آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
استان ها
۱۹

خبر استانی

غربالگری و تب سنجی 53 هزار نفر در مبادی ورودی آذربایجان شرقی

دنیای اقتصاد -  تبریز : سرپرست هلال احمر آذربایجان شرقی از تب سنجی 53 هزار مسافر در مبادی ورودی استان توسط تیم های هلال احمر خبر داد. هادی موسوی در جلسه کشوری قرارگاه مبارزه با کرونا جمعیت هلال احمر که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور کریم همتی سرپرست جمعیت هلال احمر کشور برگزار شد، گزارشی از ستاد مبارزه با کرونا جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی را ارائه داد. وی گفت: در طول یک هفته گذشته تیم های جمعیت هلال احمر استان در 17 نقطه ورودی استان در 11 شهرستان مستقر شده و اقدام به غربالگری و تب سنجی مسافران ورودی به استان کرده اند که در این مدت روی نزدیک به 53 هزار نفر تب سنجی ویروس کرونا صورت گرفته و 53 نفر از مسافران برای انجام آزمایش های لازم به مبادی ذی ربط معرفی شده اند.

انبارهای کالاهای اساسی آذربایجان شرقی روزانه رصد می شوند

دنیای اقتصاد - تبریز : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به تلاش این مجموعه برای تامین نیازهای مردم گفت: همه انبارهای کالاهای اساسی این استان به صورت روزانه رصد می شوند.

حبیب امین زاده در بازدید از تعدادی از انبارهای کالاهای اساسی تبریز افزود: آذربایجان شرقی مشکلی در عرضه هیچ گروه کالایی ندارد و اجناس مورد نیاز شهروندان به اندازه کافی ذخیره سازی شده است. وی با اشاره به اینکه رفع نیازهای اساسی و تامین مایحتاج شهروندان در این روزها با حساسیت بیشتری توسط سازمان صنعت و معدن استان درحال پیگیری است، اظهار کرد: موجودی محل های ذخیره سازی در مراکز عمده فروشی با هدف خدمات رسانی بهینه به آحاد مردم به صورت روزانه درحال رصد است. امین زاده از مردم آذربایجان شرقی درخواست کرد ضمن رعایت موازین و توصیه های بهداشتی مورد تاکید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خریدهای خود را مدیریت کرده و کمتر در مراکز خرید و محیط های عمومی حاضر شوند. وی اضافه کرد: همزمان با رصد و کنترل موجودی انبارهای استان، نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی خرده فروشی نیز درحال انجام است. امین زاده یادآوری کرد: شهروندان می توانند در صورت مشاهده هرگونه گران فروشی و به ویژه کم فروشی و عدم عرضه از سوی برخی واحدهای صنفی، موضوع را به سامانه تلفنی 124 اطلاع دهند تا در سریع ترین زمان ممکن پیگیری و نتیجه آن به اطلاع شهروندان رسانده شود. به گفته وی حدود 400 واحد صنفی عمده فروشی کالاهای اساسی در خیابان دارایی تبریز فعالیت دارند که اقلام مورد نیاز شهروندان را تامین و توزیع می کنند.

مراکز فروش مایحتاج عمومی در تبریز تعطیل نمی شود

دنیای اقتصاد - تبریز : فرماندار تبریز گفت: مراکز فروش مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی در این شهر تعطیل نمی شود. بهروز مهدوی افزود: مایحتاج عمومی مردم به حد کافی در مراکز عرضه وجود دارد و نباید نگران تهیه کالاهای اساسی باشند. وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در تبریز اظهار کرد: فضاهای تجاری، خدماتی و خیابان های شهر به طور مرتب ضدعفونی می شود. فرماندار تبریز با تاکید بر اینکه مردم موضوع را جدی گرفته و برای جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا در خانه بمانند، گفت: مردم برای آرامش خاطر خود و جامعه فقط به اخبار رسانه های رسمی اعتماد کنند. مهدوی ادامه داد: خرید و فروش اینترنتی و تلفنی بهترین راهکار کاهش مراجعه های مردم به مراکز خرید بوده و با این کار می توان از شیوع ویروس کرونا پیشگیری کرد. وی با اشاره به اینکه خدمات حمل ونقل عمومی شامل اتوبوس ها و مترو تبریز تا اطلاع ثانوی تعطیل است، یادآوری کرد: برای محدود کردن حضور کارکنان در محیط اداری، مدیران می توانند از طرح شیفت کاری و دورکاری استفاده کنند.

