آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
فرهنگ و هنر
۲۱

سورپرایز شبکه مستند برای نوروز

شبکه مستند سیما در آستانه و در طول ایام نوروز 99 بزرگ ترین پروژه رئالیتی شو ایرانی را با حضور جمعی از چهره های ایرانی و خارجی سینما، موسیقی و تلویزیون، پخش می کند. «هفت روز و هفت ساعت» عنوان یک رالی- مسابقه - فیلم است که تولید آن به صورت بین المللی در دو کشور لبنان و ایران انجام شده و به عنوان سورپرایز شبکه مستند در ایام تعطیلات نوروزی، در سالی که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار دارد، در نظر گرفته شده است. این رئالیتی شو قبل ها قرار بود از شبکه سه سیما پخش شود که به دلیل تراکم سریال های نوروزی، زمان پخش مناسبی نیافت، از این رو با وجود آنکه از شبکه افق پخش شد، از آنجا که این شبکه کمتر بیننده دارد و عملا این کار هم با وجود پخش در آن شبکه، اصلا دیده نشد، عوامل پروژه بر آن شدند که این بار، آن را از 25 اسفندماه جاری، از شبکه مستند سیما، پخش کنند.

مستند-مسابقه یا همان رئالیتی شو، ژانری است که امروزه در جهان مورد توجه قرار گرفته و دارای هیجان و جذابیت های خاص خود است؛ چراکه بازیگران از سناریوی کار مطلع نمی شوند و خود آنها هم تا آخرین سکانس، مانند بینندگان، هر لحظه امکان غافلگیر شدن دارند. ضمن اینکه با توجه به این موضوع، گروه تولید هم از واکنش بازیگران حاضر بی اطلاع هستند و همین مساله جذابیت های کار را دوچندان می کند.

گروهی از بازیگران و خوانندگان ایرانی و لبنانی در پروژه «هفت روز و هفت ساعت» به عنوان نخستین رئالیتی شوی بین المللی ایران، در قالب یک مسابقه- فیلم حضور دارند. از ایران، امیرحسین رستمی، لادن مستوفی، حمید حامی، الناز حبیبی، علیرام نورایی و لیندا کیانی و از لبنان نیز کارلوس عازار، سالی بسمه، مهدی فخرالدین، محمد شمص، ساره قصیر و عدی رعد در فضایی رقابتی - هنری حضور دارند. این کار که در یک پروداکشن بزرگ در لوکیشن های متعددی، از موزه ملیتا و برخی بناهای تاریخی رومی در جنوب لبنان آغاز شده، در شمال ایران از رامسر تا آشوراده، پایان می یابد. سعید ابوطالب، مبدع رئالیتی شو در ایران که قبلا رئالیتی شوهای «رالی ایرانی» یک و 2 را برای شبکه نمایش خانگی و «دستم را بگیر» و «سرزمین دانایی» را برای تلویزیون تولید کرده است، کارگردانی این اثر را برعهده دارد. همچنین لادن مستوفی در این رئالیتی شو نقش داور و لیدر گروه های شرکت کننده را ایفا کرده است.

همچنین در جمع بازیگران و خوانندگان ایرانی و لبنانی، یک زوج هنرمند لبنانی نیز حضور دارند. «عدی رعد» بازیگر و صداپیشه سینما و تلویزیون لبنان که پیش تر در فیلم های سینمایی «آوازهای سرزمین من» عباس رافعی و «زخم زیتون» محمدرضا آهنج و مجموعه تلویزیونی «وفا» به کارگردانی محمدحسین لطیفی با بازیگرانی چون فرهاد اصلانی، فرهاد قائمیان، هانیه توسلی، پوریا پورسرخ و رضا ایرانمنش هم بازی بوده، در این رئالیتی شو به همراه همسرش، روبه الشریف در یک گروه حضور یافته است.