آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۷۳۰۶
سیاسی
۲
بین الملل

«عدنان الزرفی» به عنوان نخست وزیر جدید عراق معرفی شد

«عدنان الزرفی» استاندار سابق نجف و عضو فراکسیون «النصر» نزدیک به حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر جدید عراق معرفی شد.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری عراق روز سه شنبه اعلام کرد که «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق در آخرین روز مهلت قانونی 15 روزه، الزرفی را به عنوان نخست وزیر جدید معرفی کرده است.

گفته می شود الزرفی با تابعیت دوگانه امریکایی - عراقی که در حال حاضر خانواده اش در امریکا به سر می برند از جمله چهره های بحث برانگیز است. برخی گروه های مقاومت اسلامی عراق نیز پیشتر با معرفی او به عنوان نخست وزیر و مامور تشکیل دولت انتقالی مخالفت کرده بودند.

اعضای فراکسیون النصر نیز روز گذشته به رسانه های عراقی گفتند که انتخاب الزرفی به عنوان نخست وزیر دولت انتقالی از طرف این ائتلاف صورت نگرفته است. این فراکسیون پیشتر میهن پرستی، بی طرفی و پاکدستی را از شروط خود برای نخست وزیر دولت انتقالی اعلام کرده بود.این ائتلاف پارلمانی وظیفه اصلی دولت انتقالی را بسترسازی برای انتخابات زودهنگام حداکثر تا 31 دسامبر 2020 (اواخر سال میلادی جاری) با مشارکت و کمک گرفتن از سازمان ملل، انحصار سلاح در دست دولت و بازخواست قضایی عوامل کشتارتظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی عنوان کرده است.

«عدنان الزرفی» از اعضای فراکسیون النصر در سه مقطع (سال های 2004 تا 2005 و 2009 تا 2013 و 2013 تا 2015) استاندار نجف بوده است و در جریان اعتراض های اخیر خیابانی به عنوان یکی از چهره های ذینفوذ در این اعتراضات معرفی شد. او در انتخابات اردیبهشت ماه 98 به عنوان یکی از نمایندگان استان نجف از ائتلاف انتخاباتی النصر به پارلمان عراق راه یافته است.