قرارگاه 32 هزار نفری بسیج ملی مبارزه با کرونا در آذربایجان شرقی

دنیای اقتصاد - تبریز - رامین نیک رفتار : قرارگاه بسیج ملی مبارزه با کرونا با هدف جلوگیری از شیوع ویروس این بیماری و کنترل آن با مشارکت 32 هزار نفری در آذربایجان شرقی تشکیل شد.

سردار عابدین خرم با اعلام این خبر، هدف از تشکیل قرارگاه بسیج ملی مبارزه با کرونا در استان را قطع چرخه بیماری بین افراد مبتلا و سالم اعلام کرد و گفت: در این طرح مهم افراد با هماهنگی مراکز سلامت و پایگاه های مقاومت بسیج غربالگری خواهند شد. وی با بیان اینکه 32 هزار نفر در اجرای این طرح مشارکت می کنند، افزود: در مرحله اول 8 هزار نفر در حال آموزش هستند که بعد از اتمام دوره آموزشی، در مراکز سلامت مستقر خواهند شد و از طریق ارتباط تلفنی، همه جمعیت مناطق تحت پوشش مراکز را از نظر علائم بیماری، غربالگری خواهند کرد. فرمانده سپاه عاشورا ادامه داد: سپاه برای مبارزه با کرونا همواره در کنار مردم و به فکر تامین معاش مردم است و با خیران هم هماهنگی های لازم را انجام خواهد داد. وی افزود: در روزهای گذشته به همت سپاه عاشورا 4 هزار و 290 مورد از معابر و اماکن استان ضدعفونی و 16 هزار بسته اقلام بهداشتی توزیع شده است. سردار خرم گفت: 18 کارگاه تولید ماسک هم در استان فعال شده است و 3 هزار نفر هم در قالب گروه های جهادی آماده خدمت هستند. قرارگاه بسیج ملی مبارزه با کرونا از طریق سامانه salamat.gov.ir غربالگری مبتلایان به این ویروس را آغاز کرده است و از شهروندان خواسته شده است با مراجعه به این سامانه و تکمیل اطلاعات گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

فعالیت 6 کارخانه تولید مواد ضدعفونی کننده در ارس

دنیای اقتصاد - تبریز - رعنا نیک رفتار : مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و تامین نیازها و ملزومات بهداشتی کشور 6 کارخانه تولید مواد ضدعفونی کننده، پارچه ماسک و لباس بیمارستانی در این منطقه مشغول فعالیت هستند.

محسن نریمان در حاشیه بازدید از شرکت تولید مواد بهداشتی ارس اظهار کرد: این شرکت با توجه به نیاز این روزهای کشور درخصوص مقابله با ویروس کرونا روزانه بیش از چهار تن مواد اولیه (پارچه مخصوص) ماسک و لباس بیمارستانی تولید می کند و به شرکت های تولیدی ماسک صادر می کند. وی گفت: محصولات شرکت یادشده تولید محصول اسپان باند است که علاوه بر مصرف در زمینه ماسک و لباس بیمارستان مصارف دیگری چون مواد صنعتی، صنایع کیف و کفش، انواع کاورها، فیلتر و کشاورزی نیز دارد که اکنون به صورت شبانه روزی بر تولید این محصول متمرکز شده است. نریمان افزود: این شرکت روزانه چهار تن مواد اولیه تولید می کند که این مقدار قابلیت تبدیل به بیش از یک میلیون و 200 هزار ماسک بهداشتی را دارد. مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت: به تازگی نیز این شرکت اقدام به توسعه واحد تولیدی خود کرده است که در شرف اتمام است و اگر به تولید برسد ظرفیت تولید آن به چهار برابر افزایش پیدا می کند که نیاز عمده کشور را در این بخش ها می تواند تامین کند. نریمان افزود: با توجه به اینکه پایه تولید مواد ضدعفونی کننده الکل است، اگر تا 10روز آینده مرزهایمان به ویژه مرز ارمنستان باز شود ورود الکل را آزاد می کنیم تا تولیدکنندگان سهمیه شان از محل ورود الکل تامین شود.

