آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
خبر
۸

سایه روشن

آمار صعودی مراجعه به بیمارستان های تهران

دنیای اقتصاد : علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت ابتلای افراد جدید به کرونا در تهران گفت: بررسی های ما نشان می دهد که در روزهای اخیر هنوز در تهران سیر کاهنده وجود ندارد و میزان مراجعات کماکان تصاعدی است. حتی ممکن است موارد جدید ما شامل بیماران بدحال تری بشوند.

استقبال تهرانی ها از مرگ ؟

همچنین به گزارش انتخاب، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با ابراز تاسف از اینکه تهرانی ها هنوز خطر ویروس کرونا را جدی نگرفته اند، از این رفتار آنها به عنوان «استقبال از مرگ» یاد کرد و در این زمینه به شدت هشدار داد.

مصرف مسکن، ممنوع

علیرضا زالی همچنین درباره مصرف دارو برای پیشگیری از ابتلا به کرونا نیز گفت: افرادی که علائم خفیف کویید- 19 را دارند یا دچار بدن درد و سر درد و تب هستند ممکن است از مسکن های معمول مثل بروفن و ژلوفن استفاده کنند، متاسفانه ثابت شده که تمامی داروهای ضدالتهابی اثر نامطلوبی روی وضعیت ایمنی بدن دارند. مطالعات در ایتالیا نشان داده است که افراد مبتلا به کرونایی که بدحال شده اند، افرادی بوده اند که از مسکن ها استفاده کرده بودند، بنابر این داروهای ضدالتهابی مانند بروفن برای افرادی که مشکوک به کرونا هستند مجاز نیست و مصرف آنها عوارض بیماری را تشدید می کند. او گفت که استامینوفن؛ تنها داروی مجاز برای کاهش تب و درد بیماران مشکوک به کرونا است.

حبس برای  اقدام علیه بهداشت عمومی

خبر دیگر آنکه مدیرکل پیشگیری های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از تحت تعقیب قرار گرفتن نقض کنندگان توصیه های پیشگیری از شیوع کرونا خبر داد. به گزارش انتخاب، مسعودی فر گفت: عدم رعایت توصیه های پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی قابل تعقیب کیفری است. او تاکید کرد: مطابق قانون مزبور اقدام علیه بهداشت عمومی تا یک سال حبس دارد.

لغو پروازهای فرودگاه رشت

در خبری دیگر، خبرگزاری تسنیم خبر داد که طبق اعلام اداره کل فرودگاه گیلان برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در گیلان تمام پروازهای روز گذشته فرودگاه سردار جنگل رشت لغو شد. در روزهای گذشته نیز پروازهای فرودگاه سردار جنگل رشت به دلیل رعایت نکات بهداشتی، حفظ سلامتی مردم استان گیلان و جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در این استان لغو شده بود.

لغو مراسم تحویل سال نو در یادمان های شهدا

از سوی دیگر روز گذشته رئیس ستاد راهیان نور کشور گفت: مراسم تحویل سال نو در یادمان های شهدای گمنام کشور برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا امسال برگزار نمی شود. سردار بهمن کارگر از عموم مردم خواست که به یادمان ها مراجعه نکنند.

عملیات مقابله با کرونا از سوی یگان ویژه

همچنین دیروز فرمانده یگان های ویژه ناجا ضمن اعلام اشراف کامل بر اوضاع امنیتی و همراهی ماموران این یگان با مردم و مسوولان از قرار گرفتن انجام عملیات مقابله با کرونا در دستور کار یگان ویژه خبر داد. سردار حسن کرمی در گفت وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد: عملیات مقابله با کرونا تاکنون در 81 کلان شهر و شهر و بنا به درخواست مجموعه بهداشت و درمان انجام گرفته و در این مدت بیش از 6300 کیلومتر از معابر و اماکن ضدعفونی شده اند. او افزود: با راه اندازی خط تولید ماسک و تهیه بسته های بهداشتی شامل محلول ضدعفونی کننده نسبت به توزیع در محله ها اقدام می شود.

استرالیا به درمان احتمالی ویروس کرونا رسید

خبر دیگر از بیماری کرونا آنکه محققان استرالیایی می گویند موفق شده اند با یک روش درمانی، حال برخی از بیماران آلوده به ویروس کرونا را بسیار بهبود ببخشند. به گزارش «ایسنا» و به نقل از آی ای، پروفسور «دیوید پترسون» مدیر مرکز تحقیقات بالینی دانشگاه کوئینزلند گفت که محققان از دو دارو استفاده کرده اند که در درمان عوارض ناشی از ویروس کرونا در آزمایش ها نتایج خوبی به جا گذاشته است. به گفته وی، یکی از این داروها که به تعدادی از اولین کسانی در استرالیا که تست ابتلا به کووید-19 آنها مثبت بود، داده شده است، باعث ناپدید شدن ویروس از بدن آنها و به دنبال آن بهبودی کامل بیمار از عفونت شده است.این تحقیق از بیماران چینی الهام گرفته شده است که در ابتدا این دارو را در استرالیا دریافت کردند.

آغاز بارش های سیل آسا در 11 استان

تسنیم نوشت : سازمان هواشناسی از آغاز بارش های سیل آسا در 11 استان کشور طی فردا و آب گرفتگی معابر و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها در این مناطق خبر داد. بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در نوار شمالی و دامنه های زاگرس مرکزی بارش پراکنده پیش بینی شده است. امروز چهارشنبه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در شمال غرب و غرب کشور پیش بینی می شود. به تدریج گسترش فعالیت این سامانه کل نیمه غربی را فرامی گیرد. امروز همچنین در استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، قزوین، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان و شمال خوزستان بارش ها شدت خواهد داشت و آب گرفتگی معابر عمومی و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها پیش بینی می شود. روز پنج شنبه در شمال غرب، دامنه های زاگرس واقع در غرب و جنوب غرب و دامنه های البرز بارش پراکنده و در شمال شرق کشور رگبار باران پیش بینی می شود.

هزار فوتی در تصادفات بهمن 98

تسنیم نوشت : سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در بهمن ماه سال جاری به رغم کاهش 1/ 12 درصدی حوادث رانندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک هزار و 101 نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند. بر اساس آنچه سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرده، در بهمن ماه سال گذشته، یک هزار و 253 نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند که کاهش 1/ 12 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد. از مجموع جان باختگان حوادث رانندگی در بهمن امسال، 877 نفر مرد و 224 نفر زن بودند. تعداد مصدومان حوادث رانندگی بهمن ماه سال جاری نیز که به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند، 22 هزار و 985 نفر بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 1/ 11 درصد کمتر شده است.