آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۳۱
اخبار کشور
۲

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: وزارت خارجه در مواجهه با آمریکا مماشات می کند؛هیچ کشوری مجاز نیست جلوی دارو را بگیرد

ابوالفضل حسن بیگی با انتقاد از عملکرد وزارت خارجه گفت: وزارت خارجه باید گام های بلندتر و اقدامات موثرتری صورت دهد و از کانال سفرا به کشورها فشار بیاورد تا داروی مورد نیاز کشور و مردم را تامین کند.

حسن بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به عملکرد وزیر امورخارجه در مواجهه با کرونا و نامه او به گوترش، اظهار داشت: یکی از وظایف ذاتی وزارت خارجه برقراری ارتباط با 222 کشور عضو سازمان ملل است.

 وی تصریح کرد: در چنین شرایطی طبیعتا وزارت خارجه باید سفارتخانه های خود را فعال کند. نسبت به خباثت آمریکا و اقدامات خصمانه ترامپ برخورد و به مجامع بین المللی شکایت کند. این وزارتخانه باید صدای مردم مظلوم کشور را به گوش همه جهانیان برساند و با قدرت از حقوق مردم دفاع کند.

 نماینده مردم دامغان در مجلس با تاکید بر این که یکی از پروتکل های مهم و اساسی در سطح بین الملل موضوع دارو و رسیدگی به درمان است، گفت: هیچ کشوری مجاز نیست مجروح جنگی را به کشورش راه ندهد و یا نسبت به تحریم دارو و درمان مجروح جنگی اقدام کند. کرونا قطعا و یقینا اقدام تروریستی است که از ناحیه آمریکایی ها انجام شده است.

 وی افزود: وزارت خارجه باید گام های بلندتر و اقدامات موثرتری صورت دهد و از کانال سفرا به کشورها فشار بیاورد تا داروی مورد نیاز کشور و مردم را تامین کند. از طرفی هم در شرایط عادی تولید دارو در داخل می تواند کمبودها را جبران و جوابگوی نیازها باشد.

 حسن بیگی با اشاره به این که وزارت خارجه در این مسئله ضعیف عمل می کند گفت: وزارت خارجه همواره سعی می کند مماشات کند و در واقع طوری حرکت می کند که فریاد مردم ایران و حتی فریاد ملت های دیگر هم بلند شده است.

 وی ابراز کرد: آقای ظریف به چه دلیل آنقدر نسبت به آمریکایی ها ضعف نشان می دهد؟ چرا اقدامات اساسی را انجام نمی دهد؟ هیچ کشوری مجاز نیست جلوی دارو را بگیرد. ظریف می تواند از جایگاه وزارت خارجه و از طریق همه سفرا اعم از کوچک ترین و کم جمعیت ترین تا بزرگ ترین کشورها مثل چین اقدامات اساسی را انجام دهد. دولت به دلیل ضعف دستگاه دیپلماسی به دنبال وام میفتد. چرا دولت قوی و محکم برخورد نمی کند؟

 حسن بیگی در مصاحبه با دانا گفت: قرنطینه در خانه بزرگ ترین فشار اقتصادی و سخت ترین تحریم اقتصادی بر مردم است.

وزارت خارجه ضعیف برخورد می کند و نمی تواند از جایگاه قانونی ملت ایران دفاع کند و لازم است اقدامات اساسی تری انجام دهد و آقایان باید خودشان را از قرنطینه حقوقی خارج کنند.