وی با اشاره به سایر کارخانه های تولیدکننده اظهار کرد: کارخانه های دیگری در ارس که در زمینه تولید اسپری خوشبو کننده، عطر و ادکلن فعالیت داشتند، با اخذ مجوز از وزارت بهداشت و درمان استاندارد خط تولیدشان را عوض کرده و مواد ضدعفونی کننده آنتی ویروس و آنتی باکتریال تولید می کنند. وی در ادامه با اشاره به فعالیت یک واحد دیگر در تولید دستکش های جراحی گفت: این شرکت قبلا در یک مرحله یک سری دستکش جراحی با کیفیت بالا را به صورت فله ای که نزدیک به سه میلیون دستکش است جهت بسته بندی وارد کرده بود که با هماهنگی استانداری و ستاد مبارزه با ویروس کرونا این دستکش ها به سرعت ترخیص شده تا وارد سرزمین اصلی شود و با هماهنگی وزارت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی و نهادهای نظارتی و امنیتی به صورت عادلانه در استان و حتی سایر استان ها توزیع شود.  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خاطرنشان کرد: منطقه آزاد ارس، فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان این منطقه با تمام توان در صحنه هستیم تا با تشریک مساعی گسترده و همدلی بتوانیم نیازهای کشور را حل کنیم و بر این بحران به وجود آمده در حد توان و امکانات فائق آییم. سازمان منطقه آزاد ارس در روزهای اخیر علاوه بر تشکیل ستاد مقابله با کرونا، اقدامات متعددی در زمینه گندزدایی، ضدعفونی کردن اماکن عمومی و شهر و اداره ها و اطلاع رسانی عمومی نسبت به رعایت الزامات بهداشت عمومی جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام داده است.

رفع محدودیت تامین آب مصرفی نیروگاه رامین

دنیای اقتصاد - اهواز - محمد علاف پور : با اجرای بهینه سازی تاسیسات ساحلی نیروگاه رامین اهواز مهم ترین گام رفع محدودیت استحصال آب خام مورد نیاز واحدهای تولید برق این نیروگاه 1850 مگاواتی مرتفع می شود. به گزارش روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز، فضل الله خادمی، مدیر طرح بهینه سازی تاسیسات ساحلی این نیروگاه گفت: تامین آب مصرفی نیروگاه رامین به عنوان یکی از بزرگ ترین نیروگاه های حرارتی (بخار) کشور امری مهم وحیاتی است و غرق شدن سکوهای شناور این نیروگاه در تاسیسات ساحلی کارون به دلیل فرسودگی و سیل فروردین گذشته، تامین آب مصرفی واحدهای این نیروگاه را با چالش جدی روبه رو کرده بود.

وی گفت: به منظور رفع این دغدغه، طرح رفع محدودیت تامین آب از محل ساحل کارون اجرا شده که ساخت وعملیاتی کردن سکوهای شناور جدید با سازه بتنی مهم ترین بخش این عملیات بوده است. خادمی در این باره اظهار کرد: سکوهای شناور قدیم از جنس فلزی بوده واستفاده مداوم در سال های گذشته باعث فرسودگی شان شد که با تحقیقات و برنامه ریزی های صورت گرفته تصمیم برآن شده که سکوهای جدید باسازه سازگار با محیط(بتنی) وبا تزریق فوم ساخته و به آب انداخته شود. مدیر طرح بهینه سازی تاسیسات ساحلی در ادامه افزود: با نصب 4دستگاه الکتروپمپ روی این شناور، آب موردنیاز واحدهای تولید برق این نیروگاه به صورت پایدار تامین خواهد شد.

توسعه برق تبریز، در گرو پرداخت به موقع قبوض

دنیای اقتصاد - تبریز : مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز تاکید کرد: خدمات رسانی بهینه و توسعه شبکه برق رسانی در گروی سرمایه گذاری و پرداخت به موقع قبوض برق توسط مشترکان است. عادل کاظمی گفت: تلاش برای خدمات رسانی در بخش های مختلف توسعه شبکه، سازماندهی و سیستم های برق رسانی، بدون پرداخت به موقع قبوض برق توسط مشترکان و سرمایه گذاری ممکن نیست. کاظمی از عموم مشترکان محترم درخواست کرد درخصوص پرداخت صورت حساب های قبوض برق مصرفی جدیت به خرج داده و شرکت توزیع نیروی برق تبریز را برای اجرای هر چه بهتر برنامه های در نظر گرفته شده درخصوص توسعه و خدمات رسانی یاری کنند. وی اظهار امیدواری کرد در سایه همکاری های مشترکان، هیچ روز و فصلی از سال شاهد خاموشی و قطعی برق نباشیم. وی یادآور شد: با توجه به رشد فزاینده مصرف برق در کشور، عموم مردم و مشترکان در صرفه جویی و مصرف بهینه برق مصرفی و پیشگیری از اسراف و اتلاف بیهوده در مصرف انرژی تلاش کنند تا سالی بدون خاموشی را شاهد باشیم. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در پایان بار دیگر همکاری مردم در زمینه مصرف و پرداخت به موقع هزینه های برق مصرفی را عاملی مهم در امر توسعه و پایدار نگه داشتن شبکه برق عنوان کرد.