهای پایانی سال هم این شرایط بر بازار حاکم شد و تاثیر خودش را چنان گذاشت که واحدهای صنفی هم از جهت اعلام قرنطینه و هم از این جهت که هزینه هایشان از درآمدشان بیشتر بود، به این نتیجه رسیدند که تعطیل کردن بازار عاقلانه تر و مقرون به صرفه تر است.